klerak
12.11.15,06:16
Dobré ránko,
keď som bol na služebnej ceste v záhraničí a mal som tam nejaké výdavky navyše, ale nie za lístok do autobusa, ale niečo som potreboval zaplatit v ich mene a bola to vyššia častka, možem to priložit k cestáku a oni mi to proplatia?
a v tej mene, v ktorej som to platil?
ďakujem
Chobot
12.11.15,07:04
Nie, výdaje na erotické masáže a na wellness nie sú nevyhnutnými vedľajšími výdavkami.

...

Ako môžeš čakať fundovanú odpoveď, keď nenapíšeš, čoho sa ti výdaje týkali? Ako môžeme my vedieť, či ti ich firma preplatí. Neviem, či si si kúpil oblek a ten chceš preplatiť alebo to boli kvety pre obchodného partnera, lebo mal narodeniny alebo si si len zaplatil výlet do zábavného parku.

Môžem ti odpovedať len takto - nevyhnutnými vedľajšími výdavkami sú výdavky na pracovnej ceste, ktoré nie sú uvedené v zákone o cest. náhradách (teda nie je to stravné, cestovné, náklady za ubytovanie), ale súvisia s účelom pracovnej cesty. Ak to bol taký výdaj, a nadriadený tento výdavok odsúhlasí, tak ti ho firma preplatí.

Pokiaľ ide o menu - ak to nebolo v EUR, ale v lokálnej mene a vyhláška o náhradách ustanovuje náhradu v tejto mene (napr. v ČR je náhrada v CZK, ale v Turecku je náhrada v EUR), tak ti zamestnávateľ môže výdavok preplatiť v tej mene, pokiaľ má vedenú pokladňu v tej zahraničnej mene. Bežne sa ale takéto výdaje prepočítajú na EUR a vyplácajú sa spolu s vyúčtovaním, ktoré sa tiež zvykne prepočítať na EUR. Je logické, že ti nebude firma preplácať niečo, čo si kúpil na služobke v poľsku v zlotých. Odkial by zohnali napr. 158,50 zlotých?
klerak
12.11.15,09:14
platil som vybavenie certifikátu, ktorý budem potrebovať, aby som mohol našu sesterskú spoločnosť zastupovať..
Chobot
12.11.15,09:26
Tak to by účel spĺňalo. Dobré by ale bolo dohodnúť sa s vedením, či to dáš ako nevyhnutný vedľajší výdavok na pracovnej ceste, alebo či by to nebolo lepšie preplatiť osobitne, mimo vyúčtovania. Lebo ak by to bolo v rámci pracovnej cesty, tak by to bolo cestovné náklady. A to boli náklady na prevádzku firmy, takže by ti to mohli osobitne preplatiť.

Že máš nárok na preplatenie je jasné, ide len o to, akým spôsobom. Aj tú menu si musíš dohodnúť. Možno firma nemá takú pokladňu, v akej mene si to platil.