solide
03.11.15,07:33
Ahoj, mam chatu na samote u lesa, cca 4 km od dediny. Na chate som len cez vikendy, od aprila do oktobra. Ked som na chate tak si smetie odnasam do Bratislavy, kde ho davam do nasho domoveho kontajnera. Prisiel mi predpis na zaplatenie poplatku za odpad, ktory som nezaplatil, kedze smetie v katastri obce nevynasam. Nasledne mi teraz prislo od obce exekucne vymyhanie. Sused, ktory na samote byva a ma popisne cislo ma svoj kontajner zamknuty a jemu ho ASA vynasa. Chcem sa spytat som poplatok povinny zaplatit aj ked mi obec nedala nadobu na smetie, takze odpad nemam kam davat? Dakujem za odpoved. J
buchač
03.11.15,06:38
Si povinný platiť...lebo zákon
Ale aj obec je povinná zabezpečiť kontajner....lebo zákon.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-79
Obec by mala mať aj VZN kde zvyknú byť aj bližšie špecifikácie ohľadom odpadu a poplatkov.

Alebo odpad dávaj pred obecný úrad...aj to pomôže, aj to sa už stalo...

Teraz len bez okolkovania zaplatiť exekútora, nakoľko oddiaľovanie platby by len väčšie problémy spôsobilo.

DOPLNENIE :

Všeobecné povinnosti obcí

Povinnosť vypracovať program odpadového hospodárstva obce. Ak má obec viac ako 1000 obyvateľov alebo produkcia odpadov na jej území prevyšuje 350 ton, musí vypracovať program odpadového hospodárstva obce a predložiť ho na posúdenie príslušnému okresnému úradu (prípadne príslušnému okresnému úradu v sídle kraja, ak program obce presahuje územný obvod okresného úradu) do 4 mesiacov od vydania programu kraja. Program odpadového hospodárstva obce schvaľuje obec. Príslušný okresný úrad posudzuje súlad programu obce so zákonom o odpadoch a so záväznou časťou programu príslušného kraja; posúdenie je však pre obec záväzné a prípadné upozornenia je obec povinná vziať do úvahy a program obce upraviť. Obec je povinná zverejniť svoj program odpadového hospodárstva na svojej webovej stránke.
...
...
Povinnosť zabezpečiť zberné nádoby na komunálny odpad. Obec je povinná zabezpečiť zberné nádoby pre zmesový komunálny odpad (t.j. odpad, z ktorého neboli vytriedené zložky komunálneho odpadu, ktoré je obec povinná triediť alebo zvyšok komunálneho odpadu, ktorý zostáva po vytriedení jednotlivých zložiek). Náklady na zberné nádoby pre zmesový komunálny odpad znáša pôvodca odpadu, napr. domácnosti. Obec však musí zverejniť všeobecne záväzné nariadenie, ktorým určí výšku týchto nákladov a ich zahrnutie do miestneho poplatku za komunálne odpady alebo iný spôsob úhrady. Pri odpadoch, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov (napr. papier, plasty, kovy alebo sklo) zberné nádoby zabezpečuje obec a náklady znáša OZV; náklady na tieto zberné nádoby obec nemôže zahrnúť do miestneho poplatku. Zberné nádoby na triedený zber komunálnych odpadov, na ktoré sa nevzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov znáša obec; obec ich môže zahrnúť do miestneho poplatku.
http://www.epravo.sk/top/clanky/novy-zakon-o-odpadoch-zodpovednost-za-komunalny-odpad-v-rukach-obci-3037.html
solide
03.11.15,06:42
takze som povinny zaplatit aj ked nemam smetnu nadobu? Tu nadobu mi naozaj ma bezplatne pridelit obec, alebo si ju musim kupit sam?
buchač
03.11.15,06:46
Je to povinnosť obce .
Jarka 1
03.11.15,06:48
Musíš zaplatiť. Nám chatárom - chalupárom tiež obec nedala smetné nádoby. Vraj to máme nechať vo vreci pri ceste, kadiaľ zvážajú odpad. Takže svoj odpad môžeš nechať blízko pri susedovi - to bude mať za následok, že sa zhoršia na bod mrazu susedské vzťahy, lebo kuny vrece roztrhajú a rozvláčia odpad. Takže, alebo si kúpiš za vlastné smetnú nádobu, alebo odpad necháš pred OÚ tak, ako píše buchač.

