mirmas
31.10.15,15:34
Mám v panelákovom byte 3ks termostatov (viď obrázok). V 5.posch. dome máme vlastný kotol na teplo a teplú vodu.Prívod do rebrových radiátorov je v kuchyni a obývačke z jednej vetvy, do spálne z druhej vetvy. Od istej doby pri kúrení mi oba termostaty začali skoro "podprahovo" píšťať. Uvedené pískanie je iba ak nie je nastavený termostat na max. Ale to by som sa nedoplatil. Môže to byť vekom? Odporučili by ste mi nejaké iné na výmenu?
Peggynka
31.10.15,14:51
Na vine bude ventil,nie hlavica. Je to odporom ventilu a priepustnosťou pri danom nastavení,keďže nepíska pri plnom otvorení :) Obávam sa,že aj keby si vymenil za inú hlavicu,pískať bude,treba zmeniť prietok na ventile a skontrolovať spiatočku na radiátore.Myslím si ja :)
peterkos2
31.10.15,15:17
Je možné,že niekto zvýšil otáčky na obehovom čerpadle v kotolni
sosak
31.10.15,16:19
Pri chýbajúcej alebo nefunkčnej regulácii diferenčného tlaku dochádza k tomu, že pri otváraní termostatických ventilov diferenčný tlak klesá a pri ich zatváraní stúpa. Čím vyšší je diferenčný tlak, tým väčší prietok dokáže pretiecť cez prietočný ventil. Ak pri zatváraní termostatických ventilov stúpa diferenčný tlak a prietok cez ne neklesá, znamená to, že termostatické ventily nie sú schopné regulovať prietok radiátorom a teda ani teplotu v miestnosti, dôsledkom čoho je zvýšená spotreba tepla a vysoké náklady na vykurovanie. Sprievodným znakom natláčania nadmerného prietoku a tepla cez termostatické ventily je hlučnosť – šumenie, pískanie.
http://www.bytservis.sk/montazne-prace/hydraulicke-vyvazenie-kurenia