Zdenkova Budka
13.11.15,15:04
Zdravim poradcov z Porady. Mam jednu otazku, ktora suvisi s danovym priznanim ktore podavam tu v Nemecku. Sice je na to este cas, ale dobre je byt vcas informovany, ako nieco zmeskat. Navyse sa v zakonoch len tazko orientujem, na Slovensku a to nie tu v Nemecku s drobnym jazykovym handicapom.

Vec sa ma takto. Treti rok som v Nemecku. Pracujem v Nemeckej firme s Nemeckou zmluvou a vsetkym s tym suvisiacim. Teda tu aj danim prijem. Zobral som tu auto na leasing. Jeden z Nemeckych kolegov mi spomenul, ze je vraj mozne pri podani danoveho priznania, si uplatnit narok na pausalny prispevok na motorove vozidlo pouzivane na dochadzku do prace.
Vie mi niekto z vas k tomuto poskytnut relevantnu informaciu, ci sa tyka aj Slovakov, alebo iba domorodcov. Ake podmienky musim splnit ak si o to moze poziadat aj Slovak.

Podotazka k tejto teme
Je mozne podobny pausalny prispevok ziskat aj pre cesty na navstevu rodiny na Slovensku, napr raz za stvrtrok

Dakujem za uvedenie do reality teda Vase rady.
Iba dufam ze som dost jasne formuloval o co mi ide.
zanetth
13.11.15,16:38
Áno, budeš si môcť v nemeckom DP uplatniť náklady na cestu do práce bez ohľadu na to, aký dopravný prostriedok používaš, ale musíš byť v Nemecku prihlásený aspoň k prechodnému pobytu a teda mať stálu adresu. V daňovom priznaní sa musí uviesť adresa pracoviska (napr. uvedená v prac. zmluve) počet prac. dní, kedy si dochádzal do práce, počet dní dovolenky príp. PN a vzdialenosť v km. Okrem toho sa dajú v daňovom priznaní uplatniť aj výdavky na tzv. doppelte Haushaltsführung - dvojitú domácnosť (v tom sú náklady na ubytovanie v DE, cestovné náklady pri návštevách na Sk), ak kvôli vzdialenosti musíš viesť dve domácnosti (jednu tam, kde je stredisko živ. záujmov t.j. na SK, druhú v Nemecku). Pri tej dvojitej domácnosti sa skúma, či máš na Sk tzv. hospodárske alebo súkromné záujmy, ktoré bránia tomu, aby si sa celkom presťahoval (napr. ak si ženatý, manželka pracuje na SK, resp. deti tu chodia do školy tak je to ok). Samozrejme treba mať relevantné doklady napr. účty za ubytovanie v De, v prípade jázd stačí uviesť vzdialenosť v km.

Toto všetko za podmienky, že Tvoje príjmy mimo Nemecka (tzn. na SK alebo v inom štáte) nepresiahnu sumu ca. 6266 Eur (platí pre rok 2014, 6354 pre rok 2015) resp. príjmy z Nemecka budú tvoriť 90% všetkých Tvojich príjmov v danom roku.