Adii13199
04.11.15,08:47
Dobrý deň. Chcela by som sa Vás opýtať ako je to s tým dôchodkovým poistením. Robím osobnú asistentku a som aj dôchodkovo poistená. V zmluve mám 145 h. na mesiac. A chcem vedieť keďže mi Pani ktorej robím asistentku ide znížiť hodiny či sa mi aj naďalej budú rátať roky do dôchodku aj keď budem mať v zmluve 135 hodín mesačne, pretože všade čítam na nete že sa mi nebudú počítať roky do dôchodku a Teta mi tvrdí že všade na úrade jej povedali, že aj tak sa mi budu počítať. Ďakujem
veronikasad
04.11.15,08:36
Osobná asistencia a dôchodkové poistenie

Podstata a výkon osobnej asistencie; podmienky platenia dôchodkového poistenia osobným asistentom zo strany štátu

Osobná asistencia je pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím. Osobnú asistenciu vykonáva osobný asistent, s ktorým fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím uzatvára zmluvu o výkone osobnej asistencie. Príspevok na osobnú asistenciu poskytujú príslušné úrady práce sociálnych vecí a rodiny.
Za osobu vykonávajúcu osobnú asistenciu môže štát pri splnení všetkých podmienok stanovených zákonom o sociálnom poistení platiť poistné na dôchodkové poistenie. Obdobie výkonu osobnej asistencie sa jej v takom prípade započíta na dôchodkové účely.
Štát platí poistné na dôchodkové poistenie za osobu, ktorá má podľa zmluvy o výkone asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne.
Podobne ako v prípade poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie sa na dôchodkové poistenie treba prihlásiť prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.
V Sociálnej poisťovni sa môže takto prihlásiť fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba (prípadne nie je už z iného dôvodu prihlásená ako občan, za ktorého platí štát), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z výkonu osobnej asistencie.
Osobný asistent sa súčasne preukáže prostredníctvom zmluvy o osobnej asistencii. V zmluve je potrebné uviesť hlavne počet hodín, v ktorých bude fyzická osoba vykonávať osobnú asistenciu.
Dôchodkové poistenie zaniká dňom, od ktorého podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie sa osobná asistencia má vykonávať menej ako 140 hodín mesačne alebo dňom zániku zmluvy o výkone asistencie.

Odhlásiť sa z tohto poistenia je od 1.1.2013 aj fyzická osoba, za ktorú platí štát z dôvodu výkonu osobnej asistencie, ak pracuje na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. (Takouto nie je Dohoda medzi osobným asistentom a užívateľom osobnej asistencie.)
Z dôchodkového poistenia je potrebné sa odhlásiť v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby.

Zdroj : http://www.socpoist.sk/osobna-asistencia-a-dochodkove-poistenie/48768s#Osobn%C3%A1%20asistencia
Andyke
04.11.15,08:39
Nebudeš dôchodkovo poistenou osobou pri asistencii 135 hod./mes.
§ 15 zák. 461/2003:


(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
e) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie podľa osobitného predpisu35) a fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne podľa osobitného predpisu35a) v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až d), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania alebo výkonu osobnej asistencie; do obdobia 12 rokov dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získané z dôvodu uvedeného v písmene d),
Adii13199
04.11.15,09:34
Ďakujem, už len to vysvetliť Pani ktorej robím asistentku :)
Katy a R
04.11.15,09:42
Ak je dôvodom to, že jej znížili počet hodín na OA - tak veru s tým nenarobíš nič, a ani ona. jednoducho poistená nebudeš.
Ale zase ber to tak, že aj tak taká doba "poistenca štátu" z dôvodu OA nad 140 hod je obmedzená (aj pri opatrovaní napr .)
- a na úrade jej to určite tak nepovedali ;)
Adii13199
04.11.15,09:50
Nie nieje :) len ide o to, že ona chce dať asistenciu aj na manžela a tvrdí,že aj keď budem mať tých pár hodín menej že aj tak sa mi budú rátať roky, ale ja som vravela že ak nie tak ja si hľadám inú robotu a ona vraj nechce druhú asistentku.
Katy a R
04.11.15,09:55
ona určite vie - že ako to je. ;) - skús ju ukecať aspoň na rovných 140. Ale zase - nie je to nič svetoborné - to poistenie je len z min VZ (ja by som to nesilila). predpokladám, že si mladá kočka?
Adii13199
04.11.15,10:13
Ano som mladá, ani ja stým nechcem súhlasiť pretože to potom akoby som nerobila ani, ešte aj neviem či by som si nemusela sama platiť poisťovňu.
Katy a R
04.11.15,10:21
pozri sa - ak sa to dá - uhraj na 140 hod. ale ak nie - netráp sa s dôchodkovým poistením (ktovie, či ešte bude existovať SP, keď budeš mať dôchodkový vek?). A aj tak by si to nemohla mať dlho (neviem, či už si nejaký ten rok OA) Príjem je to pekný aj pri 135 hodinách:). a povinne si platiť nemusíš nič - ZP bude za teba aj naďalej platiť štát.
Skôr by ťa malo trápiť - že stále nemáš nemocenské poistenie (ak by si uvažovala o materskej - žiadny nárok by zatiaľ nebol).
samozrejme - robotu si hľadať môžeš ;)
Adii13199
04.11.15,10:36
Ďakujem. Čiže ak naďalej aj budem robiť OA (teraz rok a pol robím) ták by mi nepriznali matersku? Ja kým budem na materskej isto budem mať už inú robotu :) ale teraz som veľmi spokojná keďže nemusim dochadzať mam to blízko.
Katy a R
04.11.15,10:40
ako OA nie si nemocensky poistená ... no a pre nárok na materské je treba mať 270 dní poistenia :) (či už z PP, alebo ako povinne SZČO, alebo dobrovoľne..)
Adii13199
04.11.15,11:26
A môžem niekde požiadať o to aby som si to nemocenské platila sama?
veronikasad
04.11.15,11:48
samotné dobrovolné nemocenské poistenie sa platiť nedá. Musíš sa prihlásiť na celý balík dobr.poistenia, vrátane dôch.poistenia, najmenej z min. vymeriavacieho základu - v SP na registračnom liste fyzickej osoby.
Adii13199
04.11.15,12:06
Ahá :) tak ďakujem :)