elhu
12.11.15,19:47
som tretinovy vlastnik rodicovskeho domu, v ktorom ma otec pravo dozivotneho uzivania. v dome, zije brat s rodinou a chcu pristavat. prisiel za mnou, ze doopatruje otca a ja by som sa tym padom mala vzdat naroku na dom. kedze som vyjadrila nesuhlas s doopatrovanim otca a vobec debatou v sucasnosti, kedy je vo velmi dobrom zdravotnom stave, nielen z etickeho hladiska, ale ani z pohladu toho ako premietne doopatrovanie do financnej urovne, a ze doopatrovanie moze nastat za rok, ale nemusi nikdy. nesuhlasila som teda aby do toho tahal doopatrovanie a teda nech sa bavime iba o dome a opateru riesit az ked to bude aktualne. nasledne prisiel s 'gestom" ze mi da zopar tisic eur, ale viac nie a nechce pristupit na znalca,aby aspon ako tak odhadol sumu za nehnutelnost a tym padom 1/3 z trhovej ceny , resp. odhadu. ako toto riesit, ked si sam urcuje v podstate vysku hodnoty domu, tretinu, imaginarne doopatrovanie.. ? nechcem aby to doslo do situacie, ze sa nebudeme rozpravat, ale ani na zaklade, podla mna racionalnej argumentacie trva na tom, ze mi realnu tretinu neda a doopatrovanie chce riesit. samozrejme, ked toto nevyriesime, tak nie je moznost dostat hypo a z pohladu toho,ze kapacita domu ho tlaci k rekonstrukcii ho uplne chapem, ale nie za cenu takehoto natlakoveho riesenia.. ocenim nestranne nazory, ako z tohto von, lebo ciel je stanoveny a ja nejdem podla predstav a som tym padom ta najhorsia.. vdaka
Katy a R
12.11.15,19:32
Najlepšia je vždy nejaká rozumná dohoda.
Netreba miešať doopatrovanie s vlastníctvom.
Ako deti máte obidvaja povinnosť postarať sa o rodiča - ak to bude potrebné. Ako to zabezpečíte - je na vás. (sú aj DSSky napr)
A ako sa vysporiadate s nehnuteľnosťou - je na vás tiež. brat svoj návrh dal - ty môžeš dať svoj návrh. Napr by som ti poradila - že zisti si ceny nehnuteľnosti v okolí - a potom môžeš navrhnúť cenu za predaj tej svojej tretiny - dobrým zvykom je trošku zohľadniť, že sa jedná o brata ... ale to už je na tebe. môžeš mu aj darovať ;) . prípadne - nevzdať sa svojho podielu.
Ak sa nedohodnete - tak môžte požiadať súd - ten potom nariadi, že komu pripadne dom a koľko bude musieť vyplatiť ... alebo môže nariadiť dom predať a peniaze si rozdelíte ...
romana147
12.11.15,20:04
nechcem aby to doslo do situacie, ze sa nebudeme rozpravat

ako píšeš, tak sa do nej asi dostaneš
(dohoda znamená, že obe strany sa dobrovoľne chcú dohodnúť - toto tak nebude)
Oliwa
13.11.15,00:28
Kto je vlastníkom tretej tretiny - otec alebo ďalší súrodenec? Brat sa nejako ponáhľa... Otec žije, je v kondičke a on už počíta automaticky s tým, že po jeho smrti /alebo ešte za jeho života/ mu pripadne aj tretia tretina? Veď ak by si sa aj vzdala svojej tretiny, tá posledná by za normálnych okolností mala byť predmetom dedenia, či už má prichystanú aj darovaciu zmluvu na svoje meno...?