schreeky
08.11.15,09:49
Ako získať trvalý pobyt v meste, kde som ostal bývať na prenájme po škole, ale majiteľ mi v prenajatom byte nechce dať súhlas na trvalý pobyt?

Dobrý deň, prosím Vás ostal som žiť v mest kde som študoval, som teraz na prenájme, pre budúcnosť by som potreboval mať trvalý pobyt v meste v ktorom žijem. Majiteľ bytu ktorý si prenajímam mi nedá súhlas na nahlásenie trvalého pobytu v tomto byte, existuje nejaký iný spôsob ako získať trvalý pobyt?

Pre zhrnutie:
- nový byt kúpiť si zatiaľ neviem dovoliť
- viem, že na prenájme TP nezískam
-prechodný pobyt mi nestačí, sú situácie, kde treba dokladovať x rokov trvalého pobytu (aj keď bývam v meste reálne sústavne 7 rokov, na papieri 0, a to mi komplikuje veci)

existuje ešte nejaký iný spôsob ako získať TP?
willma
08.11.15,08:51
kúpiť si byt. V prenajatom neočakávaj, že Ti ktorýkoľvek z majiteľov dá súhlas na TP - aj keď je to len evidenčný údaj.
Žabinka
08.11.15,08:55
nie je povinnosť majiteľa dať súhlas na trvalý pobyt nájomcovi bytu.. je to len na jeho dobrej vôli.. keď to majiteľ nechce, tak trvalý pobyt v prenajatom byte nezískaš..
arizona
08.11.15,09:58
Najst si v tom meste frajerku s nehnutelnostou a nahlasit su nej :D .
A co je take dolezite,ze nevybavis aj s prechodnym pobytom? Tisice ludi maju prechodny pobyt a funguju...
Peggynka
08.11.15,09:59
Občan má právo prihlásiť sa na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava. V takom prípade občan predkladá iba občiansky preukaz (resp. potvrdenie o občianskom preukaze alebo cestovný pas)a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec pobytu. Adresa sídla obecného úradu tejto obce je adresou takého občana na účely doručovania písomností od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov a na účely zápisu do zoznamu voličov. Obec je povinná spôsobom v mieste obvyklým, najmä oznámením na úradnej tabuli, upozorniť prihláseného občana, že mu bola alebo že mu má byť doručená písomnosť. V tejto obci ho musia prihlásiť, ak sa v obvode obce zdržiava, inak porušujú zákon. Ak mu môžem poradiť, nech si napíše písomnú žiadosť, na ktorú musia v obci reagovať podľa zákona.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253
Nech ti majiteľ nehnuteľnosti (kde máš teraz trvalý pobyt) zruší trvalý pobyt a tým pádom sa staneš bezdomovcom.Majiteľ bytu,kde teraz bývaš,zrejme prenajíma byt načierno,preto ťa nechce prihlásiť :D
buchač
08.11.15,10:32
Prečo si myslíš, že prenajíma na čierno ?

Lebo ani ja by som neprihlásil niekoho do svojho (prenajímaného) bytu na trvalý pobyt...a to aj v prípade, ak by som bol nahlásený na tie výpalnícke organizácie.

Ono je to skôr na škodu ako na osoh.
Jeden podnájomník vie totiž narobiť teda kľudne teda riadne oštaru...a ak by mal trvalý pobyt, tak o to viac.
Peggynka
08.11.15,10:46
Pretože zriadiť mu trvalý pobyt (a zrušiť) nie je taký problém.Iste,máš pravdu,ale čo dnes nie je riziko? Aj prenajímanie bytu nesie v sebe riziko :) a to tam nemusí byť ani trvalý pobyt.
willma
08.11.15,11:57
Peggy, byt som prenajímala a aj som bola nahlásená na DÚ - svoje povinnosti som si riadne plnila, ale súhlas s TP by som nedala za žiadnych okolností žiadnemu nájomníkovi.
Žabinka
08.11.15,12:12
tiež prenajímame byt, a aj bola požiadavka o TP.. nesúhlasili sme.. a tiež to nie je načierno.. papierovo aj daňovo je všetko v poriadku..
Peggynka
08.11.15,12:44
Isteže,je rozdiel dať TP napr.žene po päťdesiatke (ktorá už nebude rodiť) a mladému chlapovi,ktorý môže mať neplnoleté dieťa a tomu nie je možné zrušiť trvalý pobyt:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/t/zrusenie-trvaleho-pobytu-cudzim-osobam.html
A tu,pán advokát,na túto možnosť zabudol: http://poradna.sme.sk/c/7086282/prenajimate-byt-trvaly-ci-prechodny-pobyt-nemusia-byt-problem.html
schreeky
08.11.15,16:32
sú veci kde sa vyžaduje dokladovať x rokv trvalého pobytu a ja tu bývam už 7.rok sústavne, ale na papieri 0 rokov, plánujem tu aj dalej žiť a tým že tu nemám trvalý pobyt sa mi komplikuje veľa vecí a plánov.
Terezia13
08.11.15,16:36
jediná a najschodnejšia cesta - kúpa bytu, garsónky, neverím, že by bol niekto ochotný dať súhlas na trvalý pobyt prakticky neznámej osobe, do toho rizika ťažko niekto pôjde
buchač
08.11.15,17:05
CITUJEM :

-prechodný pobyt mi nestačí, sú situácie, kde treba dokladovať x rokov trvalého pobytu (aj keď bývam v meste reálne sústavne 7 rokov, na papieri 0, a to mi komplikuje veci)
=========================

...a to vážne ???
...a to už ako komplikuje ???
Nože daj aspoň jeden, jediný príklad z reálnej praxe.
alaya1
08.11.15,17:16
Tak teda, este som nepocula, aby niekto, kto prenajme byt, dal v nom najomcom trvaly pobyt. Ved by isiel sam proti sebe. A nemusi prenajimat nacierno.
schreeky
08.11.15,17:33
no napríklad žiadosť o mestský nájomný byt, treba dokladovať minimálne 3 roky trvalého pobytu.
buchač
08.11.15,17:40
schreeky (Dnes 19:33) no napríklad žiadosť o mestský nájomný byt, treba dokladovať minimálne 3 roky trvalého pobytu.
========================
Sorry, ale toto nie je dôvod či normálna situácia.

...a že prečo ?
Lebo Ty si prisťahovalec do daného mesta a to má určite dosť svojich obyvateľov, ktorí majú určite skôr dôvod na prideleni mestského nájomného bytu.

Takže daj niečo reálnejšie zo života, kde by Ti prechodný pobyt komplikoval B E Ž N Ý život.
terezamaria
08.11.15,17:48
Skôr by som sa divila, keby dal trvalý pobyt, veď z toho mu vyplývajú povinnosti, pokiaľ by byt začal potrebovať....
Peggynka
08.11.15,18:39
Tisíce ľudí na SK býva v nájomných bytoch a majú tam trvalý pobyt :) (mestské,obecné...)
alaya1
08.11.15,20:36
Ale ved tu ide o prenajom bytu v osobnom vlastnictve. Nie obecny byt!.Preto siom napisala, predosly koment.
Atomer.sk
15.02.16,23:53
Pokial je to v Blave, tak ti pomoze sluzba trvaleho pobytu
dmc
16.02.16,05:25
"Majiteľ bytu,kde teraz bývaš,zrejme prenajíma byt načierno,preto ťa nechce prihlásiť"

..ale no........taketo konstrukcie zase. Ani ja by som nedal trvaly pobyt - s prenajmom "na cierno" to nema nic spolocne.