nmoncsi7
05.11.15,15:16
Dobrý deň,

Ja chcela by som opýtať že ked niketo vedie daňovú evidenciu- je potrebné vystaviť ku každému príjmu - PPD,a tiež ku každému výdaju penazí (napr.doklad z obchodu) - VPD?

Dakujem za odpoved.
Mila123
05.11.15,14:18
samozrejme, že áno
hanelie
06.11.15,19:40
Mila123 odkiaľ čerpáš info, že áno ?
Consultix
06.11.15,22:10
Zakon o dani z prijmov hovori:

§ 6 Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,33) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20150901#poznamky.poznamka-33)
b) daňových výdavkoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,33) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20150901#poznamky.poznamka-33)
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku [§ 2 písm. m) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20150901#paragraf-2.pismeno-m)],
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.

Poznamka pri pism. a) a b) poukazuje na Zakon o uctovnictve:

§ 10 Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,

Z vyssie uvedeneho mi vyplyva, ze ak prijimam/platim v hotovosti, tak aj v danovej evidencii musim tieto pohyby evidovat na zaklade uctovnych dokladov.
Janiela
08.11.15,09:05
Daňová evidencia podlieha zákonu o účtovníctve?
Tweety
08.11.15,09:11
Tweety
08.11.15,09:12
áno
Janiela
08.11.15,11:24
Zle som položila otázku. Myslela som tým, že daňovník, ktorý vedie daňovú evidenciu nie je účtovnou jednotkou. Zmiešala som jablká s hruškami.
Janiela
08.11.15,11:26
VPD a PPD mi ukrutne lezú na nervy. I keď mi ich program vytlačí - predsa len zvýšený objem, čo sa týka úložného priestoru.
IIla
09.11.15,16:26
K príjmu v hotovosti vystavujem príjmový pokladničný doklad, k výdavku v hotovosti mi ako doklad stačí doklad od dodávateľa: príjmový doklad alebo faktúra, alebo blok z obchodu, alebo doklad o vklade na účet z banky.
nmoncsi7
10.12.15,16:09
A dostal sa už za to niekto pokutu počas daňovej kontroly že viedol daňovú evidenciu ale nevypisoval VPD a PPD k dokladov?viete o takom prípade?
hanelie
10.12.15,16:15
Počas uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie, daňovník nie je účtovnou jednotkou (napr. nemá povinnosť zostaviť účtovnú závierku, vyhotoviť účtovné výkazy). Ak sa daňovník rozhodne viesť daňovú evidenciu, vedie ju počas celého zdaňovacieho obdobia. Nemôže dôjsť k situácii, že by časť zdaňovacieho obdobia viedol účtovníctvo a časť zdaňovacieho obdobia viedol daňovú evidenciu.
hanelie
10.12.15,16:18
ak daňovník, ktorý vedie daňovú evidenciu nie je účtovnou jednotkou , čo má potom spoločné so zákonom o účtovníctve ?
Janiela
10.12.15,17:04
tiež ma to zaujíma
Alzik
08.01.16,10:08
Všoebecne na sa daňovú evdenciu nevzťahuje zákon o účtovníctve, avšak ako je uvedené v §6 ZoDP, tak daňové doklady (PPD, VPD) musia spĺňať náležitosti účtovných dokladov, takže v tomto sa daňovej evidencie paragram § 10 ZoU týka. Odkladaj si proste doklady keď nakupuješ a vystavuj faktúry pri príjmoch.