ziv123
16.11.15,09:59
Svokrovci chcú darovať dvom ich deťom rodinný dom s pozemkom rovnakým dielom. Chcem sa opýtať aká sú poplatky pri darovacej zmluve na hnehnuteľnosť. Čítal som že je to dohoda notára s druhou stranou.Ale notár si to môže účtovať od brucha.ak je to dohodou? Cena rodinného domu je asi 20 000-25 .000 Eur. Znalecky posúdok nechceme robiť, aby neboli zbytočné ďalšie výdavky.Tak koľko eur si môže pýtať notár ak sa dá do darovacej zmluvy trebars reprodukčná cena domu 20 000 Eur, prípadne dá sa tam 25.000 Eur/ svokrovci sú oslobodení od dane, vlastnia nehnuteľnosť oveľa viac ako 5 rokov/, alebo sa do darovacej zmluvy nenapíše žiadna cena domu.
Chobot
16.11.15,09:31
Nie je darovacia zmluva ako darovacia zmluva. Notá má nejaký sadzobník poplatkov, podľa ktorého počíta poplatok za daný úkon. V prípade prípravy darovacej zmluvy asi bude vychádzať z časovej náročnosti prípravy. Takže ak povie, že zmluvu pripravoval 4 hodiny, a za hodinu si pýta 25 EUR, tak poplatok bude 100 EUR. Ale on si môže povedať, že za prípravu zmluvy chce 150 EUR. Ak sa vám to bude zdať veľa, treba sa spýtať iného notára. Oni majú vzory, ktoré len upravia. Ale nečakaj, že ti to nejaký notár spraví za 10 EUR, aj keby tam mal zmeniť len meno osoby a určenie nehnuteľnosti. Hodnota nehnuteľnosti nemusí hrať žiadnu rolu. Ale môže. Ak si povie notár, že poplatok bude 1% z hodnoty nehnuteľnosti, tak je na vás, či to akceptujete, alebo si nájdete iného.
ziv123
16.11.15,09:58
To je malé mestečko a v ňom je iba jeden notár, ale chceme toho notára lebo svokrovci tam majú blízko a majú s ním dobré skúsenosti a dôverujú mu. Nechceme svokrovcov ťahať inde. Iba aby notár nezneužil situáciu. Nie je nejaké ohraničenie na nehnuteľnosť? Že notár si môže pýtať 1 percento a prečo nie 2 percent z nehnuteľnosti?alebo 5 percent?A ešte jedna otázka. Znalecky posúdok nechceme aby sme neplatili znalcovi, kto určuje cenu rodinného domu do darovacej zmluvy? Reprodukčnú? Cenová mapa v tejto obci nie je, reprodukčná cena obvykla je takého domu okolo 20 000-25 000 Eur. Notár musí požadovať zmalecky posúdok, alebo môže dať tam takúto cenu, lebo vie že v tej dedine sa takéto domy za takéto ceny obvykle predávajú?
Chobot
16.11.15,10:10
Neviem, prečo to dopredu komplikuješ. Jednoducho za ním zájdite a spýtajte sa ho, koľko chce za vypracovanie darovacej zmluvy. Povie ti cifru a uvidíš. Je len na ňom, koľko si vypýta. Tu je všeobecný právny predpis o odmenách pre notára:

http://www.notar.sk/Not%C3%A1rskakomora/Legislat%C3%ADva/Vyhl%C3%A1%C5%A1kaoodmen%C3%A1chan%C3%A1hrad%C3%A1 chnot%C3%A1rov.aspx

Tam je, že za každú polhodinu práce si môže vypýtať 25 EUR. Jednu zmluvu vypracovať môže trvať 1/2 - 2 hodiny (ak má vzor). Ak ti povie, že mu to trvalo 3 hodinya bude pýtať 150 EUR, tak ako mu dokážeš, že toľko s tým nerobil? Je to najmä na dohode medzi vami a ním.

Z hodnoty nehnuteľnosti sa vychádza pri dedičských konaniach.