Ešte doplním, že kontajnery na odpad obec zrušila.
solide
03.11.15,06:48
chapem, ale ma mi ju bezplatne pridelit, alebo si nadobu musim zaplatit?
buchač
03.11.15,06:50
Viď doplnenie príspevku.
Oliwa
03.11.15,06:57
Veď zavolaj na OÚ a over si, či Ti naozaj pridelili smetnú nádobu... Teoreticky aj mohli, a niekto Ti ju mohol odcudziť, keďže je to na samote u lesa...
Len nechápem, prečo si nereagoval skôr, ale prebrala Ťa až exekúcia. Veď obec Ti najprv poslala výmer, potom prvú upomienku, druhú upomienku a až potom to postupuje exekútorovi. Zavolaj, zaplať, a potom žiadaj nápravu... Tvoja chata nemá popisné číslo, keď píšeš, že sused má...?
Pozri si na nete VZN obce o komunálnom odpade, kde máš chatu. Tam by si sa mal dočítať svoje práva i povinnosti...
solide
03.11.15,06:59
obec to nazvala ako exekucny prikaz, ale je to bez penalov, len samotny poplatok, tak som to teraz zaplatil, co uz?
Oliwa
03.11.15,07:11
Teraz nič, ale musíš sa predsa zariadiť do budúcna...
V ojedinelých prípadoch môže obec na základe žiadosti a po preukázaní poplatky znížiť, resp. odpustiť - ale to sa dočítaš práve v tom všeobecne záväznom nariadení obce, či niečo také miestni poslanci schválili... Hoci dnes je obciam každé euro dobré...
U nás bol kedysi medializovaný prípad občana, ktorý dlhodobo ignoroval výmery na komunálny odpad. Preukázal, že odpad, ktorý produkuje, dokáže recyklovať... plasty nekupoval, papier spálil, a ostatné skončilo v záhradnom komposte... Nabehli mu tam aj kontroly a čuduj sa svete - uspel... Ale to je skôr výnimka...
Chobot
03.11.15,10:34
"takze som povinny zaplatit aj ked nemam smetnu nadobu? Tu nadobu mi naozaj ma bezplatne pridelit obec, alebo si ju musim kupit sam?"

Toto my nevieme. TReba si pozrieť všeobecne záväzné nariadenie obce o nakladaní s odpadmi ako aj sadzobník poplatkov. Napr. v sadzobníku poplatkov za odvoz smetí v meste Stupava je uvedené toto:

(1) Sadzba poplatku je :
1.1 u poplatníka podľa čl. II ods. 1 písm. a) tohto nariadenia:
a) ...
b) vlastník alebo užívateľ stavby slúžiacej na individuálnu rekreáciu (záhradné
a rekreačné chatky, domčeky, prístrešky) platí poplatok vo výške 13,20 € za
nehnuteľnosť a kalendárny rok v tých lokalitách, kde je zavedený systém zberu
odpadu do vriec donáškou na zberný dvor, t.j. okrem vlastníkov alebo užívateľov
nehnuteľností v lokalite Ovocinár,


Takže pre chatárov možno obec ani nezabezpečuje smetné nádoby.
buchač
03.11.15,11:53
Ak obec nezabezpečuje smetné nádoby pre jednotlivé nehnuteľnosti, tak je povinná dať k dispozícii tie väčšie...alebo vyslovene kontajnery pre viacerých.

Na záhrade sme mali kontajnery, raz za čas sa obmenili plný za prázdny.
Na chalupe, v obci sú domy, kde by sa smetiarske auto proste nedostalo...takže sú na určitých miestach tie väčšie nádoby.

...ale je jasné, že ide o lokalitu a lokalitu.
Jedno je však isté, platí sa tak či tak.
Terezia13
03.11.15,12:38
poplatok vyplýva zo zákona o odpadoch č. 582/2004, pozri poplatky za komunálny odpad a tam je: poplatníkom je
a) FO s trvalým alebo prechodným pobytom, alebo ak užíva nehnuteľnosť na území obce.............. výnimka ak je v tej obci aj trvalý pobyt aj chata, vtedy sa platí len z trvalého pobytu, zákon zakazuje dvojité zdanenie
Kvaka
03.11.15,12:53
Zákon o odpadoch z odkazu od buchača bude platiť od januára 2016, tam nájdeš riešenie pre teba do budúcna.

Ak obec, v ktorej máš chatu, má zavedený množstvový zber, mal by si platiť iba za to, čo vyprodukuješ. Platilo to aj doteraz, len bolo treba ísť na obecný úrad a dohodnúť sa.

Podľa § 82 zákona o miestnych daniach obec poplatok zníži alebo odpustí za obdobie, za ktoré poplatník obci preukáže splnenie podmienok na zníženie poplatku alebo odpustenie poplatku a predloží podklady, ktoré obec určila všeobecne záväzným nariadením,11) že viac ako 90 dní v zdaňovacom období sa nezdržiava alebo sa nezdržiaval na území obce.

Vo VZN býva uvedené, ako sa preukazuje nárok na zníženie či odpustenie poplatku.
Ak množstvový zber obec nemala zavedený, dalo sa s obcou dohodnúť tak, že si doniesol doklad o úhrade za komunálny odpad v mieste trvalého bydliska. Vtedy ti obec mohla poplatok znížiť.

Teraz spätne s tým asi nič nenarobíš, ale aj tak skús ešte v tomto roku požiadať spätne o zníženie poplatku, po preukázaní platieb za celoročný odpad v mieste trvalého bydliska. Obce by mali dodržiavať zákon aj pri odpúšťaní, znižovaní a vracaní poplatkov. Ak to stihneš, bude sa tvoja žiadosť posudzovať ešte podľa teraz platného zákona.

Viem to preto, lebo som to vybavovala u nás v obci. My na chalupe platíme iba za vrecia, ktoré sme dostali aj s nálepkami. Nálepky sú za poplatok. Naplníme, nalepíme nálepku a odvezú. Nemáme nijakú nádobu. Rovnako to platí aj v mieste trvalého pobytu, preukážem, že platím na chalupe a za byt platím iba za mesiace, kedy sa tam zdržujem. Odpad tvorím naraz iba na jednom mieste, nie na dvoch.