jslancik
11.11.15,10:29
Samozrejme tak, aby nebol vyradený z evidencie, dostával podporu atď.

Sú rôzne druhy práce, ktorá uchádzačovi o zamestnanie nevyhovuje - napr. práca na smeny, druh práce (taký, na ktorý treba "gule" - napr. podomový predaj, telemarketing, poistky...), miesto práce, a samozrejme mzdové ohodnotenie. Lebo ak sa na úrade práce ocitne kvalitný človek so skúsenosťami, tak sa oň môžu takéto firmy pobiť, a prakticky mu nemusia ponúknuť nič.

Napr. absolventa školy dotlačia do absolventskej praxe, aj keď o ňu nemá záujem a hľadá TPP na plný úväzok (samozrejme, že zamestnávateľovi sa abs. prax viac oplatí).

Môže nezamestnaný nejakým spôsobom argumentovať, že to nie je vyhovujúca práca pre neho?
ivka70
11.11.15,09:34
Moze ju odmietnut, ak nie je pre neho vhodna.

Vhodné znamená, že ide o zamestnanie, ktoré „zohľadňuje zdravotný stav, prihliada na kvalifikáciu alebo druh doteraz vykonávanej práce,“ píše ministerstvo práce.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6244798/ste-bez-prace-na-urade-mate-povinnosti.html#ixzz3rB5iKw7O


Pokial nedokaze odmietnutie prace dostatocne oddovodnit, ak ide o pracu, ktora je pre neho vhodna, je lepsie nastupit a pocas skusobnej doby PP ukoncit, ak to naozaj nedokaze robit a opatovne sa na UP zaregistrovat.
jslancik
11.11.15,09:42
no super... takže keď stredoškolsky vzdelanému človeku ponúknu prácu zametača ulíc na polovičný úväzok, je to pre neho vhodná práca...
ivka70
11.11.15,09:44
To si tam niekde vycital?
Vhodna je v pripade, ze na nu zamestnavatel pozaduje minimalne stredoskolske vzdelanie v odbore ,ktory vystudoval .....
jslancik
11.11.15,09:49
no je tam napísaný extrémnejší prípad - nemôžu to ponúknuť VŠ vzdelanému človekovi. ale sš vzdelanému by už mohli (?). A ak by ma zamestnávateľ chcel na zametača ulíc, tak kľudne dá do požiadaviek SŠ vzdelanie, to nie je na škodu :D.
jslancik
11.11.15,09:52
a k tomu nástupu a ukončeniu v skúšobnej dobe. Tuším tam písali niečo o 3-mesačnom treste...
ivka70
11.11.15,09:54
To je ,ked odmietnes pracu a vyradia ta (teraz tusim uz je 6 mesiacov), ale ak sa zamestnas a aj po jednom-dvoch dnoch ci tyzdnoch skoncis PP v skusobnej dobe, mozes sa evidovat na UP od nasledujuceho dna.
Lebo ta nevyradili z dovodu nespoluprace, ale z dovodu, ze si sa zamestnal.
jslancik
11.11.15,09:58
OK, tam by teda bola cesta. dať zamestnávateľovi pri pohovore jasne najavo, že nemám záujem. (a že ak ma zoberie, tak budem 2 dni nič nerobiť a potom im oznámim ukončenie PP v skúšobnej dobe)
kopretinka
11.11.15,10:03
.neviem,ako kde a kto posudzuje,ako je kto vhodný na prácu.......moja skúsenosť-firma potrebovala pracovníkov,vyslovené bolo uvedené,že dobrý zrak je podmienkou. ÚP ma poslal na zdr.prehliadku,kde sa ten idiot doktor ani nepozrel do môjho zdr.záznamu a napísal,že som SCHOPNÁ-podotýkam,skoro slepá na jedno oko a tupozraká (tiež skoro slepá) na oko druhé.Prácu som odmietla,načo teta úradníčka povedala,že ma vyraďujú z evidencie.tak som jej povedala,ako prebiehala prehliadka.....musela aj sama uznať,že to nebolo v poriadku....papiere roztrhala a nejako to tam zakamuflovala.....
ivka70
11.11.15,11:00
To by som neriskovala, dat mu jasne na javo, ze nemam zaujem, lebo daju posudok, ze nemas zaujem - vyradenie pre nespolupracu .... je tu taky jeden prispevok, ze sa niekto "dotahoval"so zamestnavatelom na tom pohovore ...vysvetlili si to ako odmietnutie prace ... a UP ho vyraduje