SlivkaDesign
11.11.15,18:31
Dobrý deň prajem,

potreboval by som poradiť ako postupovať. Veci sa majú nasledovne.

Fungujem ako živnostník/freelancer, ktorý má možnosť vytvárať webové stránky. Zákazky samozrejme prichádzajú aj cez sprostredkovateľov, ktorými sú rôzne reklamné a marketingové agentúry. Do tejto fázy je všetko v poriadku, avšak:

Nakoľko mi záleží a tom (dávam do toho kúsok seba, svoju kreativitu a premyslený systém), aby som sa mohol prezentovať naďalej, pod prácu sa podpísať (aby som získal ďalších zákazníkov) chcem dosiahnuť to, aby mi agentúra "neukradla autorské práva" v plnom rozsahu, ale aby sa tam objavilo to že sme spolupracovali - ten a ten pri realizácii projektu, napr. "Copyright by X and Y"). Aby sme férovo mali obaja copy a informácie o spolupráci. Agentúra ako dodávateľ zakázky a ja ako autor.

Stalo sa mi to, že som spravil prácu, dostal zaplatené a agentúra "si to prezentovala ako svoju robotu, ktorú vytvorila" a mne dala zákazom si to prezentovať na svojich webových stránkach, so slovami "že to patrí pod agentúru a nie podomňa, alebo pod oboch...".

Prosím vás, čo potrebujem na to, aby som si vymedzil autoský zákon, aby som si svojvoľne mohol označiť svoju prácu a následne ju aj prezentovať? Alebo preháňam a premýšľam v zlom duchu a nie je to možné? Vopred ďakujem za všetky rady.

Nepotrebujem "rady" výsmešného charakteru, prípadne odpovede odveci, ako sa hovorí. Hľadám riešenie na tento problém.

Ďakujem.
Jana Motyčková
11.11.15,19:49
Uzatvor s agentúrou zmluvu na vytvorenie diela podľa autorského zákona, kde si dohodnete podmienky použitia, zverejnenia, označenia diela a pod., prípadne sankcie.
SlivkaDesign
11.11.15,20:00
Ďakujem za odpoveď. Takže nie sú to nezmysly, ale rieši sa to zmluvou? Prepáčte som v tejto oblasti neznalec. Viete mi prosím poslať vzor na takú zmluvu? Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
11.11.15,20:29
Vzor nemám, na internete určite bude, pozri si aj autorský zákon (od januára bude nový(. Podstatné v zmluve je dohodnúť si podmienky a tie vo vzore neviem, či nájdeš.
profesional
22.11.15,14:58
Ak uzatvoríš s agentúrou Zmluvu o dielo ako ti tu radia, tak sa na ňu bude uplatňovať primerane inštitút zamestnaneckého diela, aj keď nie si zamestnanec agentúry.

Ak s agentúrou nemáš doposiaľ uzatvorenú žiadnu zmluvu, podľa Autorského zákona máš právo žiadať aby bolo dielo označené tvojim menom. Ide o súčasť takzvaných výhradných osobných autorských práv. Máš tiež právo žiadať, aby stiahli klamlivý obsah zo svojho webu a pod. a ak nie, môžeš na nich dokonca podať trestné oznámenie pre trestný čin porušovania autorského práva podľa § 283 Trestného zákona.

Ak chceš aby bolo tvoje dielo označované tvojim menom, ale zároveň aby ste to mali celé formálne riadne ošetrené, uzatváraj s agentúrou licenčnú zmluvu s právom sublicencovania.
SlivkaDesign
23.11.15,10:08
Prosím Vás viete laicky mi objasniť čo je to " inštitút zamestnaneckého diela"? Ďakujem.

--

No a ak tomu správne rozumiem, tak potrebujem pri vyhotovení každého projektu aplikovať zmluvy:

1. Zmluva o vytvorení diela (vrátane špecifikácie projektu) + licenčná zmluva s právom sublicencovania (vyhradenie autorských práv všetkých zúčastnených na spolupráci).

2. Zmluva o poskytovaní služieb (následná aktualizácia webu).

3. Zmluva o mlčanlivosti (ak je potreba).


Chápem to správne? Ešte niečo by bolo dobré aplikovať?

Ďakujem veľmi pekne za všetky rady.
Ing. Ľubomír Janoška
23.11.15,10:45
Zamestananeckým dielom sa tu rozumie SW, ktorý vznikol prácou zamestnanca pre zamestnávateľa.
Zmluva o mlčanlivosti by mala byť optimálne súčasťou zmlúv o dielo a SLA; lebo ak by bola samostatná, bol by problém s vypovedateľnosťou vo vzťahu k previazaniu zmlúv.