ziv123
09.11.15,10:23
Máme v rodine takýto problém . Moja manželka ma brata a nebohého brata ktorý už nežije, po nebohom bratovi zostala manželka a dcéra. Jej dcéra ma 27 rokov.Rodičia manželky sú už starí a majú rodinný dom s pozemkom. Vlastnia ho už dlhé roky, viac ako 5 rokov. Môže sa napísať darovacia zmluva na manželku a jej brata a môžu byť dvaja obdarovaní. Ak budú. Po 5 rokoch budú oslobodení od platenia dane? Problém je v tom že ta dcéra/je tiež dedička čo jej zomrel otec a j s jej mamou sa odsťahovali náhle bez rozlúčky. Nechcu veľmi komunikovať, takže treba prijať opatrenie, aby sa ten dom dal predať, lebo nebudeme ani vedieť kde ta dcéra býva. Budú moja manželka a jej brat oslobodený od dane z nehnuteľnosti ak ich rodičia prevedú darovacou zmluvou na nich dom a pozemok a budú ho vlastniť 5 rokov? Oni chcú potom tu dcéru 27 ročnú aj vyplatiť, ak bude javiť o dedka babku záujem , alebo sa rozhodnú že chcú jej pomôcť. Ale ak sa to nedá do poriadku teraz v budúcnosti nastanú problémy.Ak sa ma niečo pokaziť tak sa to určite pokazí hlása jeden zákon MUrphyho tuším
Peggynka
09.11.15,10:06
Ak rodičia darujú dom tvojej manželke a jej bratovi,čo s tým má dcéra a manželka nebohého brata?
ziv123
09.11.15,10:08
Dcéra neboheho brata je predsa dedič
Peggynka
09.11.15,10:10
Aký dedič? Dedí sa majetok po smrti,ak rodičia manželky darujú dom za života tvojej manželke a bratovi,tak to nie je dedičstvo.Alebo má manželka len jedného brata a ten už nežije?Zosnulému nemôžu darovať dom.
willma
09.11.15,10:45
po starých rodičoch dedia ich deti - vnučka nastupuje až v ďalšej skupine, nakoľko jej otec sa už dedenia nedožil. Keď sa starý rodičia rozhodnú majetok darovať dvom zostávajúcim deťom, vnučka nezmôže nič.
ziv123
09.11.15,10:56
Manželka mala dvoch bratov teda boli traja súrodenci. Jeden brat tragický zomrel, ten brat ma žijúcu manželku a ma 27 ročnú dcéru
ivka70
09.11.15,11:01
Ak rodicia ziju, nemozes hovorit o dedicstve .... za svojho zivota si so svojim majetkom mozu robit, co chcu.
Takze mozu aj svoj dom darovat komu chcu.

Dedenie prichadza do uvahy az po ich smrti.
V takom pripade treba byt ale opatrni pri darovani nehnutelnosti, vnucka dedit bude zo zakona, podiel svojho otca a zaroven moze ziadat pri dedicskom konani zapocitanie podielov na darovanom dome do dedicskych podielov tvojej manzelky a zijuceho brata.

Teoreticky v praxi to moze znamenat, ze a kdo mma hodnotu 50 000 EUR, kazdemu by sa zapocitalo v dedeni 25 000 EUR a ak by este boli predmetom dedicstva uspory vo vyske 20 000 EUR, tie by sa v pripade ziadosti zapocitat dom do dedicskeho podielu, nedelili na 3 casti, ale cele by ich zdedila vnucka.
Peggynka
09.11.15,11:16
Dedičom by bola po smrti starých rodičov,inak je to tak,ako som písala vyššie.
ziv123
09.11.15,11:34
Ďakujem pekne Wilma za odpoveď. Ale je tu ešte jedna nehnuteľnosť. Svokra ma 5 sestier. Oni prepísali asi pred dvoma na ňu dom, teda súrodenci. Svokra ten dom vlastni iba dva roky, ten dom tiež treba prepísať na jej dcéru teda moju manželku a jej syna. Potom je tu dcéra toho zosnulého brata mojejj manželky čo tragicky zahynul. Ako sa dá prepísať dom na moju manželku a jej syna? Aby neplatili dane? Svokra ma iba 2 roky tú nehnuteľnosť. Chce to previesť darovacou zmluvou.To je potrebné uviesť znalecky odhad nehnuteľnosti, ale iba napísať v darovacej zmluve cenu tej nehntueľnosti? Ona si predsa môže vymyslieť cenu tej nehnuteľnosti z prsta. Potom manželka a švagor budú tu nehnuteľnosť predávať po 5 rokoch, ale svokra mala tu nehnuteľnosť iba dva roky, Aké majú platiť dane? Ako sa dá urobiť by manželka a jej brat neplatli idane?
ziv123
09.11.15,15:01
Ďakujem za odpoveď . Ešte mám jeden problém. Svokra ma 4 bratov a všetci bratia na ňu prepísali dom s pozemkom v inej dedine.Teda tam mala 1/5 teraz už je 2 roky sama vlastníčka tej nehnuteľnosti. Chce tiež ten dom darovať na svoje dve deti manželku moju a syna svojho. Čo treba urobiť pri darovacej zmluve, aby sa neplatili potom dane? Manželka bude trebars s bratom vlastniť ten dom viac ako 5 rokov, ale svokra ho vlastní celý iba 2 roky.
ziv123
09.11.15,15:04
Svokra teda nie je oslobodená od dane ak nevlastí dom 5 rokov ale iba dva.Ma sa v darovacej zmluve určiť hodnota tohto domu? Zanaleckým posudkom/to stojí peniaze/ , alebo napísať iba cifru koško asi stojí tento dom? Lebo som počúl že je rozdiel ak je tam uvedená nehajá suma v darovacej sume, alebo nič
Chobot
09.11.15,15:22
Daň sa platí len vtedy, ak predajom dosiahla osoba zdaniteľný príjem - teda dosiahla z predaja zisk. Ak daruje, žiadny príjem nemá, teda nemá čo daniť.

Ak obdarovaný vlastní nehnuteľnosť 5 rokov, tak potom ju môže predať bez toho, aby musela platiť daň. To platí aj na tvoje hore uvedené otázky.
ziv123
09.11.15,16:23
Ďakujem chobot, ale len som sa chcel opýtať, že svokra ak zdedila ten dom a ho vlastní iba 2 roky , tak ešte od dane nie je oslobodená. Tak ona daruje dom, manželke a nanželkinemu bratovi čo ma v darovacej zmluve napísať hodnotu domu? Trebars 15 000Eur? A keď predá ten dom manželka a jej brat až po 5 rokoch už sa na to neprihliada , že svokra ešte nemala ten dom na sebe 5 rokov?