smaragd0508
06.11.15,09:33
Dobrý deň potrebovali by sme poradiť. Žiadame na sude o zniženie výživneho na malolete dieťa a aj upravu styku . Chcem sa opýtat ci podla zakona ( aspon ja som to tak nasla) mame dovody na znizenie. Manzelovi takixarovi výrazne klesol zarobok skoro o polovicu podla dolozených faktur a a nutnych vydajov by bol bez mojho prijmu fakticky v minuse. Do toho sa na nam narodilo dieťa ciže pribudla mu dalsia vyživovacia povinnost a aj ja som ostala na rodicovskom prispevku . Exmanzelke plati na š rocne dieta 200 eur co je podla nas prehnana suma kedze jej matka uz nie je na materskej ale dobrovolne nezamestnana. Dokonca žiada výživne zvysit na 270 kedze maloleta nastupila do skolky. Ale podla nas tym ked udavala ze na malu minie 60 eur na plienky a mlieko co uz neplati tato suma vykryje naklady v skolke. Aby si niekto nemyslel ze chceme usetrit na na ukor malej nie je to tak len vieme ze matka ktora ma exekucie a je zadlzena nedava peniaze urcene maloletej na nu ale na svoje vydaje. Tym že ziadame aj aby bola mala kazdy druhy víkend u nas sa budeme podielat na jej vychove aj financne. Manzel ma nestabilny prijem niekedy je to viac niekedy menej ale viac sme na ucte v minuse ako v pluse ale nie je problem prispievat malej aj nad ramec ak na to mame . Moze sud uynat narok exmanzelky na zvýšenie vyzivneho ak je dobrovolne nezamestnana lebo vieme ze zo zaestnania kam mala po materskej nastupit dala dobrovolne výpoved.
arizona
06.11.15,09:51
Nikto ti vopred nezaruci,ako rozhodne sudca po preskumani pripadu.Ale sanca je vzdy.
Treba mat na pamati, ze vyzivne na dieta je prvorade.
Treba skusit,napisat dovody,pripadne ziadat aj zdokladovat na co matka pouziva prijate vyzivne, tiez poukazat na to, ze matka by mala tiez svojou ciastkou prispievat na vyzivu. Ak sa vyhyba praci a chce parazitovat iba na vyzivnom na dieta,je moze, ze to sud zohladni.

Neviem, v akom kraji zijete,ale 270 !!! eur na 4 rocne dieta? Ake naroky bude mat, ked pojde do skoly, ci na strednu skolu?
ivka70
06.11.15,10:07
Vyzivne sa neposudzuje podla toho, v ktorom kraji ziju, ale podla prijmu povinneho rodica a potrieb dietata.

Ak otcov prijem je 10000 eur mesacne ,tak 270 eur vyzivneho je malo, ak je jeho prijem 500 eur mesacne, tak je 270 eur privela.

Tak to byva aj v rodinach, dieta sa podiela na zivotnej urovni rodicov.

V tomto pripade skor zavazi dalsie vyzivovane dieta ako pokles prijmov otca, to moze sud kludne posudit, ze sama snazit viac zarobit, kedze mu pribudla dlasia vyzivovana osoba .... teda nechcem strasit, ale casto je to tak na nasich sudoch.
misoft
06.11.15,10:22
Ako arizona písala - každý prípad je individuálny. Súd zohľadňuje všetky aspekty prípadu - teda nie len majetkové pomery, náklady, potreby, ale (ak sa dá nenápadný podnet) i to, či sa osoba, ktorá žiada zvýšenie výživného na dieťa podieľa na jeho zabezpečení a potrebách. Teda bude zisťovať i to, či žiadateľ je tiež finančne zabezpečený a ako. Ak však zistí, že žiadateľ nemá príjem, avšak nemá snahu o to, aby sa finančne (a aj dieťa) zabezpečil - napr. tým, že dal/a výpodeď - tak sa bude zaujímať i o tom, PREČO. A pokiaľ je sudca/kyňa nad vecou a ralisticky uvažujúci - často taký vysoký nárok zamietne a odporučí, aby žiadateľ SÁM sa pričinil o svoje finančné zabezpečenie a zabezpečenie dieťaťa.

