ValikaMa
04.11.15,14:49
Dobrý deň,
potrebujem poradiť s textom na faktúre. Dostali sme na úhradu DAŇOVÝ DOKLAD (FAKTÚRU) v texte ktorej bolo napísané: záloha na ubytovanie. Účtovali sme 518/321 a teraz nám audítori dali zápis, podľa ktorého sme mali účtovať na účte 314, keďže sa jedná o zálohovú faktúru.
Neviete mi poradiť, kto z nás má pravdu? A ak my, čo by som mohla použiť na svoju obhajobu?
Soňa K
04.11.15,14:19
Zálohové faktúry sa neúčtujú vôbec, pretože nie je čo účtovať. Nedošlo k žiadnemu plneniu, iba žiadajú peniaze vopred, zaplatiť môžeš alebo ju hodiť do koša. Účtuje sa zaplatenie zálohy na ubytovanie na účet 314/221 alebo 314/211, podľa toho, ako si zálohu platil.
kn-alka
04.11.15,14:24
typujem, že zadávateľke sa jedná o to, že táto záloha bola nazvaná FAKTÚROU - DAŇOVÝM DOKLADOM, nie len obyčajnou zálohovou faktúrou
kn-alka
04.11.15,14:25
prišlo ti vyúčtovanie zálohy? Skontaktuj sa s dodávateľom a dohodnite sa o oprave textu faktúry.
ValikaMa
05.11.15,07:54
Náš systém nám neumožňuje zapísať faktúru bez predkontácie, preto účtujeme 314/314 zálohové faktúry.
Problém je ale v tom, že neviem či faktúra, ktorú som opísala mám brať ako zálohovu alebo obyčajnú faktúru (daňový doklad)
Tweety
05.11.15,08:05
ValikaMa Náš systém nám neumožňuje zapísať faktúru bez predkontácie, preto účtujeme 314/314 zálohové faktúry.
Problém je ale v tom, že neviem či faktúra, ktorú som opísala mám brať ako zálohovu alebo obyčajnú faktúru (daňový doklad)

ZálohováFaktúra nie je faktúrou za dodanie, neúčtujeme ju. ani tak, ako píše 314/314.
Soňa K
05.11.15,09:24
Podstatné je, či faktúra znamená žiadosť o zaplatenie ubytovania vopred alebo už niekto ubytovaný bol, predtým ste mu zaplatili zálohu a teraz Vám ju vyúčtovávajú. Prilož kópiu faktúry, toto je čisté teoretizovanie. Systém má svojho správcu, treba sa naňho obrátiť, aby ste zálohové faktúry len evidovali.