rosel_majerova
31.10.15,12:02
Rodičia sa mi rozviedli, žijem s matkou a otec dostal súdny príkaz o vyživovacej povinnosti pre obe neplnoleté deti. Medzitým som dovŕšila 18 rokov a nastúpila som na denné štúdium vysokej školy. So štúdiom sa ale nestotožňujem a preto chcem ukončiť štúdium, nahlásiť sa na úrade práce a po mesiaci nastúpiť na absolventskú prax, pretože nájsť si tu prácu hneď nie jednoduché a matke sa výdavky za mňa len tak nevynulujú. Zaujíma ma, či má otec povinnosť platiť mi výživné, keďže nebudem študentkou vysokej školy a budem na absolventskej praxi, alebo musím požiadať súd o to, aby mohol zvážiť moju situáciu. Viem, že zákon hovorí, že povinnosť platí pokiaľ niesom schopná živiť sa sama - niekto to chápe ako full-time job a niekto tu zas spomínal o sústavnom pripravovaní na zamestnanie, teda VŠ dennou formou. Vedeli by ste mi poradiť ?
veronikasad
31.10.15,11:06
Ak sa rozhodneš zanechať štúdium, bolo by od teba seriozne oznámiť to otcovi. Ten svojvolne prestať platiť výživné nemôže, o zrušenie vyživovacej povinnosti musí požiadať súd. Ten posúdi dôvody pre ktoré si štúdium zanechala a tvoju schopnosť sa živiť sama ...

Príspevok UPSVaR za vykonávanie abs.praxe je 65 % životného minima - aktuálne 128,76€, čo je celkom slušné vreckové, ak študovať ani pracovať nebudeš.
misoft
31.10.15,11:14
V každom prípade by MALA oznámiť otcovi - platiteľovi výživného - skutočnosť, že už neštuduje a plánuje sa registrovať na ÚPSVaR. On by potom požiadal súd o zrušenie platenia výživného.
misoft
31.10.15,11:20
rosel.... To, že plánuješ ukončiť študium a registrovať sa - značí jedno: už nepokračuješ v príprave na zamestnanie (štúdium) a niektoré odvody (do ZP) bude za teba platiť štát. V tom prípade môže otec požiadať súd o zrušenie platenia výživného. Uvedom si, že i absolventská prax je práca! Dostávaš za ňu odmenu (mzdu). Súd pri otcovej žiadosti bude posudzovať i tvoj stav a keď zistí, že nesp´,ňaš podmienky na platenie výživného - otcovi to zruší.
A schopnosť živiť sa sama - nemýľ si to tým, že budeš mať nejakú pracovnú zmôluvu na TPP. Stačí i obyčajná brigádnicka práca a živíš sa sama! Ide o to, že počas štúdia máš možnosť i brigádnicky pracovať (do 200€ sa neodvádzajú odvody) a prilepšovať si. Ale keď prestaneš študovať - už to nie je "prilepšovanie", ale je to PRÁCA!