miriam55
08.11.15,15:15
obec vydala rozhodnutie, že je možné urobiť prípojky na pozemok do 1.5.2016. Po tomto termíne nebudú vydané žiadne povolenia až do roku 2025. Nakoľko tam ešte nestaviame, ale máme to v úmysle, ale do tohto termínu to určite nestihneme, sa chcem opýtať či je takéto rozhodnutie zo strany obce v súlade zo zákonom, nakoľko pri kúpe pozemku nebola daná žiadna klauzula a zdá sa mi to ako dlhodobé obmedzenie a znehodnotenie pozemku aj na ďalší predaj.
Ďakujem za skorú odpoveď.
Pozemok je kupovaný od obce, určený na výstavbu rd- nová zástavba, máme územné rozhodnutie, je tam voda, kanalizácia a elektrika, sú tam už nové rd , nie však na všetkých pozemkoch, taktiež toto obmedzenie nie je pre všetky rd iba pre tie kde budú robiť cestu, nakoľko to uvádzajú ako dôvod, prečo nechcú povoliť ďalšie rozkopávky. Aj tam mi to však príde nefér nakoľko nás o tom informovali až teraz.
Máme tam vsetky prípojky okrem plynu nakoľko sme vobec o tom nevedeli, že je tam zavedený nakoľko nebyvame v tej obci a obecný úrad napriek tomu, že sme písomne o to žiadali aby nas informovali pisomne o v všetkých pripomienkach, teraz nám poslali len list s termínom a do po.
Chobot
08.11.15,16:09
Veľmi nejasne napísané zadanie, na ktoré sa nedá odpovedať.

To rozhodnutie vydali len pre váš pozemok? ALebo je to nejaké všeobecné nariadenie? Prečo len do 1.5.2016? A potom len od roku 2025? Aký je na to dôvod. Pýtali ste sa na miestnom úrade?

Potom - od koho ste kúpili pozemok? Od obce, že sa odvolávaš na nejakú klauzulu, čo nebola daná? Sľúbila vám obec, že tam môžete stavať? Máte územné rozhodnutie? Má obec vypracovaný územná plán rozvoja? Je ten tvoj pozemok v UP určený na výstavbu rodinných domov?

Povolenie či nepovolenie výstavby je v kompetencii obce, takže ak existuje nejaký dôvod, prečo to obec nechce dovoliť, tak to asi bude v poriadku.

Ale ako som napísal, na fundovanú odpoveď je v zadaní málo informácií.
canbo
08.11.15,18:50
Ak dobre rozumiem, jedna sa o prekopanie cesty , za účelom zriadenia prípojok
.Obce obmedzujú rozkopávky,hlavne po oprave cesty. A vám ponúkli lacnejšiu možnosť zriadenia prípojky. Po tomto termíne vám nedovolia "IBA" rozkopať cestu, nie zriadiť prípojky .
Teraz máte na výber ,buď si zriadite prípojky vo vykope , alebo osadíte chráničky pod cestu ktoré potom využijete pri výstavbe prípojok. Alebo budete zriaďovať prípojky bez rozkopania cesty a to podpychom,alebo podvŕtaním.
Terezia13
09.11.15,05:56
no ďakujem aj za mínus, ale kto ho dal, nemá šajnu o probléme, kým nie sú zodpovedané - ujasnené tieto odpovede, zatiaľ sa nedá riadne odpovedať
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.11.15,19:10
V par. 8 zákona č. 135/1961 Zb. (cestný zákon) sa pojednáva o zvláštnom uźívaní pozemných komunikácií, teda aj o rozkopávke. Počíta sa so zvláštnym užívaním mesačnej cesty, ročnej cesty a aj 50 ročnej cesty a pod. Akékoľvek obmedzenie - svojvoľné si neviem predstaviť. Normálne treba požiadať o povolenie podľa uvedeného paragrafu 8. Príslušný cestný správny orgán musí vydať rozhodnutie (povolenie alebo aj zamietnutie). Obe rozhodnutia sú prvostupňové a možno sa proti nim odvolať. Myslím, že bez bližších info aspoň takto.

