ferkoo22
11.11.15,19:19
Dobry den Vam prajem

Prosim Vas o radu, nakolko si neviem rady :( Som 7. mesiac vedeny na urade prace. Pracoval som 2,5 mesiaca na aktivacnych prac, ktore som ukoncil uzavratim dohody na 10 hodin/ tyzdenne pre odvody do socialnej poistovne. Zial, v treti tyzden som sa nedobrovolne ocitol na PN-ke zo zapalom sedacieho nervu :( Nakolko som nestihol prekrocit prijem 148€, stale som vedeny na urade prace :(. Chcem sa Vas opytat bude mi socialna poistovna z tejto dohody hradit nejaku praceneschopnost? Ak ano, bude zohladnovat len tuto dohodu alebo aj odvody od predoslych zamestnavatelov? Alebo mam ziadat urad prace aby mi nezastavila aspon tu davku v hmotnej nudzi? Mozem sa aspon spolahnut na komercne poistenie v pripade praceneschopnosti? Prichadzam o prijem, o odvody do socialnej poistovne, platim lieky a maste....Za tych 7 mesiacov uz sa neda vraviet o nejakych usporach :( Neviem ako to riesit :( Vopred Vam velmi pekne dakujem za radu pripadne rady
Katy a R
11.11.15,18:37
treba upresniť - ak máš Dohodu o pracovnej činnosti? - (píšeš, že 10 hod týždenne tak asi hej) a niesi ani starobný, ani invalidný dôchodca - tak si nemocensky poistený (pozri si výplatnú pásku, tam to je), máš nárok na nemocenskú dávku. ale nečakaj zázraky pri takom príjme. samozrejme, ak lekár uzná, že si DPN (a vypíše ťa ;))
aký VZ prichádza do úvahy - presne pozri tu http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2015-a.html#54