Je aj iná forma "obrany" - požiadať súd o zverenie dieťaťa do svojej starostlivosti. A tu sa uvedú všetky dôvody, prečo chce - napr. i to, že terajšia osoba nemá záujem o prácu a pod..... všetko sa hodí....
smaragd0508
06.11.15,10:26
Manžel je obycajny taxikar ma už dve zamestnania firmu ktoru vozi a este pracuje aj v taxisluzbe vždy ked nema inu pracu. Nocne nemoze pracovat a taktiez ma problemy s krížami na čo sa lieči tak ani brigady v sklade ci tak nemoze dvihat tazke. A sedava praca v aute co vam poviem po 10-12 hodinach v aute ma niekedy problem sa postavit ale snaži sa . Aj o dceru ma zaujem pricom ex robi vsetko preto aby bol s malou co najmenej. Predbezne opatrenie mame na smiech : pre malu si ide v sobotu o 9 rano o jednej ju vrati matke na spanok o stvrtej si ide zas prte nu aby ju o siedmej vratil. A v nedelu len od deviatej do jednej . A to takto kazdy druhy vikend. A matka dietata to takto chce nechat este rok . Ale peniaze by brala.
smaragd0508
06.11.15,10:28
a prijem ? z danoveho 27 000 a vydaje 24 000 a to su vydaje spojene len s podnikanim ako su nafta umyvarka a opravy auta
smaragd0508
06.11.15,10:30
Žijeme v Bratislave a tiež si myslim ze 200 eur na š rocne dieta je vela lebo pokial viem a bolo mi topovedane sudkynou ked urcovali vyživne na moju 10 rocnu dceru 90 eur že to je polovica nakladov na dieta . Tak podla tejto sudkyne 3 rocne dieta stoji 400 eur .
smaragd0508
06.11.15,10:33
Nad tym uvazujeme do buducna chceli by sme striedavu starostlivost ale momentalne to nejde nakolko byvame u nasich rodicov v tojizbovom byte ja a moja dcera , manzel a nase spolocne babo. Manzelovu dcerku by sme nemali kam dat. A hypoteka nehrozi na to nemame
smaragd0508
06.11.15,10:37
a hlavne tato sudkyna je zaujata už pri manzelovom rozvode neskumala dovody rozvodu ( exmanzelka doslova vyhodila mojho manzela a to mali vtedy 5 mesacnu dcerku , manzel ju nepodviedol nebil nehral automaty , chybala komunikacia z jej strany) a neskumala ani jeho financne prijmy a hned mu vysolila 200 eur vyživne ale dobre bral to ze ex je na materskej tak to platil s odretymi usami . Potom sa ozenil a neplanovane som otehotnela. az vtedy sme si podali o znizenie. Urcite sa odvolame aby sme zmenili sudkynu. Ako som vyssie pisala ja som chcela zvysenie od mojho ex z 90 na 100 na nasu 10 rocnu dceru a neuznali to . Pritom ex zaraba 700 eur mesacne a ja vtedy 500
arizona
06.11.15,10:39
ivka70,nechytaj ma za slovicka!Samozrejme, ze priamo sa vyzivne neposudzuje podla kraja,kde dieta zije. Ale nepriamo sa na to urcite berie ohlad. V inych rovinach riesi vysku vyzivneho sudca v BA a inak v hladovych dolinach.V BA,kde sa zaraba viac je bezne aj 270 a viac eurove vyzivne. Ale v kraji,kde zijem ja a otcovia rodin bezne zarabaju do 500€ mesacne sa vyzivne vysplha iba na par desiatok eur. Ale samozrejme suhlasim s tym, ze sudca kazdy pripad berie individualne a prihliada na zarobok rodicov...
ivka70
06.11.15,10:40
Ja ti iba hovorim ,ake mozu byt argumenty sudu .... ak vyzivne neznizi.
Ale poziadat o to, samozrejme otec dietata narok ma ....
ivka70
06.11.15,10:42
Pri urcovani vyzivneho su dovody rozvodu rodicov irelevantne .... sudkyna ich ani nemohla brat do uvahy ....
smaragd0508
06.11.15,10:44
inak divili by ste sa na prvom pojednavani nam sudkyna povedala ze ked otec vedel v akej je zivotnej situacii nemal si robit dalsie dieta. Na co sme reagovali ze dieta bolo povcate napriek antikoncepcii co sa bohuzial stava . Tak prave tento dovod na znizenie nam asi neuzna.
smaragd0508
06.11.15,10:46
Nie tak som myslela ale v ociach sudu moj manzel opustil zenu s 5 mesacnym dietatom. A podla toho sa k nemu sprava ved ho ani k slovu nepustila mala siahodlhy monolog. A papiere o vyske prijmu ani nevidela.
misoft
06.11.15,10:49
Dať návrh predsedovi súdu na zmenu sudkyne - dôvod zaujatosť súdu.
ivka70
06.11.15,10:50
arizona, nechytam ta za slovicka, ale clovek, ktory to posudzuje z velmi citoveho uhla pohladu (ako zvycajne zadavatelky takychto dotazov su), to moze chapat uplne inak .... a nie je to na prospech veci, preto som si dovolila to vysvetlit v komentari
smaragd0508
06.11.15,10:51
Toho sme sa bali predsa len sa sudcovia poznaju a na BA I je len tato jedna sudkyna. Rozmyslame ze sa odvolame na kraj lebo aj ked sme ziadali predbezne opatrenie do rozhodnutia sudu na stretavanie sa s malou tak tato sudkyna nam to zamietla a kraj ho uznal .
Anika61
06.11.15,12:50
Ja napíšem vlastnú skúsenosť-priateľ žiadal o zníženie keď prišiel o prácu a ocitol sa v hmotnej núdzi,platil 150€- súd rozhodol,že potreby dieťaťa sú dôležitejšie ako jeho potreby a výživné neznížil-ale keďže ty máš dieťa s manželom a predložíš relevantné príjmy a výdavky,myslím že más šancu aby súd mohol rozodnúť o znížení výživného-záleží od sudcu...
Mila123
06.11.15,13:21
Anička, u Vás takto, u nás osobne dostali dievčatá po 26 €/ mesačne, podotýkam staršia už bola VŠ, mladšia gymnazistka.....
Anika61
06.11.15,13:30
No preto aj píšem,že záleží od sudcu-je to smutné ale antipatie či sympatie voči súdenej osobe zohrávajú veľkú rolu...