1morelo1
03.11.15,23:28
Zdravim majstrov...mám taký problém s našim elektrickým kotlom Protherm Raja 6k...ked nastavím teplotu vody do radiatorov napr. na 60stupnov tak ohrievanie sa zastaví pri cca 52stupnov a nejde viac len kotol ide na plný výkon ale teplota nestupa...niede na nete som sa dočítal,že kotle maju nejaku ,,poistku,, danu výrobcom...može to tak byt?Neviete mi poradit ako to riešit?Dakujem...
petmar
04.11.15,17:50
Neviem, čo všetko a akú plochu kotol vyhrieva, koľko radiátorov, Ale vzhľadom k neveľkému výkonu 6 kW zrejme nestačí na viac. Treba odskúšať, či sa stúpanie teploty zastaví pri tých 52° aj keď je vonku riadny mráz, aj cez deň, keď je zo 15-20 st. teplejšie. Alebo vypnúť 1/2 radiátorov. Ak sa nič nemení, potom by sa dalo uvažovať o nejakej "poistke", potom kontaktovať s otázkou servisáka či výrobcu.
sosak
04.11.15,19:08
Vo všeobecnosti, kotle majú bezpečnostný termostat nastavený na cca.95 st. celzia a slúži ako ochrana kotla proti prehriatiu. V tvojom prípade je problém, ak vykurovaná voda napriek požiadavke nastavenia na teplotu 60 stupňov nedosiahne, v niečom inom a nie v ochrane kotla.
Skontrolovať, alebo nastaviť max. výkon kotla podľa manuálu na strane 8.
Skúsiť uzatvoriť radiátory a nechať naplno otvorený len jeden, aby sa vyskúšalo, či kotol zareaguje a vyhreje na požadovanú teplotu.
Na strane 14 - 15 je v manuáli napísané :
Odľahčovacie relé
Pomocou odľahčovacieho relé je možné riadiť výkon kotla v závislosti od zaťaženia rozvodu elektrickej energie v objekte, kde je kotol nainštalovaný. Pre tento spôsob ovládania môže byť napr. použitý „Trojfázový odľahčovač prúdovej záťaže“. V praxi sa kotol s týmto zariadením správa tak, že pri nadmernom zvyšovaní zaťaženia el. siete (práčka, sporák, rýchlovarná kanvica atď.) príde k automatickému znižovaniu výkonu kotla. Pri poklese zaťaženia el. siete sa naopak výkon kotla spätne zvyšuje na potrebnú hodnotu. Tento spôsob riadenia sa používa tam, kde nie je možné zvýšiť hodnotu hlavného ističa daného objektu. Externé odľahčovacie relé
sa pripája na konektor K8 na riadiacej doske elektrokotla na svorky 5 a 6 (pozri obr. Schéma zapojenia odľahčovacieho relé na konci návodu).
Možno máš nainštalované odľahčovacie relé a to ti znižuje aktuálne výkon kotla.
http://www.domintex.sk/sub/domintex.sk/images/technicky-list-protherm/navod_raja_ver13.pdf
peterkos2
05.11.15,12:17
Nemáš to riadené podľa ekvitermy?Ako vieš že ide na plný výkon?
peterkos2
05.11.15,16:00
Odpovedal som otázkou