Peggynka
10.11.15,14:42
Syn dal výpoveď PZP 26.10.2015.Dnes mu prišlo zamietnutie k 31.12.2015 s tým,že zmluva má dvojročnú viazanosť a teda výpoveď môžu akceptovať až k 31.12.2016 (!).Zmluva bola uzatvorená XI/2010 s platnosťou k 1.1.2011.Predlžuje sa táto viazanosť takto?
misoft
10.11.15,13:50
Napíš - ktorá poisťovňa? Pretože tzv. viazanosť u PZP vozidiel je totálna blbosť! PZP sa platí na rok s tým, že pred ukončením platnosti PZP (6 týždňov) máš možnosť oznámiť ukončenie PZP u poistovne a uzavrieť PZP v inej poisťovni s platnostťou od 1.1.
A odporúčam - ak má poisťovňa takéto "podmienky" pre uzatvorenie PZP - oznámiť ich tu: https://www.slaspo.sk/10793.
Každá poisťovňa, poskytujúca PZP, sa MUSÍ riadiť týmto:
https://www.nbs.sk/_img/Documents/_Legislativa/_UplneZneniaZakonov/Z3812001.pdf
Peggynka
10.11.15,14:25
Je to ČSOB a má to aj vo vš. obch. podmienkach; dojednáva sa na poistné obdobie-24 mesiacov.Mne ide o to,či môžu takto argumentovať,že je tam 2-ročná viazanosť a teda výpoveď môže dávať len v dvojročných cykloch.
Za oných čias sme mávali viazanosť u mobilných operátorov a po 24 mes. to skončilo a služba pokračovala.Chcem sa dopátrať k zákonu,ktorý to umožňuje,lebo 24 mesiacov je pre mňa 24 mesiacov a nie násobky :eek:
dmc
10.11.15,16:58
riadne si prestuduj vs. obch. podmienky ktore syn podpisal. Ak je tam uvedena iba viazanost na 24 mesiacov tak poistovna nema pravo bez suhlasu predlzit automaticky viazanost o dalsie obdobie (mal s tym problem aj UPC a prehral spory). Ak vsak syn podpisal zmluvu kde je uvedene ze po 24 mesiacoch a nepodani vypovede sa automaticke predlzuje tak s tym asi vela nespravis.
misoft
10.11.15,17:15
Prečítal som si tie ich podmienky. Takže to nie je "viazanosť", ale poistné obdobie. Čl.13 ods.1 ich VOP pre PZP.
O automatickej prolongácii som nenašiel ani slovo (možno som zle čítal) - ale toto sú už neprijateľné poistné podmienky. Takže i tak by to Sl.asociácia poisťovní mala preveriť.
Ďalej sa treba riadiť čl.7 ich VOP - ods.1
Peggynka
10.11.15,17:33
Je tam len "odchylne od čl.1 bod 12 VOP sa dojednáva na poistné obdobie-24mesiacov"
Pôvodný údaj bol 12 mesiacov tohto bodu.Aby sme si rozumeli,mne ide o to,či môžu tú výpoveď podmieňovať 2-ročným cyklom.Myslím,že mu mali pred koncom r.2012 zaslať predpis na nezľavnenú poistku s tým,že ak chce zľavnenú,musí sa znovu zaviazať na 24 mesiacov a mal by voľbu rozhodnutia.
Peggynka
10.11.15,18:02
Toto nie je taký problém,jednoducho to zaplatí a za rok dovidenia...ale ja sa povŕtam v tom :D Času mám dosť :) a dala som to tu aj pre poučenie :):):)
Chobot
11.11.15,07:55
Peggynka, nič s tým nenarobíš, je to v súlade so zákonom.

Stačí si pozrieť zákon o PZP, konkrétne § 8 ods. 2:

(2)
Poistným obdobím je spravidla jeden kalendárny rok, prípadne kratšie obdobie. Spôsob platenia poistného, dĺžka poistného obdobia a splatnosť poistného určujú všeobecné poistné podmienky.

Teda zákon síce uvádza, že bežne je poistné obdobie 1 rok, ale nevylučuje alebo nezakazuje určiť aj iný časový úsek - dhlší.

Vo VPP má CSOB najprv vo výklade pojmov definované poistné obdobie tak, ako je to v zákone:

8. Poistné obdobie – časový interval dohodnutý v poistnej zmluve na
platenie bežného poistného, ktorý je spravidla 12 mesiacov (1 poistný
rok), prípadne kratšie obdobie, pokiaľ je to dohodnuté v poistnej
zmluve.

Potom ale v čl. 13 sa už uvádza, že poistné obdobie môže byť 12 alebo 24 mesiacov - záleží od kokrétnej poistnej zmluvy.

Článok 13
Platenie a výška poistného, splátky poistného
1. Ten, kto s poisťovateľom uzavrel poistnú zmluvu, je povinný platiť
poistné za dohodnuté poistné obdobie, ktoré je spravidla 12 mesiacov
(1 poistný rok) alebo 24 mesiacov, pokiaľ v poistnej zmluve nie
je dohodnuté kratšie obdobie. Ak nie je v poistnej zmluve uvedené
inak, je poistné obdobie splatné prvým dňom poistného obdobia.

Takže ak má uvedené v poistnej zmluve 24 mesiacov, tak neide o prolongácia ani o viazanosť, ako u mob. operátorov, ale o opakujúce sa poistné obdobie 24 mesiacov.

Pre misoft: už som to viackrát písal, že SLASPO nerieši takéto prípady ani sťažnosti klientov. Slaspo nemá kompetencie preverovať poistné podmienky svojich členov. Ak už, tak podnety od klientov rieši NBS ako orgán dohľadu. Ale všeobecné poistné podmienky všetkých poisťovní sú odsúhlasované orgánom dohľadu pred začiatkom predaja každého poistného produktu, takže aj tieto VPP boli odsúhlasené NBS-kou. Možno je to voči klientom nefér, ale súhlasili s takýmito podmienkami.

Peggynka, je možné, že aj syn to podpísal vedome, lebo mu asi ponúkli nejakú zľavu pri 24 mesačnom poistnom období v porovnaní s 12 mesačným. Len si neuvedomil dôsledky - že nemôže vypovedať každý rok, ale iba každý druhý. To je tak, keď sa klient sústredí len na cenu poistenia a ostatné údaje si nevšimne.