anonym123
09.11.15,14:30
Dobrý deň,

prosím vás o radu, v júli som zrušila živnosť. Bola som platcom DPH, a tak som podala žiadosť o zrušenie. V júli som ešte podala daňové priznanie k DPH ale v auguste už nie keďže spoločnosť zanikla nevidela som dôvod.

No teraz prišiel dopis z daňového úradu že mám povinnosť podať aj za august kým mi vlastne nepríde vyjadrenie o zrušení.
Keďže sme nepodali v termíne daňoví úrad nám dava pokutu.

A tak sa pýtam, môže nám tu pokutu oprávnene dať aj keď sme riadne dali žiadosť o zrušenie a aj k tomu dňu bola živnosť zrušená?
Pride mi to ako hlúposť.

Ďakujem za rady
Tweety
09.11.15,13:36
Vyberám z §81 Z o DpH
(2) Platiteľ je povinný požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane. Právnická osoba, ktorá sa zrušuje bez likvidácie, je povinná túto skutočnosť oznámiť daňovému úradu pred svojím zánikom.
(5) Daňový úrad o zrušení registrácie pre daň vydá rozhodnutie, v ktorom určí deň, uplynutím ktorého právnická osoba alebo fyzická osoba prestáva byť platiteľom; proti tomuto rozhodnutiu nie je možné podať odvolanie. Ak sa právnická osoba zrušuje bez likvidácie, daňový úrad rozhodnutie nevydá a právnická osoba prestáva byť platiteľom dňom jej zániku. Uplynutím dňa, kedy právnická osoba alebo fyzická osoba prestáva byť platiteľom, končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie a zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Právnická osoba alebo fyzická osoba je povinná do desiatich dní odo dňa, kedy prestala byť platiteľom, odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
Takže pokuta je namieste, zrejme si tie § nedodržala.
kn-alka
09.11.15,13:38
Platcom DPH si dovtedy, kým ti daňový úrad neurčí posledné zdaňovacie obdobie, nezávisle na tom, kedy si zrušila živnosť.

Takže áno, očakávajte pokutu za nepodanie daňového priznania
Consultix
09.11.15,20:55
Mala si zivnost, nie spolocnost. Nezanikla si. Este zijes a pises na poradu... Kym Ti danovy urad nezrusi registraciu, si platca DPH...
profesional
22.11.15,15:08
Aj fyzická osoba ktorá vykonáva činnosť ktorá nie je činnosťou podľa Živnostenského zákona môže byť plátca DPH.
Takže zrušením živnosti si nijako nezanikla a si naďalej plátca DPH a máš všetky povinnosti plátcu DPH.

Ak si ale prestala vykonávať činnosť, tj daňové priznania by boli nulové, môžeš daňový úrad požiadať o odpustenie pokuty a je tu šanca, že by ti mohli vyhovieť.