Benko
02.11.15,16:31
Dnes mi bolo doručené Upovedomenie o začatí exekúcie za starý dlh na ZP. Zamestnanec si je istý, že nikdy nedostal ani oznámenie o dlhu ani žiadnu upomienku, nič. Dlh je ešte za ročné zúčtovanie ZP ked mal živnosť 2013. Je to smiešna suma cca 100€ (pri jeho príjme smiešna). Teraz je otázka, či podať námietku, že nemali dôvod na exekúciu alebo zaplatiť len tých 100€ bez trov exekúcie a potom podať námietku, že to uhradil? Ďakujem za každú radu.
hanelie
02.11.15,16:08
zájsť do poisťovne zistiť aký to je dlh a podľa toho postupovať
veronikasad
02.11.15,16:32
Výsledky RZZP posielajú doporučene s doručenkou. Ak zásielku prebral a RZZP hodil do koša, lebo v tom čase už nepodnikal, tak nech rýchlo zaplatí aspoň istinu, aby mu nerástli penále.
Ak má prístup k účtu poistenca cez GRID kartu, môže si výsledok RZZP overiť bez návštevy ZP.
Benko
02.11.15,16:51
Ok, v tej exekúcii je napísané že ide o RZ, ale otázka je, či podať námietku proti exekúcii.
veronikasad
02.11.15,17:45
Nech si najskôr preverí či mu bolo RZZP doručené.
mzdarka renca
02.11.15,18:35
- ak je suma oprávnená (to nech si ide zistiť do svojej ZP), tak namietať voči trovám exekúcie nemá veľký význam, nakoľko už príslušná ZP dlh postúpila exekútorovi, ktorý chce samozrejme za svoju prácu mať aj zaplatené.
- každopádne v jeho ZP trvať na dôkaze, že mu výsledok z RZZP za rok 2013 aj skutočne poslali, aj keď pokial viem to posielajú normálnou poštou bez doručenky
- ak mal aktívny účet (elektronický) na ZP, tak mal možnosť tam vidieť nedoplatok z RZZP
Consultix
02.11.15,18:47
Ak je poistenec presvedceny o tom, ze nemal nedoplatok, tak si myslim, ze ma zmysel podat namietky voci v exekucii. Tie moze podat v lehote 15 dni od dorucenia oznamenia o zacati exekucie (jemu, nie zamestnavatelovi).
Namietky su bez sudnych poplatkov a sud sa musi zaoberat kazdou namietkou. Zatial moze pozadovat zastavenie exekucie s odovodnenim, ze dlh je neopravneny.
Jeho uspesnost zavisi od mnohych faktorov. V kazdom pripade sa poistne premlcuje velmi "zaujimavym" sposobom, v skoro nekonecneych lehotach... Okrem toho sa vsetko posiela zo zakona na dresu trvaleho pobytu. Aj platobny vymer nedoplatku, ktory po nastani fikcie dorucenia (staci ak ani nevedel o tom, ze ma na poste ulozenu zasielku) sa stava exekucnym titulom.