Meno a priezvisko
12.11.15,21:32
Dobrý deň, chcem sa informovať ohľadom užívania bezbárierového bytu. Ako to bude ak bývam s mamou v bezbárierovom mestskom byte s mamou. V prípade jej smrti resp. hospitalizácií mám právo bývať v byte naďalej ak mám tu trvalý pobyt už cca 10 rokov. Ďakujem
buchač
12.11.15,20:36
Ja by som sa opýtal na príslušnom oddelení mesta.
Oliwa
12.11.15,22:40
Počas pobytu v nemocnici áno, v prípade smrti zrejme nie. Bezbariérový byt mesto prideľuje ďalším čakateľom, ktorí ho nutne potrebujú k životu. Ale je možné, že Ti navrhnú výmenu za iný/menší štandardný... dnes bol práve taký prípad v TV... Ale čo mesto, to iný primátor, iná bytová situácia... Pozri si web stránku Vášho mesta a všeobecne záväzné nariadenie o prideľovaní bytov...
Mária27
13.11.15,14:51
Problematiku rieši zákon č. 189/1992 o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a s bytovými náhradami. Ak by si aj musel byt opustiť, máš právo na bytovú náhradu.
Ak ide len o bezbarierový byt, ten sa zvyčajne ponecháva užívať príslušníkom domácnosti. Riešili sme však už byty v dome, ktorý bol celý uspôsobený pre telesne postihnutých, napr. aj rehabilitačné priestory v suteréne. Rodiny si vysúdili prevod bytov do osobného vlastníctva.

zo zákona

§ 2
Byty osobitného určenia
(1) Bytom osobitného určenia je byt, ktorý stavebným usporiadaním, umiestnením, vybavením alebo spôsobom užívania je určený na bývanie pre vymedzený okruh osôb.
(2) Bytom osobitného určenia je
a) byt stavebne určený na trvalé bývanie ťažko telesne postihnutej osoby, najmä bezbariérový byt, ... ...
(3) Nájomcom bytu osobitného určenia môže byť iba ten, kto spĺňa predpoklady osobitného určenia bytu. Na uzavretie nájomnej zmluvy je potrebný súhlas orgánu alebo inej právnickej osoby, v prospech ktorej sú byty osobitného určenia vystavané alebo zriadené, ak tento orgán alebo právnická osoba nie je zároveň prenajímateľom.
(4) Byt nestráca povahu bytu osobitného určenia, keď nájomca bytu osobitného určenia prestal spĺňať predpoklady osobitného určenia bytu podľa odseku 2.
(5) Ak sú pochybnosti o tom, či byt je bytom osobitného určenia podľa odseku 2 písm. a), rozhodne o charaktere bytu stavebný úrad4) po vyjadrení obce a právnickej osoby uvedenej v odseku 3, v ostatných prípadoch rozhodne obec.

§ 3
Byty v domoch osobitného určenia
(1) Domom osobitného určenia je dom, ktorý svojím stavebným usporiadaním, umiestnením, vybavením alebo spôsobom užívania je určený na to, aby byty v ňom obýval vymedzený okruh osôb.
(2) Domom osobitného určenia je
a) obytný dom s bytmi určenými výlučne na výkon opatrovateľskej služby podľa predpisov o sociálnom zabezpečení, 5) ....

§ 5
Zabezpečenie bytovej náhrady a prístrešia
(1) Bytovú náhradu alebo prístrešie7) zabezpečí ten, v prospech koho sa byt vypratáva.
(2) Obec zabezpečí bytovú náhradu vtedy, ak nájomný pomer skončil výpoveďou prenajímateľa z dôvodov, že
b) verejný záujem vyžaduje s bytom alebo s domom naložiť tak, že byt nie je možné užívať .......
(4) Zabezpečením bytovej náhrady je pre účely tohto zákona predloženie písomného vyhlásenia osoby, ktorá poskytne náhradný byt alebo náhradné ubytovanie, o tom, že uzavrie zmluvu o nájme alebo podnájme bytu s osobou, ktorá má vypratať byt.
buchač
13.11.15,15:10
Veď jasné, že je nárok.

Nie raz sa stalo, že záujemca o bezbariérový byt sa v zriekol svojho klasického bytu, nakoľko to bola podmienka pridelenia.

...a skoro vždy to bolo tak, že klasický byt bol väčší ako bezbariérový...
Meno a priezvisko
15.11.15,19:50
ďakujem za odpovede ...videl som čiastočne ten prípad v TV a som z toho istého mesta preto sa pýtam, lebo doteraz som bol natom, že ak tam mám trvalý pobyt byt by mi mal ostať som si to myslel .....