Leniqa
15.11.15,10:11
Ahojte všetci, som tretí deň po laparoskopickej operácií žlčníka, zatiaľ bez veľkých bolestí. Bolia ma samozrejme 3 operačné rany, ale to je v pohode zvládnuteľné, mám pomerne dosť nafúknuté brucho od CO2 počas operácie - preboha dokedy to tak bude?? - a bolesť chrbta a ramien súvisiaca opäť s CO2.

Na druhý deň som sa už nastavila na sucháre, čaj a dnes by som rada pridala hovädzí vývar. Inak veľa vody a žiadna iná strava.

Rada by som sa zaujímala o také praktické veci z vašich skúseností. Samozrejme 3 - 4 týždne musím dodržiavať prísnu diétu č. 4, vidím že Vianoce budú zábavné ( žiadna kapustnica, žiadne bobaľky s makom, žiaden šalát ani bez majonézy, žiadne rezne... asi len ryba na vode so zemiakovou kašou... ale nevadí, veď zdravie je podstatnejšie.

Ako to však máte napríklad s kávou? Ja som veľký kávičkár a veľmi mi káva chýba. To už káva nikdy? Alebo ju môžem skúsiť po pár týždňoch? Robí vám káva neplechu?

Ďalšia vec je alkohol - je mi jasné, že je zakázaný, ale úplne? Ani vínko, pivo alebo šampanské? Ak by mi to malo robiť veľké záchvaty, tak to ani nejdem riskovať.

A čo mlieko? Syry? Jogurty? Robia vám dobre?

Budem veľmi vďačná za vaše praktické a odžité skúsenosti.

L.
fortunka
15.11.15,09:19
Vsetko co chces vediet je individualne... niekomu nerobi problem nic a niekomu do konca zivota... urcite by som sa mesiac setrila a potom zacala skusat postupne vsetko. Dokonca mam skusenost s tym ze kamoske byvalo zle po nejakych orieskoch co mala velmi rada (nie som si ista ci to boli arasidy), napchala sa nimi, bolo jej zle... ale druhy krat jej uz nic nebolo ;) Moja teda nema zlcnik 30 rokov a do dnes nemoze hrasok, kukurciu, akekolvek strukoviny.

So zlcnikom som sa strapila aj ja ale nastastie to preslo po istej dobe aj bez operacie... cize z tohto mam skusenosti skor teoreticke :)
lujza.j
15.11.15,11:48
gabriska
15.11.15,20:20
So zlcnikom velmi uzko suvisi aj pecen, castokrat sa odstranenim zlcnika problemy nevyriesia. Bolo by idealne posilnit aj pecen, vyborny je na to pestrec mariansky, bud vo forme oleja alebo este ucinnejsie su priamo drvene semena. Aj ja ich uzivam, konkretne tieto mi boli odporucene: http://www.nutrimas.sk/Pestrec-Mariansky-drvina-100g-Elit-Phito-d526.htm
Namiesto kofeinovej kavy su dobrou nahradou ajurvedske bezkofeinove kavy alebo zelena kava, ktr. obsahuje len minimum kofeinu. Pestry vyber najdete aj na tej spominanej stranke. Mne osobne kofein nerobi dobre na travenie, mam hnacky, a vysoky tlak a trasiem sa po kofeine. Vyskusajte, chutia podobne ako caro ci inka.
Leniqa
16.11.15,10:32
Dobry den, ano viem, ze pecen, zlcnik, pankreas su spojene nadoby a vlastne ide o cely traviaci trakt. Vytazok z pestreca mariánskeho beriem, pecenove testy mam zatial ok a pecen je chvalabohu v poriadku. Dnes som skusala klasicku Nescu, slabsiu s mliekom a zatial som to zvladla. Dakujem vsak za info a za odpoved, cenim si to :-)
terezamaria
16.11.15,12:14
No neviem, každému sadne niečo iné a treba to naozaj vyskúšať.....keď som išla po žlčníku z nemocnice, primár mi hovorí, aby som vyskúšala /keď budem mať chuť/ kuracie rezníky a po vybratí z panvice aby som ich ihneď namočila do vriacej vody, na sekundu....spravila som a nebolo mi vôbec nič. Najviac mi ale chutili varené zemiaky s maslom, ľahká zeleninová polievka s krupicovými haluškami....aj neskafé som pila a nebolo mi nič. Pozor na karfiol a potraviny, ktoré nafukujú....to naozaj len po kúštičku skúšať.Určite sama zistíš, čo je pre teba najlepšie, držím palce.
lujza.j
16.11.15,12:24
Anika61
16.11.15,12:51
Presne -najlepšie je opatrne vyskúšať čo ti ''robí dobre''a čo nie...každý to znáša individuálne...ja napr.slaninku môžem:-) :-) :-) a z termixu som skoro '''skapala'':-) :-) :-)
Leniqa
16.11.15,13:51
Ale presso z cerstvo zomletej kavy zo stroja s mlieckom? Mame ho v praci, tak to by snad nemuselo skodit. Uvidim, skusim a ked bude zle, tak s tym prestanem.
Leniqa
16.11.15,13:54
Anika ako ti je zle z termixu? Krce a pichanie na pravej strane alebo hnacky? Inak mne dali pribinacik ( smotanovy ) na druhy den rano po operacii. Nezjedla som to. Nechcela som riskovat. Zaujimave je, ze z paradajkovej cirej polievky ma zacalo pichat na pravej strane a pocit tazkeho zaludka. Co vtedy pomaha tebe? Novalgin? Algifen?
lujza.j
16.11.15,14:01
alebo vymeň za kvalitný sypaný čaj....kavu skús bez mlieka....alebo bylinné čaje...
Anika61
16.11.15,16:07
Anika61
16.11.15,16:37
Ja sa liekom skôr vyhýbam ,vačšinou ma z nich začal bolieť ešte aj žalúdok-uprednostňujem bylinné čaje,harmanček,repík,medovku a horké žalúdočné čaje...z termixu aj jogurtu mam takú ''ťažobu''v žalúdku-ale tebe to nemusí robiť:-) :-)