Ak bude veľmi drahý, alebo bude cena za prácu pre teba príliš vysoká, tak ti pošlem vzor zmluvy, kde si doplníš len mená a identifikáciu nehnuteľnosti podľa LV a budeš to mať zadarmo.
ziv123
16.11.15,12:13
Ďakujem za odpoveď. prečítam si a odpoviem.
ziv123
18.11.15,09:09
Ďakujem za odpoveď .Pomohla mi dosť.
dmc
18.11.15,09:36
Hodnota domu sa v darovacej zmluve nemusi uvadzat. Ked chces mozem poslat darovaciu zmluvu na dom + pozemok pod domom + zahrada ktoru som si sám vypracoval + navrh na vklad do katastra a presla cez kataster bez problemov.(pred rokom)
ziv123
18.11.15,09:49
dobre , pošli
LeonN1
18.11.15,13:54
Skutočne som udivený odpoveďou ....doslova "chobotiny" ..... Notár ma vyhlášku ktorou si uctuje odmenu ....ziadne ze "Ak si povie notár, že poplatok bude 1% z hodnoty nehnuteľnosti, tak je na vás, či to akceptujete, alebo si nájdete iného." ...máš vyhlásku ktora presne urcuje odmenovanie... Rovnako nie je pravda ze "V prípade prípravy darovacej zmluvy asi bude vychádzať z časovej náročnosti prípravy", "Takže ak povie, že zmluvu pripravoval 4 hodiny, a za hodinu si pýta 25 EUR, tak poplatok bude 100 EUR"..co sa týka kazdej skoncenej polhodiny 25 € a minimalne 15 €, je za poskytovanie pravnych rad a spisovanie INYCH listin teda nie notarskych zapisnic..to co tu pisete su klamstva...tipu ..jedna baba povedala...Riesenie ktore sa tu ponuka je uz do predu volajuca blamaz a predpokladam ze pani alebo pan prerobi na katastralnych poplatkoch urcite (u notara by sa katastralny poplatok znizil na 18 €)...mna ked boli zub tak idem k zubárovi nehladam na internete ako si to opravit sam ...nehovoriac o tom ze zmluva vypracovana notarom je verejna listina a notar za svoju cinnost zodpoveda a je poisteny. ďakujem ...prajem prijemny den.
Anik
18.11.15,14:38
Napíšem Ti vlastnú skúsenosť a reagujem tiež na koment od LeonN1
Čo sa týka darovacej zmluvy na dom - poplatok za zmluvu 170,- eur - vydaný príjmový pokladničný doklad+ pán notár si zobral 66,- eur za zápis do katastra + 66 eur za vecné bremeno aj keď tie poplatky mal min. o 50% lacnejšie bez papaiera, lebo samozrejme to nebol jeho príjem.
Notárska zápisnica pri kúpe pozemku 115 eur - prijmový pokladničný doklad
+66 zápis do katastra bez dokladu.

Preferovala som jednoznačne to čo napísal LeonN1, myslím, že človek často krát minie peniaze na oveľa väčšie hlúposti a nie na papiere súvisiace s majetkom.
LeonN1 - citujem " (u notara by sa katastralny poplatok znizil na 18 €)...mna ked boli zub tak idem k zubárovi nehladam na internete ako si to opravit sam ...nehovoriac o tom ze zmluva vypracovana notarom je verejna listina a notar za svoju cinnost zodpoveda a je poisteny.
Tiež len dodám, že pán notár určite nebude informovať, že poplatky na katastri má len za 18,- eur, ale v pohode si zobere 66,- eur zakaždým.
Chobot
18.11.15,15:21
Ak si v danej oblasti tak sčítaný, ako prezentuješ, tak poraď ziv123. Napíš mu, koľko ho bude stáť spísanie darovacej zmluvy. A ako notári počítajú poplatok. Budeme radi, ak nám to niekto vysvetlí. Dúfam, že si od fachu - teda notár.

Dúfam, že si prišiel na poradu radiť, a nie iba kritizovať.
LeonN1
19.11.15,06:02
Nie neprisiel som kritizovat ani sa ponosovat len ked vidim ake nepravdy sa tu pisu tak musim reagovat. Samozrejme sa nechcem nikoho dotknut ani nikoho urazit . Tazko sa radi ludom lebo zo skusenosti viem ze ludia sa chytaju kazdeho slovicka a inde argumentuju ze, ale nam iny notar povedal ze to bude tak alebo inak.... Ale ja by som pri cene neh. 20.000 € uctoval 180 € (+ 18 € katastralne poplatky). Nemylslim si ze je to zavratna suma, kedze na ine hluposti ludia minaju podstatne viac penazi a tu ide o seriozny pravny servis z jednou navstevou kancelarie. Pre vas to znamena ze nikam nemusite chodit iba k notarovi a domov vam o 20 dni pride rozhodnutie o povoleni vkladu.

A niesom notar :) ale ako vravis vyznám sa v danej oblasti.
buchač
19.11.15,06:22
Ako chobot a dmc povedali...a ja s k ich názoru pripájam.

