eSKo-man
09.11.15,20:36
Zdravim. Poprosil by som o radu. Pred 5 rokmi som bol ubytovany na jednom hoteli, neplatil som (nerieste prosim) a bol som dlzny za 10 mesiacov 1000 eur. Tesne pred odstahovanim som podpisal papier o dlznej ciastke. Mesiac na to mi prisla jedna upomienka a 5 rokov nic. Az teraz vyzva od pravnika, ktoreho si najal hotel, ze po nezaplateni do 10 dni to pojde na sud. Dlznu ciastku som zaplatil, no pravnik odomna chce za svoje sluzby 160 eur. Nemal by to platit hotel? Kedze ziadny sud neprebehol a pravnika si najal hotel? Dakujem za rady...
buchač
09.11.15,19:50
Hotel zaplatí, čoby aj nie.
Ale v konečnom dôsledku, tak platíš Ty...

...a buď vôbec rád, že to hotel nedal na súd...tam by boli poplatky trochu vyššie.
A ak by došlo k exekúcii ? ... by si sa divil, že aká čiastka by z tej tisícky bola. Lebo boli už prípady, že za pár desiatok éčiek šli exekútorovi stovky-tisíce.

Zaplať a nemudruj...len keby si mal platiť za tie penále 5 rokov dozadu, to by bola solídna suma.
kn-alka
09.11.15,19:51
len 160? za dlh 1000 eur po 5 rokoch je to sakra málo poplatkov
Mária27
09.11.15,20:06
úroky z omeškania mu asi prídu - počítajú sa až po zaplatení
buchač
09.11.15,20:11
Tiež pravda...
Chlapec sa má ešte na čo tešiť.
eSKo-man
10.11.15,02:55
Ok ja tomu rozumiem. Ale aka je premlcacia doba? Je v zakone kolko krat maju posielat upomienku? 5 rokpv sa nikto neozval...
expeeert
10.11.15,05:20
V zákone je hlavne to že každý by mal zaplatiť za služby, ktoré si objednal. Inak je to krádež, podvod...
Ty môžeš byť rád, že hotel to rieši zatiaľ najmiernejšou formou a nedal to priamo exekútorovi resp. na súd.
eSKo-man
10.11.15,05:55
1000 eur bolo splatenych, dlzny nie som nikomu nic a platit za sluzby pravnikovi ktore som si neobjednal? Ja som pravnika nevolal..to hotel predsa..za jeden papier od neho 160 eur? Za vypisanie papiera? To co ma znamenat toto? Vidim, ze tu sa rady nedockam, ale aj tak dakujem.
buchač
10.11.15,06:07
eSKo-man (Dnes 07:55) l..to hotel predsa..
=========================

To hotel je na vine...to on...a nie Ty.
To hotel nezaplatil Tebe za láskavosť, že si sa tam ubytoval...
To hotel je na vine, že si zarúbal sekeru a hral frajera...

=========================
eSKo-man
... som bol ubytovany na jednom hoteli... za 10 mesiacov 1000 eur. ...
-------------------------------------
To sa o akej ubytovni vlastne bavíme ???
Lebo ak by šlo o hotel, už máš dávno exekútora na krku.
eSKo-man
10.11.15,06:57
Vobec netusis a na ziadneho frajera som sa nehral. Taketo rady nepotrebujen, vycitat mi nieco, do toho vas nic nie je. Mam sakra tazky zivot, aj na toto som potreboval pozicku. Ale zrejme o to vam tu ide, o nejaky pribeh cloveka, ziadna pomoc...chodte do prdele! Nic som sa tu nedozvedel, hovorit mi aby som to zaplatil a drzal hubu? Ide mi o spravnost a dodrzanie zakona. Ja nebudem platit niekomu za sluzby, ktore som si neobjednal!!!!! Ani nemam z coho :-D hotel je vyplateny, pravnik nech si pyta peniaze za sluzbu od hotela. Je toto spravne? Je to podla zakona? A nech vas netrapia ostatne veci! Potrebujem vediet ako sa postupuje pri takejto veci, aka je premlcacia doba, 5 rokov sa neozvali, pred 5 rokmi poslali jednu upomienku, od vtedy nic!
ivka70
10.11.15,08:10
Neplat, pravnik si tie peniaze vymoze exekuciou. :) Len sa necuduj, ze zo 160 EUR bude potom dalsich 1000 EUR.
Chobot
10.11.15,08:17
Odpoviem ti čisto pragmaticky, nebudem riešiť, prečo si neplatil.

Faktom je, že vznikla dlžná suma. Nepíšeš, kedy si svoj dlh uhradil, ale predpokladám, že to bolo až na základe výzvy, ktorú vypracoval právnik.

