lianett
15.11.15,16:37
Prosím Vás, manželovi sa končí PN po uplynutí 52 týždňov. Ale vzhľadom na diagnózu nie je ešte stále vyliečený, pred týždňom si podal žiadosť o priznanie invalidného dôchodku. Pred ochorením bol živnostník, teraz plánuje odklad živnosti. Jeho diagnóza je veľmi vážna a život ohrozujúca. Ale nárok na PN je v našom štáte len 52 t.

Zaujíma ma, či si bude musieť platiť poistné do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ?

ďakujem
Katy a R
15.11.15,16:25
Manželovi vôbec nemusí končiť DPN po uplynutí 52 týždňov ... končí mu iba dávka. Aj naďalej môže byť DPN (bez peňazí) - to ale záleží od rozhodnutia jeho ošetrujúceho lekára (že či je dôvod a tiež koľko rokov potrvá ???) . A ak ostane aj naďalej DPN - nemusí ani platiť zdravotné poistenie.
lianett
15.11.15,17:52
Aha tak toto som nevedela, on je ešte PN určite, pretože má pred náročným zákrokom, ktorý mu jedine môže spôsobiť úplné uzdravenie, ale je zároveň aj veľmi rizikový a môže mať vedľajšie účinky. Aj s následkom smrti, bohužiaľ. Takže toto asi treba nejako doložiť do zdravotnej poisťovne, pretože on bude musieť pozastaviť živnosť, aby nemusel platiť odvody do SP.
Katy a R
15.11.15,17:59
Ešte raz - pokým bude DPN (čiuž s dávkou, alebo po 52 týždňoch bez dávky) - tak poistné neplatí ani do ZP ani do SP. nepotrebuje pozastavovať živnosť. viď zák o ZP a zák o SP. oznámenie do ZP zrejme treba? (neviem naisto, či sa mení kód) - ale aj elektronicky sa dá, ak máš prístup
lianett
15.11.15,19:35
mám elektronický prístup cez grid kartu. A netušila som, že netreba pozastaviť živnosť, nečudovala by som sa, keby to bola podmienka pre živnostníkov po ukončení PN. ďakujem za rady.