zdendo
28.10.04,13:58
Mam moznost kupit vyhodne počítac od sukromnej osoby - nie podnikatela.
Je mozne si aj takyto vydavok nejakou formou vlozit do jednoducheho uctovnictva? Ak ano akou formou?
Dakujem
Janca
28.10.04,12:00
Ja by som to riesila len kupno-predajnou zmluvou. Co ostatni ?
Dada
28.10.04,12:06
Aj ja som to riešila kúpno-predajnou zmluvou, aj PC aj tlačiareň.
Biba
28.10.04,12:14
Pripájam sa aj ja k Jance a Dade, dokonca to tak mam aj v mojom JU. Ide o kúpu cez zmluvu od fyzickej osoby. Zároveň mám podpísaný výdavkovy pokl. doklad o zaplatení. Vsio.
Janca
28.10.04,12:16
Uz som to tu v nejakom prispevku pridavala, pri platbe nad 10 tis. brutto za takyto PC by mal ist "bonzak" na DU. Nie kvoli tomu, aby som si medlila ruky, ze som niekoho nahlasila, ale pre "vlastny zadok", aby som neplatila pokutu za nenahlasenie.
zdendo
28.10.04,12:22
Nebude mat nejaku povinnost ta osoba od ktorej to kupim voci DU? napr. ze predava nieco a zdanit to? nechcem niekoho dostat do neprijemnosti. Musi ta zmluva byt overena u notara?Dik vam vsetkym za rychlu odpoved.
vladan
28.10.04,12:32
už sme také niečo rozoberali tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=2535&highlight=toto+leg%E1lne

Pekný deň
Ibaka
28.10.04,18:42
FO - JU. používam na podnikanie rôzne predmety, ktoré zatiaľ neviem akým spôsobom mám dať do nákladov, koré som si kúpil ešte v čase keď som nebol SZČO - vŕtačku, videorekordér na školenia a podobne. Môžem urobiť kúpno predajnú zmluvu sám so sebou ako súkromná osoba a živnostník alebo je lepšie to urobiť s inou súkromnou osobou ? Ďakujem za odpoveď
VieraM
28.10.04,19:00
Sám so sebou nemôžeš urobiť kúpno predajnú zmluvu. Buď to jednoducho vložíš do podnikania /bez nákladov/ alebo urob s niekým zmluvy radšej do 10 tisíc aby si nemusel písať bonzáčky.
Janca
29.10.04,04:32
V pripade, ze vkladas do podnikania nieco z osobneho vlastnictva a kupil si to rok, dva pred zacatim podnikania a mas doklad o kupe, mozes to zaradit do podnikania v hodnote znizenej o fiktivne odpisy za roky pouzivania na sukromne ucely.
Napr. mas PC kupeny v r. 2003 za 30. tis. Vypocitaj si odpisy za rok 2003 a PC vloz do podnikania napr. v r. 2004 za cenu znizenu o tie odpisy za r. 2003. V pripade, ze islo o majetok v bezpodielovom spoluvlastnictve, aj keby to malo hodnotu 0 Sk, musis mat suhlas druheho manzela, ze to mozes do podnikania vlozit.
Vera
22.03.05,06:55
Ahojte, prosím o radu:

živnostník pred začatím živnosti kúpil pílu a iné veci, ktoré teraz používa na činnosť. Je potrebné to preradiť do podnikania.
Ako to zapíšem do pokladničného denníka ?? Stačí keď k tomu priložím bločky??
Zita5
22.03.05,07:49
Ahojte, prosím o radu:

živnostník pred začatím živnosti kúpil pílu a iné veci, ktoré teraz používa na činnosť. Je potrebné to preradiť do podnikania.
Ako to zapíšem do pokladničného denníka ?? Stačí keď k tomu priložím bločky??

Pokiaľ začal podnikať v roku 2004 , tak na základe bloku mu zaúčtuješ nákup uvedených potrieb do prevádzkovej réžie . Ale tam záleží na tom dátume podnikania a zakúpenia . Treba to zosúladiť .
Julča
22.03.05,12:32
Sám so sebou nemôžeš urobiť kúpno predajnú zmluvu. Buď to jednoducho vložíš do podnikania /bez nákladov/ alebo urob s niekým zmluvy radšej do 10 tisíc aby si nemusel písať bonzáčky.
Nie je pravda, že od roku 2004 sú bonzáky nad 100 000Sk?
Alebo sa mýlim?
Evanka
22.03.05,12:37
Nie je pravda, že od roku 2004 sú bonzáky nad 100 000Sk?
Alebo sa mýlim?Nermylis sa, je to nad 100 000,- Sk
Ľuba
22.03.05,13:16
Ahojte, prosím o radu:

živnostník pred začatím živnosti kúpil pílu a iné veci, ktoré teraz používa na činnosť. Je potrebné to preradiť do podnikania.
Ako to zapíšem do pokladničného denníka ?? Stačí keď k tomu priložím bločky??

Ak to kúpil pred začatím podnikania, tak by som to dala v rámci uzávierkových operácií ako nepeňažný vklad.
Vera
22.03.05,13:18
a tento nepeňažný vklad mu zníži ZD?? Teraz som z toho dosť popletená. Je to suma cca 18 000.
Lebo ak nie, tak to radšej urobím cez kúpno-predajnú zmluvu od niekoho ...
Ľuba
22.03.05,13:20
Áno, dáš to tam normálne ako réžiu, ale nesmie to byť kúpené skôr ako 1 rok pred začatím podnikania.
Vera
22.03.05,15:16
No dúfam, že nie je. A keby to bolo staršie?? čo s tým?? rada by som mu nejako znížila ten ZD a okrem toho používa to na činnosť, takže by to bola škoda nezaradiť..
Ľuba
23.03.05,11:42
Ak to bolo dávnejšie, tak pomôže už len kúpno-predajná zmluva.