Jedna dobrá zmluva - vzor a jedinec si všetko vie sám vypracovať za pár hodín...a zadarmo.
Tie poplatky na Katasrofálnom úrade sú v konečnom dôsledku malina...

Nevraviac už aj o tom, že ako vie zubár dodžubať zub, tak isto vie notár dojesexovať svoju prácu.
...a ak by som šiel do daného porovnania, tak vytiahnutím zuba problémy končia...no bol zverejnený nie jeden prípad, kde notár odžubal svojho klienta o nehnuteľnosť...
LeonN1
19.11.15,06:34
ziv123..napiste aj ako ste vyriesili situaciu.
LeonN1
19.11.15,06:37
Co sa týka pani / slecny Anik ...vsade by ste mali dostat doklad o zaplateni spravneho poplatku ....nakolko niekto od vas berie tak musite mat o tom doklad.
Pri spravnych poplatkoch to je asi tak. ...
Nie je to tajomstvo ani vnutorna instrukcia ..teda kazdy si to moze nastudovat v zakone o spravnych poplatkoch. Tym ze sa ukon uskutocnuje elektronicky tak sa spravny poplatok znizuje zo 66 € na 33 € a kedze na stranke www.katasterportal.sk je mozne vyhotovit aj Oznamenie o zamyslanom navrhu na vklad ..tak sa poplatok znizuje o 15 € teda na 18 €. Nie kazdy notar tuto sluzbu vyuziva lebo je to pracne hlavne co sa prevodu pozemkov tyka a hlavne ak je v Oznameni chyba kataster vklad zamietne a vyziada si doplatenie 15 € teda spät na 33 €, .. Pri prevode nehnutelnosti je vypracovanie otazka 10 min. Ja to vyhotovujem stale pri kazdej zmluve, teda v prospech klienta (samozrejme je to v cene celej sluzby, celeho pravneho servisu a priznam sa stalo sa par krat, ze som doplacal 15 € zo svojho vrecka....kedze som raz klientovi povedal ze spravny poplatok je 18 € tak je 18 €, nebudem o dva tyzden mu vraviet nieco ine).
Mária27
19.11.15,06:42
Prečo chcete ísť cez notára? Napíšte zmluvu podľa vzoru a keď bude niečo chýbať, kataster vás vyzve na doplnenie. Asi ani jedna strana nebude robiť problémy s doplnením či opravami.
LeonN1
19.11.15,06:48
Skuste uviest jeden priklad kde notar "odžubal" svojho klienta o nehnutelnost ???

Notar je statom urcena osoba na vykonavanie notarskej cinnosti. Nad notarom drzi dohlad ministerstvo spravodlivosti, notar je pre pripad skody positeny, teda je kopa argumentov preco si to nerobit sam. A preco navstivit notara je vyhoda.

Casto sa stretavam so situaciami kde si napr. realitka uctuje za vyhotovenie zmluvy a tzv. ich pravny servis (ktory zo zakona poskytovat nemozu) viac ako 1500 € a to je bez zodpovednosti, bez dohladu ...len tak proste nejaka sro alebo zivnostnik. ale to ludom nevadi lebo to nedavaju cash z vrecka ale odratava sa to z ceny za predaj.

Dalsi často opakujuci sa priklad z praxe ...kde "jedinec" prisiel so zamietavim stanoviskom katastra kde mal na jednu A4 vypisane dovody prerusenia konania a z otazkou ze nepomozete mi to opravit ? :))))) Tak tade cesta nevedie ..to si ludia musia uvedomit sami ze sa jedna o ich nehnutelnosti o ich majetok a na to su odbornici ktory tento servis vyhotovia a povedia pre a proti.

