winner123
04.11.15,11:50
Dobrý deň
Bývam na pozemku kt. je dlhý 150m a široký len 15m v strede pozemku je vybudovaná studňa a v záhrade pestujeme ovocie a zeleninu. Sused sa rozhodol, že z jeho záhrady spraví farmársku zoo, chová tam prasce kozy ovce kravy sliepky a ešte aj kone, snažili sme sa mu dohovoriť aby aspoň 3m od plotu nedával tu jeho zoo, ale márne. Existuje spôsob (zákon) aby som v lete nemusel dýchať túto arómu a tiež chovám zajace a bojím sa aby mi komáre niečo nepreniesli.
Ďakujem za rady.
Jarka 1
04.11.15,11:19
Myslím, že obec má nejaké nariadenie, kde je obmedzenie koľko toho môže v obci chovať.
winner123
04.11.15,11:28
Zabudol som dodať, že cez obec to nemôžem riešiť starosta je dotovaný susedom, tadiaľto moja cesta nevedie.
Jarka 1
04.11.15,11:43
no neviem .. dotovaný, nedotovaný ... ak je záväzné nariadenie, tak platí pre všetkých rovnako
winner123
04.11.15,13:05
Ja som myslel niečo také, že to nahlásiť na životné prostredie, že znečisťuje spodnú vodu. Nadmerný hluk ale nie som právnik tak by som s tým potreboval pomôcť
pepsikova
04.11.15,13:48
...ale ved ak vieš dokázateľne, že starosta je dotovaný susedom, tak zavolaj médiá..sused tiež nemože mať farmu v dedine len tak..a ak máš iba podozrenie, je dobre mať aspoň dvoch svedkov, ktorým to vadí tiež...
Peggynka
04.11.15,16:34
Pracuješ s internetom,tak si vyhľadaj VZN o chove (a podmienkach) zvierat na území vašej obce,tak ako to majú napr.tu:https://www.google.sk/search?q=vzn+o+chove+zvierat&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=zzA6VpDGJMXDPMXMnrgO
Zašli na obec (písomne a doporučene!) sťažnosť,kde opíšeš skutočnosti (musia ti písomne odpovedať do 30dní) a podľa odpovede sa zariaď.Nerozumiem tvojmu vyjadreniu,že sused dotuje starostu...to ako sa vieš domáhať svojich práv? a dokedy budeme trpieť tieto kamarádčofty? Predsa existujú a platíme si armádu úradníkov,tak sa netreba báť ozvať (teda nie ozvať,ale písomne !) riešiť svoje problémy a žiadať nápravu.Pozri si Občiansky zákonník §127:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40/znenie-20150101
Terezia13
04.11.15,17:23
tu nepomôže dohováranie, napíš sťažnosť na obecný úrad, uvidíš, čo ti odpíšu - budú alebo nebudú riešiť, ak to nepomôže tak už ostávajú médiá, vtedy sa to väčšinou pohne