Wotan
13.11.15,10:48
Nastala situacia - pred par rokmi zomrela manzelkina matka. Po nej zdedilo dom 5 ludi (jej manzel, jej syn, jej 2 bratia a dcera-moja manzelka). Vo vypise na katastri sme teraz nasli toto:

1/ Rozhodnutie o zriadení záložného práva na nehnuteľnosti pre Obec XXX č.XX/2010 zo dňa 7.4.2010, v zmysle § 71 ods.1 zák. SNR č.511/1992 Zb. v znení neskorších zmien, na p.č.XXX, s.č.XX-rodinný dom na p.čXX, na 3/4-ový podiel daňového dlžníka (MANZELKINA MATKA), nar.XX, č.Z XXXX/2010 zo dňa 13.5.2010 vo vlastníctve po Osvedčení o dedičstve č.XX pod B-1 (JEJ MANZEL) v podiele 3/12, pod B-4 (JEJ SYN) v podiele 3/12, a pod B-5 (DCERA - moja manzelka) v podiele 3/12.

2/ Z-XXX/2015 zo dňa XX - Exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zriadením exekučného záložného práva na nehnuteľnosť ...... vo vlastníctve povinného v podiele 1/8 (SVOKRIN BRAT)

3/ Z-XXX/2015 zo dňa XX - Exekučný príkaz na zriadenie exekučného záložného práva - ...... vo vlastníctve XX v podiele 3/12. (SVOKRIN SYN)

Nie je mi jasny bod 1 - vyzera to, ze svokra este ked zila mala zrejme nejake dlzoby voci obci a teraz to zdedili jej manzel, syn a dcera - moja manzelka. Alebo co ma byt to zalozne pravo pre obec?

No a body 2 a 3 su pre cast domu svokrinho syna a svokrinho brata, ktori zrejme neplatili nejake pozicky atd. a teraz exekutor zrejme zoberie ich cast domu. Neviem co to presne znamena - ci exekutor preda cely dom a ich ciastku z predaja si necha, alebo nepreda dom, len prepise ich casti na seba, alebo vie niekto poradit?

Manzelka ma z toho domu podiel 3/12, ale v tom dome zije len svokrin syn - nevlastny brat manzelky uz dlhe roky. On nema z coho vyplatit ostatnych. tak sa nevieme zbavit tej nasej casti domu. Nevieme teraz co znamena ta exekucia z pohladu nas ostatnych - ci bude dom blokovany, alebo exekutor dom preda...
buchač
13.11.15,10:26
Vyzerá to tak, ako sa domnievaš, viď príslušný zákon a § 70.

http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-05-2011-a.html
------------------------
Exekútor blokne len časti dlžníkov.
Najlepšie by bolo vyplatiť dlžoby s tým, že dom bude Tvoj (manželky)....lebo ak by ste chceli dom predať, tak to proste nepôjde.
Wotan
13.11.15,17:44
no ano, ked blokne tie 2 casti domu dlznikov, my dom zrejme predat nebudeme moct, lenze dokedy to budu blokovat? Donekonecna? Snad to potom exekucia da do drazby alebo preda ona, aby ziskala od dlznikov peniaze a peniaze za nase casti by nam vyplatila z predaja.

O dom my nemame zaujem, chceme len nas podiel a nech si s nim robia co chcu, my dlznikov vyplacat urcite nebudeme, ved tam jeden z nich byva.
draik
13.11.15,21:14
Exekútor môže ponpknuť v dražbe len podiel patriaci povinnému z exekúcie. Spoluvlastník, ak zloží cenu podielu, zabráni dražba a podiel mu pripadne.
Wotan
16.11.15,16:11
ponukne v drazbe len podiel? A kto by uz len kupil jednu pätinu zo stareho domu? Kto a co by s tym podielom robil? Byvat tam nemoze, da do toho peniaze a nic... A ked to nikto nekupi? Exekucia potrebuje peniaze od dlznika.. rozumne by bolo keby cely dom dala do drazby a peniaze za casti dlznikov si necha...
ivka70
16.11.15,17:19
Nuz, obcas je to sposob ako sa dostat k podielom aj ostatnych spoluvlastnikov lacno - napr. nastahovanim neprisposobivych obcanov, ked uz je niekto spoluvlastnik.
Wotan
18.11.15,13:16
ked niekto vlastni 1/5 alebo 1/8 z domu, nemoze sam rozhodnut o nastahovani niekoho do domu... ostatni stale vlastnia vacsie podiely... a je potrebny aj ich suhlas.. k comu urcite nedojde.. takze jedina moznost bude predat to a potom nech si robia co chcu