CIMOM
misoft
10.11.15,09:26
Terka - bolo tam priveľa otáznikov. Zle si to "formulovala". Ale ja som to nebol....;)
Terezia13
10.11.15,09:43
Dušanko, keď to niekomu urobilo dobre, tak nech sa poteší, vôbec to neriešim, kto to bol ale otázka nebola dostačujúca pre poriadnu odpoveď
misoft
10.11.15,09:46
Ja viem, potrebovala si viac informácií - niekto to nepochopil.
Ja v takom prípade tam dám Commandera Datu....z Enterprise NCC 1701 D .... :D
Terezia13
10.11.15,10:47
keby si mi aj hneď, alebo ktokoľvek iný napísal, že som to bol ja, každý nech si povie názor, ja mu ho neberiem, ani sa mstiť mínuskami nebudem
ivka70
10.11.15,17:58
ked si pozries detail, ta. minuska je naozaj za to, ze neodpovedas, ale kladies otazky - to treba robit tak ako Chobot, v komentari pod zadanim

ale tiez si myslim, ze by mal byt rozdiel medzi neuzitocnym a otazkou v odpovedi ....
Terezia13
10.11.15,18:17
mojíkovia, ja vám ďakujem za rady, ale nuž čo už, tak nech to niekoho teší
Chobot
11.11.15,07:38
Trochu jasnejšie, ale stále to nie je dostatok informácií. Najlepšie by bolo, keby si dala odkaz na stránku obce, kde je zverejnené to nariadenie, aby sme videli presné znenie nariadenia. Možno si to len zle vysvetlľuješ.

Ak ale obec bude robiť cestu, pod ktorou vedú všetky siete, tak je možné, že obec nedovolí potom rozkopať cestu a nie budovať prípojky (ako napísal canbo). Obec sa asi obáva toho, že teraz (myslím v roku 2016) urobí cestu a 2x do roka ju nejaký majiteľ pozemku rozkope kvôli prípojkám. Tá cesta potom bude vyzerať ako tankodróm a fľakatá ako klaunov plášť.

Ak máte záujem stavať, tak si tie prípojky vybudujte teraz, teda do toho mája 2015. Dá sa to stihnúť. Treba požiadať správcov siete o pripojenie a zaplatiť si tie prípojky s výkopovými prácami. Dovediete si siete na hranicu pozemku a až príde čas, že budete stavať, tak len pripojíte stavbu. U nás sa to teraz tiež tak robí. Máme novú ulicu, kde je 11 pozemkov. Z nich len niečo vyše polovice bude stavať, ale prípojky sa vybudujú pre všetky parcely ešte pred tým, než sa položí cesta. Potom sa už cesta nemusí rozkopávať (viď obrázok). Siete aj cestu ale budujeme my, takže je to síce iná situácia, ale princíp rovnaký.

Čudujem sa obci, že rovno nevybudovala príojky k sieťam až po hranicu pozemkov. Ale je to čiastočne aj chyba vlastnílkov pozemkov, že doteraz - hlavne pri kúpe pozemkov - to neriešili. Keď ste kupovali pozemok, nenapadlo vám, že bude treba budovať prípojky? Že tie "stavebné" parcely nemajú IS? A nenapadlo vám, že tam bude treba postaviť aj cestu? Alebo ste čakali, že to bude bez cesty, kým sa všetkým neuráči vybudovať prípojky? Je to síce krátky termín, ale nie nereálny. Mali by ste byť radi, že vám obec postaví za obecné tú cestu a rýchlo sa prispôsobiť - vybudovať si prípojky do toho leta. My si to platíme sami, ako som uviedol vyššie.

Ozaj a kde sú vedené siete? Sú aspoň pod tou budúcou cestou? Tak, že stačí sa len pripojiť? Alebo musíte ťahať vedenia desiatky metrov?