klerak
07.11.15,22:54
došel nám email od právnika, že máme zaplatit úroky z omeškania.. to stačí pre účtovanie? očakával bych nejaký doklad, na základe ktorého to zaúčtujem..

A pojde to na 544, ktorá je od tohto roku nedaňová, však? ďakujem
Tweety
08.11.15,09:54
NIe, mail na účtovanie nestačí. Musíš mať od neho doklad, teda z čoho sú vypočítané a vyčíslené úroky.. Zmluvné úroky : 544.
karakul
08.11.15,10:17
... no nevidíme do toho mailu... možno je to pokus o mimosúdne riešenie... a možno obsahuje i údaje o dlžnej sume, spôsobe výpočtu úrokov, a pod.... a nevieme, či úroky nevyplývajú z nejakých zmluvných podmienok, ktoré predtým podpísali...
Tweety
08.11.15,10:20
áno, možno to a možno ani nie, málo info,
kukučka
08.11.15,11:42
Zvykom je poslať penalizačnú faktúru, z ktorej je jasné, za čo sa platí, čo bolo porušené a penalizované.
klerak
08.11.15,12:50
no v mailu je aj tabuľka, kde je rozpísané, ktorá faktúra bola kolko po lehote splatnosti zaplatená a teda kolko z nej je úrok z omeškania.. a teda aj celková suma úrokov, číslo účtu kam zaplatiť..
A informácia, že keď zaplatíme, bude podaný návrh na späťvzatie návrhu na začatie konania.
klerak
08.11.15,12:51
z toho mailu to jasné je.. platili sme neskoro faktúry.. v zmluve bolo napísané, aké su sankcie za oneskorenů platbu.. skor ma prekvapuje, že prišel iba mail a nie penalizačná faktúra..
JankaO
08.11.15,16:24
Podľa toho, čo uvádzaš, máte zmluvne dohodnuté podmienky v prípade oneskorenej úhrady fa. Takže zmluva a skutočnosť, že úhrady sú vykonané po dobe splatnosti sú dokladom k zaúčtovaniu záväzku ku dňu oneskorenej úhrady, vo výške, ako je v zmluve dohodnuté, bez toho, aby druhá strana posielala nejakú penalizačnú faktúru....Mail by som považovala len za neformálne upozornenie na skutočnosť, o ktorej sa malo účtovať už skôr.
Consultix
09.11.15,07:50
Nebol dovod na vystavenie faktury, nakolko plnenie nepodlieha DPH. Uctujes na zaklade vyzvy k zaplateniu.
JankaO
09.11.15,09:13
Podľa mňa účtuje na základe zmluvy a ku dňu oneskorenej úhrady....
Consultix
09.11.15,09:26
Povodne som to tak chcel napisat aj ja. Ale ak v zmluve je vedene, ze dodavatel "ma pravo" uctovat sankcie, tak ucinne sa to stane az vyzvou k zaplateniu, t.j. ked si dodavatel toto pravo uplatni. Ak by v zmluve bolo napisane "odberatel je povinny zaplatit", tak ano, podla zmluvy by sa sankcia stala ucinnou dnom zaplatenia v zmysle zmluvy.
JankaO
09.11.15,09:56
njn... mas pravdu.... ja som vychádzala z toho, že uvádza, že "v zmluve bolo napísané, aké su sankcie" a nie, že aké môžu byť sankcie....Delfi :)
Consultix
09.11.15,11:15
Malo informacii, vela muziky :)
klerak
09.11.15,14:28
a protistrana si to dá ako do účtovníctva?;)
karakul
09.11.15,15:14
... nemáš dosť vlastných problémov - čo ťa je po protistrane ????