silvia999
11.11.15,12:23
Dobrý deň - momentálne som PN (od 1.5.2015 kedy zamestnávateľ zistil, že som tehotná a v 3mesačnej skúšobnej lehote ma vyhodil) keďže predtým som bola na RD so starším synom nemám nárok na materskú.. Na tú by som mala nastúpiť za 4 týždne.. ako to mám riešiť lebo pani na sociálke teda ochotná poradiť mi nebola... papier mi Dr. musí vypísať tak či tak - mám ho zaniesť na sociálku a príde mi vyrozumenie, že nemám na ňu nárok a s tým po narodení dieťaťa pôjdem na ÚPSR a dajú mi rodičkovský? a môžem byť pritom stále na PN (lebo na tú nárok z ochrannej lehoty mám) ? ak áno dokedy? ďakujem
ivka70
12.11.15,07:24
veronikasad
12.11.15,07:51
Počas RD s prvým dieťaťom pracovný pomer trval ?
silvia999
12.11.15,08:06
no v prvom rade, že mne sa už toto v mojich príspevkoch nezobrazuje a v tejto novej otázke sa pýtam na trochu iné veci.. či mi musí Dr. vypísať materskú tak či tak a či popritom môžem byť stále na PN... keď sa dieťa narodí či teda môžem byť ešte tých 6 týždňov potom na PN a či mi potom za to obdobie vyplatia aj rodičovský.. ja vôbec neviem ako to mám urobiť keď sa ma Dr. za mesiac spýta na nástup na materskú... ďakujem
silvia999
12.11.15,08:08
nie, ale to som mala ešte nárok na MD z predošlého zamestania
veronikasad
12.11.15,08:08
doplň odpoveď či prac.pomer počas RD s prvým dieťaťom trval. Kolko rokov má prvé dieťa ?
silvia999
12.11.15,08:13
nie, ale tam som mala nárok na MD z predošlého zamestania a dobrovoľného poistenia, syn bude mať v decembri 4r.
veronikasad
12.11.15,08:23
Pozorne si prečítaj odpoveď Janky Motyčkovej v linku, ktorý ti priložila Ivka.

Neriešila som takýto prípad, ale postupovala by som takto :

- od gynekologičky by som si vypýtala na Výmennom lístku potvrdenie o predpokl.termíne pôrodu a dátume nástupu na materskú. S ním by som išla do SP, kde preveria nárok na materské a príp. vydajú o tom, že nárok nevznikol, potvrdenie.

PN-ku neukončuj, na nemocenské máš nárok min. do konca 6. týždňa po pôrode. Žiadosť o materské nech ti tiež nevypisuje. Presné "inštrukcie" by ti mali dať v SP, keď si pôjdeš pýtať to potvrdenie, že ti nárok nevznikol ...

Keď sa dieťa narodí, treba ísť na UPSVaR s rodným listom dieťaťa a potvrdením zo SP, že nevznikol nárok na materské a vybaviť si rodičovský príspevok. Vyplácať ti ho začnú od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

Nezabudni tiež po narodení dieťaťa (s rodným listom) isť do SP a prihlásiť sa na registračnom liste fyzickej osoby na dôchodkové poistenie - ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Po narodení dieťaťa treba riešiť aj zdravotné poistenie, nielen dieťaťa, ale aj seba ...
veronikasad
12.11.15,08:25
Ešte jeden dovetok - ak PN-ku ukončíš, ďalšiu ti už zrejme nebude môcť lekárka vystaviť, lebo v súčasnosti nemáš aktívne nem.poistenie. Či sa na teba vzťahuje ochranná doba aj v prípade druhej PN-ky - neviem.
silvia999
12.11.15,08:41
ďakujem, veľmi ste mi pomohli - takto nejako si aj ja myslím, že by to mohlo byť len keď som sa pýtala u nás v SP tak ma pani úplne odbila a vôbec nebola ochotná poradiť..o( a ešte k tomu zdravotnému poisteniu mňa - to potom pôjdem až s potvrdením zo SP že sa starám o dieťa do 6 rokov a bude ho za mňa platiť štát, pravda?
ivka70
12.11.15,09:37
Zobrazuje sa ti to v tvojich otazkach, prispevok tam nemas .... a mohla si pokracovat v tej otazke, ked si chcela dalsie informacie
silvia999
12.11.15,10:20
tak prepáčte, že sa tu v tom nevyznám tak ako Vy.. ja som našla iba moje príspevky a tam to nebolo