Peter Chládek
08.11.15,09:27
Bývalý švagor,niekoľkonásobne trestaný si znovu obkrútil okolo prsta moju setru.Ten v minulosti terorizoval celú našu rodinu,dokonca aj fyzicky.Ona si ho chce nasťahovať k sebe,že sa polepšil.Dom je malý,trojizbový+príslušenstvo,s priechodnými izbami.Pre mňa je to neakceptovatelné.Ťažko sa dá určiť rozdelenie na polovice. Ďakujem.
Tweety
08.11.15,08:40
AK aj jej patrí časť domu, tak samozrejme môže. Aj bez tvojho súhlasu.
buchač
08.11.15,08:47
Otázka má viac rovín.

Každý so spolumajiteľov má svoje práva a aj povinnosti...tzv. ideálne spoluvlastníctvo
http://ficek.sk/podielove-spoluvlastnictvo.html

Jeden spolumajiteľ môže dať druhému návrh na odkúpenie...za primeranú odplatu.

Ak je situácia nezvládnuteľná, je možné podať návrh na vysporiadanie na príslušný súd.

Nepolepšiteľne polepšený bude buď akceptovať pravidlá alebo sa pôjde ubytovať na štátne trovy.

Ale aj tak predpokladám, že info nie je úplné.
Peter Chládek
08.11.15,09:12
Ako som spomenul,dom je malý,nedá sa určiť polovica a polovica.Stále by musel prechádzať cez moju časť.
Tweety
08.11.15,09:13
ale ona môže o svojej časti- podiele rozhodovať, ak tam nebývaš, daj svoj podiel do nájmu
dmc
08.11.15,09:32
pravdepodobne nehnutelnost nemate rozdelenu na casti ale mate svoje podiely na nehnutelnosti - napriklad 1/2 - to znamena ze ste spolumajitel 1/2 kazdeho metra stvorcoveho.
Oliwa
08.11.15,09:32
Z čisto pragmatického hľadiska:
Navrhni im uzavretie nájomnej zmluvy na Tvoju polovicu domu s platbou minimálne mesiac dopredu. Ak nebude exšvagor súhlasiť, nech si hľadá podnájom zadarmo inde...
draik
08.11.15,09:43
O hospodárení so spoločnou vecou (napr. užívanie) sa rozhoduje hlasovaním podľa veľkosti podielov. Rozhodnutie spoluvlastníka, ktorý nemá väčšinu, nepostačuje.