sailor84
09.11.15,16:46
Zdravim, chcem predat pozemok ktory som nadobudol vydrzanim. Nechcem vsak platit dan z prijmu z predaja nehnutelnosti. Strucna formulacia zakona je: Daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti sa platí pri predaji nehnuteľnosti, v prípade,že ste jej vlastníkom boli kratšie než 5 rokov pred predajom.Akonáhle vlastníte byt, dom či inú nehnuteľnosť dlhšie ako päť rokov, nemusíte už platiť daň z predaja nehnuteľnosti.

Moja otazka znie ci datumom nadobudnutim sa rozumie datum vyhotovenia notarskej zapisnice - osvedcenia o vydrzani alebo datum nasledneho podania navrhu na vklad na katastri, alebo dnom zapisu do katastra (co vsak neviem kedy bolo, lebo kataster to pred 4 rokmi tusim este nezverejnoval). Dakujem.
kn-alka
09.11.15,15:51
nezadávaj svoje otázky duplicitne !
sailor84
09.11.15,16:05
o.k. nejako som sa v tom zadavani stratil. poradis mi s mojou otazkou?
JankaO
09.11.15,16:09
nadobudnutie je dátumom vyhotovenia notárskej zápisnice o vydržaní

....
Ak sa vlastníctvo nadobúda rozhodnutím štátneho orgánu, vlastníctvo sa nadobúda dňom určeným v tomto rozhodnutí, pričom ak nie je určený v rozhodnutí, vlastníctvo sa nadobúda dňom právoplatnosti rozhodnutia.
zdroj: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti#MomentNadobudnutiaNehnutelnosti
takže na daňovom úrade sa oháňajte ich zverejnenou informáciou.
sailor84
09.11.15,16:22
Vdaka za reakciu. Ja som si to tiez takto myslel len teda neviem ci je k tomu aj nejaka vyhlaska? Pretoze na danovom urade sa asi tazko budem ohanat tym ze logicky by to takto malo byt.
sailor84
09.11.15,16:36
super, fest diky, si zlata :)
JankaO
09.11.15,16:40
šak normálka né...
sailor84
09.11.15,16:42
no ja by som to asi nenasiel v ziadnom zdroji, len ma tapada ci ten statny organ je notar alebo katastralny urad. Oba su statne organy.
JankaO
09.11.15,16:46
áno, obidva sú št. orgány, ale vlastníctvo si nadobudol už dňom, kedy bola vyhotovená not. zápisnica... Kat. úrad túto skutočnosť len zaznamená...
sailor84
09.11.15,16:55
o.k. este raz diky, ja sa teda toho asi budem drzat. :)
doktor23
24.11.15,00:17
Ja by som povedal, že v notárskej zápisnici musíš mať uvedené, k akému dátumu uplynula lehota na vydržanie. Takže ani dátum vyhotovenia notárskej zápisnice, ani zápis v katastri, ale tým dátumom si sa stal vlastníkom a začala ti plynúť lehotaa