Maros.J
04.11.15,16:15
Dobrý deň,
minulý týždeň robili na ulici, kde podnikám, žltú čiaru okolo chodníkov. Vedie aj okolo môjho podniku a samozrejme tam nemôžem parkovať so svojim služobným vozidlom. Problém je aj s vozidlami dodávateľov, keďže ulica je preťažená zaparkovanými autami a počas dňa sa na nej prakticky nedá zaparkovať. Pracujem v maloobchode, čiže je na dennom poriadku príchod tovaru. Robím aj rozvoz spotrebného tovaru zákazníkom. Vďaka žltej čiare však nemám kde stáť. Policajti robia problémy, keď dodávatelia, kuriéri alebo ja zaparkujeme kúsok ďalej pri zaplnených parkovacích miestach na výstražných. Keď som im vysvetľoval problém a že hneď to odstavím, bolo mi povedané, že ich to nezaujíma, mám si to vozidlo okamžite odstaviť niekde inde alebo si nájsť lepšie miesto na podnikanie. Bol som teda kvôli tomu aj na mestskom úrade, aby mi poskytli žiadosť kvôli vyhradenému miestu na parkovanie. Vysvetlil som problém. Pani ma odbila, že nič také neposkytujú, pretože mesto má málo parkovacích miest, že by som musel byť ZŤP. Prosím pekne, môžem to to považovať za bránenie v podnikaní? Kam sa mám obrátiť s takýmto problémom. Už ma to nebaví každý deň riešiť. Ďakujem
misomiso
04.11.15,15:33
Samozrejme, ze z tvojho pohladu je to branenie v podnikani a aj mna by to nastavlo. Lenze mesto musi riesit aj protichodne poziadavky, napriklad aj vycistenie centra od aut, takze s tymto neuspejes.

Keby si mal nepriklad chatu vo Vysokych Tatrach, tak budes nosit iba na chrbte a ziaden pristup autom nebude prichadzat v uvahu. A aj tam ludia podnikaju. Musis zvazit, co dokazes tovar vozit nejako rucne alebo sa radsej stahovat.

Keby si mal napriklad kupalisko a vedla by sa nastahovala skladka odpadu, ktora bude zapachat, tak sa tiez mozes zbalit a odist. Tam by si ale asi skor uspel s najkymi staznostami, v tomto pripade to nevidim realne. Trendom je auta vytlacat.
buchač
04.11.15,15:58
...a parkuješ so svojím SLUŽOBNÝM autom aj pred panelákom ?
Dáša_
04.11.15,16:08
A takto postupne prichádzame o malé obchody, centrá sa nám vyľudňujú. Už len banky, herne a krčmy... A všetko ostatné vveľké nadnárodné firmy.

na ulici nie sú iní podnikatelia? Čo hovoria oni? Býva aspon dobrým zvykom, že zásobovanie má povolený vstup ráno do nejakej 8,9 hodiny. Ani s takým sa neuvažuje?
Maros.J
04.11.15,16:42
Rovnako odstrihli ďalších dvoch podnikateľov vedľa mňa. Jeden z nich bol na mestskom úrade a pochodil rovnako ako ja. Druhý sa nesťažuje. Lebo, že nepotrebuje zásobovanie (služby - salón). Jedine, že zákazníci mu nemajú kde parkovať. U mňa prebieha zásobovanie do 9.hod. Raz začas príde kuriér inokedy počas dňa, ale to by sa dalo zariadiť myslím. Takže je možné požiadať mesto o možnosť zastavenia pre dodávateľov do určitej hodiny? Aspoň niečo by sa vyriešilo, aj keď moje auto by som nemal kam strčiť.
Maros.J
04.11.15,16:47
Áno chápem, že mesto chce zabrániť prehusteniu áut v meste. Ale to by sa malo riešiť inak. Zvýhodniť mestskú dopravu, aby ľudia nechodili do práce autom, aj keď to majú napr. kúsok. A druhá vec je, že ľudia by nemohli byť tak pohodlní. V iných štátoch čo viem, sú v týchto prípadoch automaticky pred podnikmi zriadenie dve parkovacie miesta a je tam napísané pre návštevy prevádzky a pre prevádzku. A ľudia tam neparkujú (u nás by takčitak parkovali, ale ja by som aspoň nezavadzal s autom v ceste...). Plus si policajti vedia overiť ŠPZ, či to auto patrí podnikateľovi napr...
buchač
04.11.15,16:58
Bol som teda kvôli tomu aj na mestskom úrade, aby mi poskytli žiadosť kvôli vyhradenému miestu na parkovanie. Vysvetlil som problém. Pani ma odbila, že nič také neposkytujú, pretože mesto má málo parkovacích miest, že by som musel byť ZŤP.
Neviem, o aké mesto (mestečko) sa jedná.
Ale v KE je to takto:
1. Parkovanie pre ZŤP zadarmo
2. Pre súkromníkov
a. Sadzba dane z verejného priestranstva na trvalé parkovanie vozidla mimo stráženého parkoviska za každý aj začatý m2 a každý aj začatý deň je 0,12 eura.
Žiadateľ hradí finančné náklady súvisiace s realizáciou dopravného značenia.
b. Oznámenie o vzniku daňovej povinnosti za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta
----------------
Zadarmo ani kura nehrabe a nie aby si ešte len tak dostal vyhradené parkovné miesto.
Maros.J
04.11.15,17:34
Nie.Keď sa večer uvoľní miesto tak ho preparkujem kúsok od firmy.Bohužiaľ
profesional
22.11.15,15:31
V tomto prípade by som jednoznačne zažaloval mesto z titulu zodpovednosti za náhradu škody. Ak orgán územnej samosprávy pri výkone svojej činnosti, hoc vo verejnom záujme, niekomu spôsobí škodu, hoc tým že zníži hodnotu jeho podniku, tak za to v plnej miere zodpovedá. Takže stačí mestu napísať dostatočne fundovaný návrh na predbežné prerokovanie nároku na náhradu škody a uvidíš, že ľady sa pohnú. Mesto nebude riskovať problematický súdny spor v ktorom by pravdepodobne prehralo.

Mesto síce smie rieši´t svoju právomoc regulácie dopravy vo verejnom záujme, avšak nesmie pri tom zasahovať do právom chránených záujmov iných subjektov. A ak aj zasiahnuť už musí, musí to urobiť iba v nevyhnutnej miere a samozrejme za úhradu. Tj. má odškodňovaciu povinnosť

Takže spustil by som na tvojom mieste neodkladne proces konania o náhrade škody z titulu zníženia hodnoty podnikania z dôvovu výkonu činnosti orgánu územnej samosprávy.
pavol54
22.11.15,15:42
Keď si začal podnikať, tak si podal žiadosť a povolenie na zriadenie prevádzkárne a zrejme sa ti k tomu vyjadrilo ako mesto tak aj RUVZ respektíve stavený úrad, kde by si mal mať vymedzený nejakým spôsobom prístup k svojej prevádzkárni. Zober si to ruky z vyhodnoť kto čo porušuje a podaj písomnú žiadosť o vysvetlenie, ak si niekto niečo svojvoľne zmenil, nie že jedna baba povedala. Odpoveď musíš dostať písomne. (Možno by pomohol vyradený detský kočík na prevoz tovaru od auta do prevádzkárne pod dohľadom televízie)