NADEJKA
31.05.04,14:37
Dobrý deň,,
mám klienta platititeľa DPH na Slovensku,ktorý bol na služobnej ceste v Nemecku a v maloobchodnej sieti -supermarkete kúpil PC,odmietli mu dať lístok z pokladne bez DPH,že to nevedia,tak má doklad o nákupe s DPH.
Môže si uplatniť DPH na Slovensku,alebo to možné nie je? Ešte na upresnenie
ten supermarket je plátcom DPH.
Vďaka za odpoveď.
Fajdy
31.05.04,19:06
Podľa môjho názoru podnikateľ, ktorý nakupoval v Nemecku sa mal preukázať svojim IČ pre DPH a nemecký predajca mal povinnosť vystaviť doklad bez dane. Pokiaľ tak nespravil o túto DPH zrejme prišiel. Pokiaľ mu vznikla daňová povinnosť a je zaregistrovaný v Nemecku má nárok na odpočítanie DPH. V prípade, že mu daňová povinnosť nevznikla nemá nárok. Nebude si to mať ako odpočítať.
accad
31.05.04,20:57
Nemusí v tomto prípade platiteľ DPH registrovaný v SR dopočítať zo sumy uhradenej v Nemecku 19% DPH platnú v SR a odviesť jú do ŠR v SR?
rema
01.06.04,07:15
Nemusí, lebo DPH bola zaplatená v Nemecku.V celej EU platí zásada, že všetko je zdanené len raz.Samozdaňoval,by sa podnikateľ vtedy keby mal doklad bez DPH z Nemecka. V SR nie jemožné vrátiť DPH, ktorá bola zaplatená v Nemecku.
NADEJKA
01.06.04,09:28
Ďakujem všetkým,ktorí odpovedali na moju otázku.Myslela som si to,ale chcela som sa uistiť. Mám 18-ročnú odbornú prax,ale to čo sa deje teraz
nezvládam sledovať a hlavne si správne vysvetliť ani ja.
Ešte raz srdečná vďaka.