AdamC
03.11.15,13:11
Ahojte, potrebujem pomoc a radu ak máte skúsenosť.

V DPFO B za 2014 som urobil preklep v prílohe pre SP a ZP (formulár ma neupozornil), ale na strane 3, kde je preukazateľne zaplatené poistné, ktoré znižuje základ dane je suma správna. Samozrejme, ZP a SP si ťahajú údaje z prílohy. A na základe toho vypočítali RZZP a aj SP nový vymeriavací základ. V časti zaplatené ZP namiesto 2118 tam mám 21181, čo extrémne zvýšilo vymeriavací základ.

SP robí veľké problémy, jediná cesta je dodatočné daňové priznanie, ale že spätne sa nič opravovať nebude, to čo vypočítali k 1.7. sa musí zaplatiť a až po podaní dod. DP sa urobí nový výmer.

Neviem nájsť človeka, ktorý by si vedel vypýtať celé DP z DÚ pôvodné aj dodatočné a pozrel sa na to a rozumel tomu vôbec, že v živote nikdy som nezplatil takú veľkú sumu na ZP ani som si nikdy takú sumu nezahrnul do výdavkov znižujúcich základ dane a tak by uznal úpravu vymeriavacieho základu a odvodov spätne k 1.7.2015.

SP proste nemá proces a priestor pre opravu chyby, úplne formálnej administratívnej. Proste preklep. Ja nenamietam výšku odvodov, aj tak sú vysoké, ide o obyčajnú pravdu a skutočnosť, že som nikdy neodpočítal od dane sumu, ktorá je preklepom v prílohe.

Ako by ste postupovali? Dodatočné DP som podal, nezmenilo sa nič, len jedno číslo v prílohe, nehýbalo sa s príjmami ani výdavkami ani daňou....odvody sa ale podľa SP zmenia od 1.11. teda dúfam, ale potrebujem ich presvedčiť aby to uznali od júla 2015, aby sa tam niekto proste na to pozrel. Lebo oni si natiahnu čísla z DÚ, a tam uvidia, aha, zmena VZ, dodatočné DP, ale nikoho nezaujíma, realita.... Ďakujem za rady a pomoc kam sa obrátiť - hodlám bojovať, lebo tu ide o praobyčajnú spravodlivosť.
Katy a R
03.11.15,13:30
je to tak, ako píšeš - postupujú podľa zákona ... neviem, či pochodíš na pobočke - ale vyskúšaj napísať aspoň do Poradne SP - a toto všetko napíš tam, vysvetli - možnože ti poradia, že ako treba postupovať pri takejto formálnej chybe ? (nič za to nedáš) http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s
AdamC
03.11.15,14:48
ďakujem, skúsil som, uvidíme. Inak ZP s tým nemala žiadny problém, mali na to proces, zrejme sa také chyby stávajú častejšie, majú formulár, čestné prehlásenie, kde sa uviedli správne údaje a prepočítali RZZP aj poistné k 1.1.2016.
veronikasad
03.11.15,15:48
Prečo si na chybu nereagoval v auguste (podaním dodat.DP), keď ti SP oznámila výšku poistného ? Dcére sa stalo to isté, chybu hneď opravila a poistné jej nenavýšili.
AdamC
03.11.15,15:52
Lebo SP meškala s oznámeniami a kým sa oznámenie dostalo od klienta ku mne atď...
veronikasad
03.11.15,15:55
Od augusta do oktobra by to aj poštový holub skôr priniesol.
veronikasad
03.11.15,16:03
V SP urobia opravu len na základe dodatočného DP, od nasl. kal. mesiaca po doručení DDP.