mumubr
05.11.15,14:56
Viete mi niekto poradiť aký je príplatok za prácu nadčas, ak zamestnanec pracuje v sobotu, je odmeňovaný podľa zákona 553/2003, za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu o 30% alebo zvýšená o 60%? Mali ste už niekedy takýto prípad? Ďakujem
mzdarka renca
05.11.15,19:19
robila som mzdy pre organizáciu 8 rokov, kde boli zamestnanci odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme.

Záleží na tom, či je spomínaná sobota tvojim bežným pracovným dňom (napr. ak pracuješ v nepretržitej prevádzke, kde je rozpis zmien-pracovný kalendár), alebo ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni.

za prácu nadčas v sobotu patria zamestnancovi tieto príplatky:
§ 17
Príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu


Zamestnancovi patrí za hodinu práce v sobotu alebo v nedeľu príplatok v sume 30 % hodinovej sadzby funkčného platu.

§ 19
Plat za prácu nadčas


(1) Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

(2) Ak zamestnanec prácu nadčas vykonáva v noci, v sobotu, v nedeľu alebo vo sviatok, patria mu aj príplatky podľa § 16 až 18. Tieto príplatky mu patria aj vtedy, ak sa mu za prácu nadčas poskytlo náhradné voľno.
mumubr
06.11.15,05:08
Ďakujem, sobota u týchto zamestnancom nie je pracovným dňom. ak som dobre pochopila, zamestnancovi patrí za sobotu nadčas 30% hodinovej sadzby funkčného platu a 60 % hodinovej sadzby funkčného platu, tak za sobotu nadčas patrí spolu 90% hodinovej sadzby funkčného platu?
mzdarka renca
06.11.15,20:33
nie tak ako píšeš, ale mu patrí 100% hodinová mzda z funkčného platu + 30% príplatok za sobotu z hod. mzdy funkč. platu + 60% nadčasový príplatok z hod. mzdy funkč. platu