buchač...ak sa na vsetko divate tak ze zubar dodzube zub, notar odzube klienta .... tak mate smutny pohlad na svet ...
buchač
19.11.15,07:34
LeonN1 (Dnes 08:48) Skuste uviest jeden priklad kde notar "odžubal" svojho klienta o nehnutelnost ???
...
Dalsi často opakujuci sa priklad z praxe ...kde "jedinec" prisiel so zamietavim stanoviskom katastra kde mal na jednu A4 vypisane dovody prerusenia konania a z otazkou ze nepomozete mi to opravit ? )))) Tak tade cesta nevedie ..to si ludia musia uvedomit sami ze sa jedna o ich nehnutelnosti o ich majetok a na to su odbornici ktory tento servis vyhotovia a povedia pre a proti.
...
buchač...ak sa na vsetko divate tak ze zubar dodzube zub, notar odzube klienta .... tak mate smutny pohlad na svet ...
=====================
Stačí tento ???
http://brunovce.otvorene.sk/aktualne/201enavod201c-na-moderne-zbojnictvo-v-zmysle-zakona
--------------------------------
Sú jedinci a jedinci. Ja, spomenutý chobot alebo dmc, vieme, čo a ako...
Pokiaľ viem, majú niečo za sebou...aj nejakú tú zmluvu.
...a ja tiež....a bez problémov.
--------------------------------
Leonko...ja a smutný ???
Hehehe...také niečo nehrozí v mojom prípade...ale to by simusel poznať aj moje súkromie. ;)
buchač
19.11.15,07:39
LeonN1 (Dnes 08:48)
Casto sa stretavam so situaciami kde si napr. realitka uctuje za vyhotovenie zmluvy a tzv. ich pravny servis (ktory zo zakona poskytovat nemozu) viac ako 1500 € a to je bez zodpovednosti, bez dohladu ...len tak proste nejaka sro alebo zivnostnik. ale to ludom nevadi lebo to nedavaju cash z vrecka ale odratava sa to z ceny za predaj.
-------------------------------
...a to o tej nemožnosti právneho servisu si kde nabral ???

Lebo ja som predal byt priamo realitke.
Táto mala zamestnaca - právnika s patričnou pečiatkou, ktorá oprávňovala na všetky právne úkony...čiže aj na tú ochranu a záruku.

Záver :
Sorry, ale vychádza mi z Tvojich príspevkov len jedno.
Nie je všetko zlato, čo sa blyští !

Poznámka :
Už mi tu len chýba nejaký link - reklama na určitú stránku.
LeonN1
19.11.15,08:18
Nepouzivam invektiva tak ani ty ich nepouzivaj ! Myslim ze porada.sk je o odbornosti nie o urazani ..ak chces urazat a invektovat mozes pisat na diskusne fora sme.sk napriklad, alebo na facebook

Tvoj priklad nie je spravny ..jediny kto tam skodil bol starosta pravdepodobne a z vypovede notara je jasne ze bol aj on podvedeny. A institut vydrzania a zmluva je nieco uplne ine. A navyse nepozname vysledok. Cize je to poloviate hodnotenie.

Tu sa bavime o zmluve o konretnom pripade tak daj aj konretny dokaz. nie vydrzanie ..to je upne iny isntitut.
_____________________________________________
"...a to o tej nemožnosti právneho servisu si kde nabral ???

Lebo ja som predal byt priamo realitke.
Táto mala zamestnaca - právnika s patričnou pečiatkou, ktorá oprávňovala na všetky právne úkony...čiže aj na tú ochranu a záruku."

Prosim ta, povedz mi co znamena "patricna peciatka, ktora opravnovla na vsetky pravne ukony..cize aj na tu ochranu a zaruku" ...to je aka peciatka ? mala aj nejaky pekny obrazok ??:)) to mi pride ako nejaky kluc od vsetkych dverí :)))

Pravne poradenstvo moze priamo zo zakona poskytovat IBA advokat a IBA notar ...vsetky ostatne ...tzv. pravne serivsi, pravne poradenstva su v rozpore. Živnostensky zakon nepozna pojem pravne poradenstvo, pravny servis ani nic podobne. Cize ak ti realitka povie ze ma pravnika a preto poskytuje pravny servis tak ta klame ... pravnik negarantuje pravny servis ...pravny servis musia mat v predmete cinnosti ...a kedze zivnostenky zakon nepozna takuto cinnost tak takuto cinnost nemoze vykonavat aj keby mala zamestnanych 10 pravnikov, ktori by mali kazdy vlastnu peciatku s obrazkom holubice meru :) ... o zodpovednosti a ochrane v tomto pripade radsej pomlcim.
_____________________________________________

Nepovedal som ze si smutny ...vyzeras byt vesela kopa ..len ze mas smutny pohlad na svet ..alebo zmenim to pesimisticky...mas pocit ze za kazdym rohom ta chcu obtiahnut o prachy.....ale iba jedna vec ma napada v suvislosti s týmto ..ze sa obavas toho co by si ty robil keby si mal tu moznost asi. iny dovod nevidim.

______________________________________________

na zaver ...nie linku tu ziadnu neuvidis...nie som tu kvoli reklame ale kvoli odbornej informovanosti.
dmc
19.11.15,09:13
a kam
ziv123
20.11.15,08:37
rob111@pobox.sk