lepotka
28.10.04,14:34
Mám jeden problém.
Pri kontrole z IBP mi povedali, že mám zle pracovné zmluvy, lebo mám tam uvedený ročný nárok na dovolenku a samozrejme ak nastúpi v polovičke roka tak má nárok na alikvotnú čiastku.
A oni mi tvrdia, že ak začne prac.pomer trebars v polovici roka tak mu mám presne uviesť koľko dní má nárok napr. 10 dní. A keď som na spýtala či mu mám na začiatku ďalšieho roka písať dohodu o zmene pracovanej zmluvy kvôli dovolenke, tak mi nikto nič nepovedal.
Máte niekto s týmto skúsenosť? A ako uvádzate nárok na dovolenku v pracovanej zmluve Vy?
Luba2
28.10.04,12:55
Skúsenosť s kontrolou z IBP nemám, ale podľa toho, čo Ti vytkli, si myslím, že nenašli nič, tak hľadali aspoň niečo.
Zákonník práce (§43, ods. 2,3) hovorí že: zamestnávateľ uvedie v pracovnej zmluve... aj ďalšie pracovné podmienky a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby. Ak sú tieto podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy, INAK STAČÍ UVIESŤ ODKAZ NA PRISLUšNE USTANOVENIA ZAKONNIKA PRACE. Podľa tejto vety zákona, ak by si napísala - výmera dovolenky sa riadi ust. 100 - 117 ZP, spĺňaš literu zákona. Ak napíšeš že je v súlade s týmito ustanoveniami napr. 4 , alebo 5 týždňov - tiež. Ja konkrétne mám odcitované niektoré vety z §§ 101, 103,105 a som v súlade so zákonom tiež.
vladan
28.10.04,13:00
ja uvádzam (pre istotu) toto - zamestnanec mi nastúpil 1.10.2004:
... po splnení zákonom stanovených podmienok má zamestnanec nárok na dovolenku v rozsahu 25 dní (6 dní v roku 2004)

... jak pre sprostých, ale istota je guľomet :-)
Janca
28.10.04,13:04
Lepotka, mna by v tejto suvislo zaujimala, pod co patri IBP a ci sa nahlasuju dopredu a na co vsetko sa zameriavaju. Leho som o nich pocula uz rozne rozpoluplne verzie. Dik.
McMarti
28.10.04,14:29
ja uvádzam (pre istotu) toto - zamestnanec mi nastúpil 1.10.2004:
... po splnení zákonom stanovených podmienok má zamestnanec nárok na dovolenku v rozsahu 25 dní (6 dní v roku 2004)

... jak pre sprostých, ale istota je guľomet :-)
aj ja to tak mám..
lepotka
29.10.04,10:49
IBP je Inšpektorát bezpečnosti práce a u nás sa neohlasovali vopred a ani neviem, že by sa niekedy ohlasovali.
Katty
29.10.04,11:05
k nám keď išli tak sa ohlásili
vladan
29.10.04,11:09
:D no to konkrétne záleži od ich výšky rozpočtu :D keď prešvihnú limit, nemôžu telefonovať, ani písať:D

... my sme napríklad (asi pred 5 rokmi), museli ísť po týchto "inšpektorátov" a odviezli sme ich na miesto činu, potom sme ich ešte pozvali na obed a opäť ich odviezli domov ... (aby ste si nemysleli, že sme až taký podlizovači, tak keď si s nami dohovárali schôdzku, tak na plné ústa hovorili, že treba "prísť po nich!"):eek:
katika
29.10.04,11:29
Mám uvedený ročný nárok na dovolenku a nenamietali. Takže asi fakt nič iné nenašli.