dak2002
04.11.15,09:49
Dobry den. Ako na obrazkoch vidno, obkopavam dom kvoli vlhkym murom. Problem vznikol prasknutim dazdovej rury pod zemou, a tratenie tejto vody v zemi po dobu asi 10 rokov a nasledne vlhnutie murov v pivnici. Ked to vykopavame hlina je poriadne tazka a vlhka. V blizkosti nie je iny zdroj vody ani spodna, susedia nemaju podobny problem, drenaze vylucujem. Mohol by mi poradit niekto postup pri realizacii tejto izolacie ? Moj nazor: obkopat az na dosku, mury poriadne oskrabat,nechat preschnut, napenetrovat asfaltom, XPS polystyren, Nopova folia, makadam na dno, poriadne zhutnit "nohou", zasypat povodnou hlinou. V dnesnej dobe existuje spusta novych technologii, ktore nahradza asfalt... Moze mi niekto poradit ? dakujem.



Doplnujem tak ako postupujem, mozno to niekoho inspiruje. zaklady som kompletne obkopal, ocistil obil zo stareho ter papiera, drviva vacsina opadla sama, vycistil wapkou a nasledne sa nanasala reprofilacna malta mapegrout ms, ktora sa pouziva na reprofilaciu mostovych konstrukcii, kanalov a podobne, zajtra sa ide zasalovat zakladova doska a opravit po celom obvode, je dost zvetrana po bokoch, pouzijem baumit WU beton, vodovzdorny.
Chobot
04.11.15,09:08
Ja len malé upozornenie, že ak to budeš takto odkopávať, tak nie aby si to odkopal po celej dĺžke. Treba vždy postupne meter po metri a znovu zasypať. Jeden známy takto odkopal pozdĺž celej steny - chcel spevniť základy a stena sa mu zosypala.
jslancik
04.11.15,09:13
to je veľmi zaujímavá predstava, izolovať meter po metri. A ak mu stenu/základ drží pohromade iba hlina, ktorá je pri nej, je to bieda... Ale dakedy sa stavalo kadejako :D Takže sa tomu ani nečudujem.
dak2002
04.11.15,16:51
chalani jedna sa o trojgeneracny dom postaveny v r.1926. nejde tu o ziadne 4 koly s vlnitym plechom. ako chces izolovat meter po metri. prepac, ale to je vtakovina. potreboval by som poriadnu odpoved/radu
chandler
04.11.15,18:51
stacilo by opravit tu dazdovu ruru, v lete by to cele vyschlo a bolo by po probleme. takto si skor mozem spravit nejake dalsie problemy. napr. ako pise chobot. alebo ti pri tom "preschynani" zacne zamrzat zakladova skara. a popraska ti dom. Ale uskodit by nemalo nic okrem toho makadamu, ten urcite nedavaj.
lapejko
04.11.15,20:28
takto to robíme občas my...úspešne.
jslancik
05.11.15,06:25
to boli základy jak sviňa :D
Ing. Ľubomír Janoška
05.11.15,15:07
pjekné
dak2002
06.11.15,04:30
v noci som nad tym rozmyslal a presne nieco podobne mi napadlo s tymi kari rohozami, pretoze sa beton na zakladoch kde tam krusi. urobit takyto opravny beton/zaklad a potom izolovat. super. myslis si ze, ked to bude presychat, moze popraskat dom nasledkom zamrznutia zakladovej spary ?(ani neviem co to presne je :)) tak ako pise chandler nizsie
dak2002
06.11.15,04:31
mozem mi prosm ta vysvetlit preco nie makadam ? zaujalo ma to.
chandler
06.11.15,07:04
lebo cez neho sa ti moze dostat voda ku zakladovej skara, ten makadam nicomu nepomoze ale moze uskodit - samozrejme nemusi, neda sa to povedat len z fotky.
lapejko
06.11.15,09:31
spevniť základ je jedna vec, do starého základu sú nav´tané roxory a karisiete sú privarené...pri tejto stavbe je potom hneď zateplenie z XPS prilepené purpenou, pri základovej škáre je v geotextílii drenážna rúra s odvetraním na každom roho domu napojená do šachty. Na XPS je drenážna fólia a zasypované je makadamom až ku drenáži...u nás sú ale málo priepustné pôdy, tak preto.