jersseyke
09.11.15,10:28
potrebovala by som radu, ako zaúčtovať v PÚ úhradu pohľadávky na súkromný účet konateľa firmy? je toho viacej , dal si takto uhradiť fa vo vyššej sume, a ja neviem ako to zaúčtovať, možno 355/311 cez ID? Prosím poradte niekto , ďakujem
Tweety
09.11.15,09:31
A previedol už túto platbu na firmu? Ak nie, nemáš zatiaľ o čom účtovať.
jersseyke
09.11.15,10:40
on to vraj ani neprevedie...začal vystavovať fa kde uvádza č.účtu sukromné , lebo firemné má zablokované...on mi tvrdí, že si to zistil, že to robiť môže lebo tie peniaze prizná, dal mi výpis zo súkromného účtu a unho to podľa neho končí a je to v poriadku..len ja neviem oproti čomu to zaúčtovať a ako potom vyrovnám ten účet na D strane...
Consultix
09.11.15,11:11
Nesmie, ale moze. Bohuzial.
Ak mas k dispozicii vypis z jeho uctu, tak budes o tom uctovat ako o pohladavke voci spolocnikovi: 321/355. Co z toho ale vyplyva:
- Firma je asi v exekucii, takze ak bude takto nezopdpovedne pokracovat dalej, dojde ku konkurzu (predpokladam, z epovinnost vyhlasit dlznicky navrh ma uz dnes). Potom bude spravca vymahat od neho vsetky tieto peniaze.
- Odberatel, ked zisti, ze zaplatil na ucet FO a nie firmy (co uvidi na ucte), bude si tieto peniaze narokovat spat z dovodu bezdovodneho obohatenia (ja by som tak postupoval).
Okrem toho, je to marenie vykonu exekucie. Dalej nekomentujem...
jersseyke
09.11.15,14:35
malo tam byť asi 355/311, však? a ďalej čo s účtom 355? po správnosti by potom konateľ všetko čo mu prišlo na súkromný účet mal vložiť na firemný, aby sa mi vynuloval účet 355, však? (ak tomu dobre rozumiem) a môže urobiť tak že mi dal potvrdenia o zaplatení záväzkov ako vklad na účet dodávateľa? ( vošiel do banky a dal hotovosť, na vkladovom lístku je meno konateľa ako vkladateľ ) tak by som mohla zúčtovať ako 321/355?
jasne o tej exekúcií a konkurze to máš všetko pravdu , ale čo ja už s tým...
Consultix
09.11.15,20:51
Samozrejme 355/311, prepac za omyl...
Samozrejme, on by mal vyorvnat svoje zavazky voci spolocnosti, ktore mu vznikli z titulu prijatia platieb.
Uhrady dodavatelom by si mal uctovat ako 321/365. Nesledne by som vysporiadal 365/355.
jersseyke
10.11.15,17:46
super ďakujem, urobím to tak...
ale pár ľudí mi povedalo, že to stačí dať cez pokladňu 211/311, čo myslíš ty je to veľká hlúposť? Ja len tak zisťujem čo bude v tejto blbej situácií najlepšie, keďže s konateľom nepohnem ...
KloferHladny
11.11.15,18:42
k platbe v hotovosti: existuje zákon o ERP a existuje zákon o hotovostných platbách.
KloferHladny
11.11.15,18:55
Z pohľadu firmy:
A.
1. Existuje účtovanie 311/6x napr 100000 EUR ("otvorená" pohľadávka)
2. Platba prijatá na účet konateľa: Vo firme nie je čo účtovať !!!! na 311 ostáva stále 100000 EUR
3. Firma vyzve odberateľa na úhradu 100000 EUR, pretože neuhradil faktúru (uhradil, ale na zlý účet). Ak to by prišlo až na súd, potom odberateľ nevie preukázať úhradu (na správny účet) a súd rozhodne, aby pohľadávku uhradil. Teda ani odberateľ nemá doklad o správnej úhrade. Odberateľovi vznikla pohľadávka (neoprávnené obohatenie sa konateľa spoločnosti)

B. Aj odberateľ, aj "firma", aj konateľ vyššie uvedený problém potrebujú vyriešiť. Čo ak o dva roky konateľ zo spoločnosti odíde, nový konateľ urobí audit a bude vymáhať pohľadávku od odberateľa ?
A teda všetci traja účastníci by sa mali dohodnúť:
Napr.:
1. Zmluva o postúpení pohľadávky (Postupca = firma, postupník = konateľ, dlžník = odberateľ) ak sa dohodne odplata 100000 EUR (1:1), potom:
Odpis pohľadávky na základe zmluvy: 546/311
Konateľ poukáže odplatu za postúpenie zo svojho účtu na účet firmy: 221/646
( ja radšej účtujem zmluvu napr 32x/646 a potom úhradu 221/32x)
2. Je možnosť, že už pred vznikom pohľadávky sa všetky strany dohodnú na úhrade na účet konateľa, účtovanie ostáva to isté, akurát že v ten istý deň ako sa účtuje 311/6x sa zúčtujú aj prípady uvedené pri postúpení
Consultix
11.11.15,21:05
Ako pisel Klofer, treba hladiet na zakon. Okrem toho, uctovat to cez 211/311 je nepripustne, ved nedoslo k prijatiu hotovosti do firemnej pokladne.
jersseyke
12.11.15,07:38
áno to o postúpení pohľadávky som vedela a hneď aj povedala konateľovi, ale on s tým nesúhlasí keďže tie peniaze on nevloží na firemný účet (nekomentujem to radšej )
odberateľ podľa mňa uhradil fa správne kedže na faktúre mal to súkromné číslo účtu, on hradil na základe prijatej faktúry (ked uhrádzaš prevodom neoznamuje ti kto je majiteľ účtu)
ale ďakujem za rady, už sa nejako rozhodnem ako to urobím, kedže s konateľom nepohnem...len dúfam že takýchto konateľov je čo najmenej ...