janavrbovska
15.11.15,20:26
Pri tlači DP DPH v OMEGE sa mi zobrazí tabuľka, kde sa do "žltého okienka" má zadať Nadmerný odpočet daňovej povinnosti § 79. Z Krosu mi dali inštrukciu, že do žltého okienka mám dať sumu nadmerného odpočtu za minulý mesiac, ale len vtedy, ak mám tento mesiac povinnosť platiť a za predchádzajúce 2 mesiace bol nárok na odpočet. Ja som však mala nárok na nadmerný odpočet iba za 1 predchádzajúci mesiac (august) a za september mi vyšla daňová povinnosť.
Tak som žlté okienko nevyplnila. Teraz mi prišla z daňového úradu Výzva na odstránenie nedostatkov daňového priznania: vraj nemám vyplnený r. 33, vzhľadom na nadmerný odpočet v minulom mesiaci.
Otázka 1: bola inštruktáž z Krosu nesprávna? Treba žlté okienko vyplniť, aj keď vychádza nadmerný odpočet iba za jeden predchádzajúci mesiac?
Otázka 2: mám teraz podať dodatočné daňové priznanie, tak že v OMEGE vyplním sumu odpočtu za august?

Ďakujem.
kn-alka
15.11.15,19:32
to akože prvý krát vyplňuješ daňové priznanie DPH?

Ak si mala za predchádzajúci mesiac odpočet a za aktuálny máš platiť, tak do r. 33 vypisuješ odpočet za predchádzajúci mesiac, maximálne do výšky aktuálnej povinnosti. .... o toľko zaplatíš menej, o koľko si mala minulý mesiac odpočet.

takže otázka č.1: nie je správna, áno, vyplňuješ
otázka č.2: ak si už povinnosť zaplatila, obráť sa na svojho správcu dane a dohodni sa na ďalšom postupe