akrsjak
08.11.15,05:02
Môj sused začal vo veľkom podnikať. Prevádzkuje hernu nonstop, má krčmu otvorenú cez víkend do 2:00, ku krčme má terasu priamo nalepenu na spoločnom plote. Na nič z toho som ja nebol opytany a nedal povolenie. Ako mám postupovať? Mám splnomocnit právnika nech obeha úrady lebo ja nemám čas, alebo čo poradíte? Ďakujem za rady a tipy.
Peggynka
08.11.15,07:53
Najprv si zisti,na čo dostal povolenie od MÚ/obecného úradu (prevádzková doba,prístavba terasy...).Predmet podnikania si môžeš zistiť aj sám na foaf.sk :),tak zistíš,či sa jedná o nezákonné podnikanie a potom môžeš konať.
buchač
08.11.15,07:58
Čo je to herňa ???

Lebo herňa a nezákonné podnikanie nejak nejde dokopy...nie sme v Chicagu za oných zlatých čias.
arizona
08.11.15,08:15
Je to v obytnej zone? Tak by sa mal dodrziavat nocny klud po 22hod. A otvaraci cas,ako ho maju urceny a napisany.
Na otvorenie krcmy dlhsie do noci potrebuju mat suhlas od obecneho/mestskeho uradu. Treba si to zistit tam a prip.podat staznost.
Niekedy pomoze aj obratit sa na regionalneho hygienika.
profesional
22.11.15,15:13
Ak má všetky potrebné súhlasy, tak je to v poriadku.
Je pravda, že v zmysle platnej európskej judikatúry, v každom správnom konaní je účastníkom každý, do koho práv a povinnosti sa priamo či nepriamo zasahuje, teda v tomto prípade ako sused si mal byť účastníkom konania aj ty. Ak príslušný správny orgán ťa neprizval ako účastníka konania, tak máš právo žiadať v zákonom stanovenej lehote obnovu príslušného konania.
Avšak s najväčšou pravdepodobnosťou si bol ako účastník konania oboznamovaný cez nástenku Obecného úradu, ktorú asi pravidelne čítať nechodíš. Čo je podľa zákona tvoj problém a zmeškanie lehôt v tom prípade nemožno odpustiť a nevznikol by dôvod na obnovu konania.

Odporúčam ti, aby si podal podnet na príslušnú prokuratúru, aby táto preskúmala zákonnosť postupu orgánu, ktorý vydal povolenie na prevádzkovanie príslušného zariadenia. ak prokurátor zistí pochybenia, podá protest.