Vrátim sa späť k tvojej otázke ohľadne premlčacej doby. Podľa Obč. zákonníka je všeobecná premlčacia doba 3 roky od doby, kedy sa právo mohlo vykonať.

Či došlo k premlčaniu dlhu alebo nie by mohol rozhodnúť jedine súd. Tým, že ty si podpísal uznanie dlhu, je možné, že by súd rozhodol, že nedošlo k premlčaniu. Námietku premlčania by si musel uplatniť ty ako námietku voči žalobe, keby ju veriteľ podal. Takže o premlčaní je teraz bezpredmetné diskutovať, to by bol súboj tvojho právnika s právnokom navrhovateľa.

Takže predpokladajme, že hotel by si od teba pýtal dlžnú sumu a ty by si ju odmietol uhradiť. Podal by návrh na vydanie plat. rozkazu, voči ktorému by si sa odvolal. Bolo by nariadené pojednávanie. Ak by bola pohľadávka premlčaná, nemusel by si platiť. Ak by ale súd tvoju námietku ohľadne premlčania neakceptoval, tak by si prehral proces a súd by ti dal k náhrade okrem dlžnej sumy aj trovy konania a možno aj úroky z omeškania.

Ak si teraz uhradil dlžnú sumu, je pravdou, že ten právnik je nákladom pre veriteľa, lebo on si ho najal. Ty nie si teraz povinný hradiť ich trovy za právnika. Jedine, že by súdne vymáhali tieto trovy od teba a súd by im ich priznal. Zase by sa ti to navýšilo nielen o ten samotný poplatok, ale aj o trovy konania.

Takže je len na tebe, či sa rozhodneš uhradiť ten poplatok za ich právnika. V súčasnosti nemajú právny nárok na jeho úhradu (vymáhanie od teba). Ak si uhradil dlžnú sumu, tie trovy právnika nemôžu od teba vymáhať prostredníctvom exekútora. Na to by potrebovali, aby im tú pohľadávku vo výške 160 EUR uznal súd.

Na tvojom mieste by som asi uhradil iba tú dlžnú číastku. Keby ťa dali na súd, buď počkáš na rozhodnutie súdu, alebo ešte pred začatím pojednávania to uhradíš (tým pádom je súd bezpredmetný). Je dosť možné, že ten poplatok 160 EUR nebudú súdne vymáhať.

Prípad sa môže rôznymi smermi vyvíjať, nie je možné jednoznačne povedať, čo máš spraviť a ako to je. Je tam veľa neznámych faktorov.
Oliwa
10.11.15,08:21
Špecifikuj "právnik odomňa chce"... Ako je to zdôvodnené v tom liste?
misoft
10.11.15,08:32
Nuž - ako čítam..... "podpísal som papier o dĺžnej čiastke" - teda si de facto i de jure uznal, že dlhuješ. Je to uznanie dlhu.
A premlčacia doba je potom 10 rokov.
160€ si pýta právnik - je ešte lacný! Že to mal zaplatiť hotel? Áno - mal, ale v dôsledku sú to náklady, ktoré vznikli TVOJIM dlhom a potom by to pýtali od teba.
Že neprebehol súd? Buď rád. A okrem toho - žiadny súd ani nepotrebujú - majú predsa TVOJ podpis na uznaní dlhu. A s týmto im potom (ten právnik) stačí len na súd skočiť a platobný rozkaz vystaviť. A potom by sa začalo to tóčó.... Postavil si sa na zadné? Exekútor! A už to nebude len tých 1000+160€, ale omnoho-omnoho viacej! I exekútor by si pýtal svoje + 20%DPH ..... a odrazu by to bolo napr. 5000€, alebo trvalý pobyt "pod mostom".
Oliwa
10.11.15,08:38
Je čudné odísť z hotela bez zaplatenia a o päť rokov sa rozčuľovať "Ja nebudem platiť niekomu za služby, ktoré som si neobjednal!!!!". Najmä, keď si nezaplatil za služby, ktoré si si objednal... Ak na to nemám, nejdem predsa bývať do hotela. Aj keď, na druhej strane, stojí viac aj ubytovňa či školský internát... Veci sa majú asi nejako inak, ako sú odprezentované... Premlčacia doba je spravidla 3 roky, v niektorých prípadoch 10 rokov... Ak Ti príde nejaká ďalšia upomienka či výzva, nehraj sa na mŕtveho chrobáka...
eSKo-man
10.11.15,09:54
Konecne, dakujem za rady. No budem musiet zaplatit toho ich pravnika, lebo tym sudom sa mi vyhrazaju, aj ked nemam z coho...ah, dakujem este raz..