kasiopeja01
16.11.15,12:50
Dobry den, vedel by mi prosim niekto poradit ako je to s financiami na vkladnej knizke s dvomi majitelmi, ak jeden zomrie? Som majitelom vkladnej knizky v postovej banke spolocne s mamou, ktora umrela. O knizke sa dozvedela moja sestra, ktora vsak uz dostala byt a narokuje si teraz aj na peniaze, ktore mali ostat mne. Ma na nich narok, ak som jedinym zijucim majitelom a bude tato knizka predmetom dedicskeho konania? Dakujem za vase rady.
misoft
16.11.15,12:06
Treba rozlíšiť. Uložená suma na účte bola spoločná - teda boli tam peniaze nebohej a + tvoje? Alebo bola len spoludisponentom, prípadne ty si len spoludisponent?
V prvom prípade by sa muselo rozlíšiť, ktorá časť sumy je tvoja a ktorá nebohej - to sda asi ťažko bude dať určiť. V takom prípade sa predpokladá - každý 1/2 sumy. Takže by mala zákonný nárok na svoju časť len t 1/2 uloženej sumy (nie na celú). Ak ešte žije jej manžel (otec) ten ttiež má nárok na svoj podiel.
Ak by sa jednalo o spoludisponovanie - tak by sa muselo zistiť, kto je majiteľom účtu. Ak matka a ty spoludisponent - tak z celej sumy by mala svoj podiel. Ak by však bola nebohá spoludisponent a ty majiteľ - sestra si môže pískať Marseillaisu odzadu....
Chobot
16.11.15,12:08
Pozeral som tú poštovú banku a skutočne umožňuje otvoriť VK na 2 majiteľov. Ak si pozrieš obchodné podmienky banky, tak v čl. 4.-6.4. je uvedené:

Ak bude Banke doručené písomné oznámenie o úmrtí jedného z dvoch Majiteľov, spoločný vklad nebude blokovaný, Banka neskúma vzájomné podiely Majiteľov.

To znamená, že nikto nevie, v akom pomere boli peniaze tvoje a tvojej mamy. Ak prehlásiš, že to boli len tvoje peniaze (napr. preukážeš, že ty si na knižku vkladala), tak sestra si nebude môcť nárokovať tieto peniaze. Ak ale sestra preukáže, že tam peniaze pravidelne ukladala mama z výplaty, tak súdnou cestou by asi mbohla mať úspech.

Pri súčasnom stave ti ale nikto nemôže prikázať, aby si peniaze vyplatila sestre, lebo nie je preukázateľné, či peniaze boli mamine. Ak by sestra žiadala peniaze, musela by to dokázať ona.

Neviem o koľko EUR sa jedná a či skutočne z toho nepatrili nejaké peniaze aj mame, ale ak áno, pre dobro v rodine by si jej mala aspoň niečo dať. Pokiaľ to boli len tvoje peniaze a máš v tomto čisté svedomie, tak si ich nechaj.
Oliwa
16.11.15,12:26
Hovorí sa tomu spoločná vkladná knižka a obaja majitelia majú rovnaké práva i povinnosti.
Ja som to pochopila tak, že majitelia knižky boli síce dvaja, ale boli to úspory zosnulej a po jej smrti ich mal nadobudnúť zostávajúci majiteľ/ka knižky ako kompenzáciu za byt, ktorý dostala jeho/jej sestra. Nevidím to tak, že by vkladal/a svoje peniaze na spoločnú knižku s matkiným menom... Veď prečo by to robil/a?

V tom prípade však bol nešťastne zvolený druh bankového produktu...
Lebo do dedičského konania má ísť polovica sumy, ktorá sa na knižke nachádzala ku dňu smrti poručiteľky, keďže sa predpokladá, že peniaze boli pol na pol. Opak treba dokázať. Ak VK notárke nenahlásiš, dá sa s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou predpokladať, že ju nahlási sestra a postup bude rovnaký.

Tu je riešený rovnaký prípad /Mária27/:
http://www.porada.sk/t161872-spolumajitel-vkladnej-knizky-a-dedicstvo.html
kasiopeja01
16.11.15,12:42
Boli sme obe majitelmi a peniaze boli vlozene jednorazovo pri zalozeni knizky. A neviete nahodou, ci bude predmetom dedicskeho konania?
Mária27
16.11.15,18:13
Bude predmetom dedičského konania. Pozri obchodné podmienky Poštovej banky pre vkladové produkty:
4.2.13 Ak sa vklad na VK stal predmetom dedičského konania, Poštovka naloží s vkladom na VK v zmysle právoplatného rozhodnutia (napr. súdom schválená dohoda dedičov, osvedčenia
o dedičstve a pod.) vydaného v danom dedičskom konaní. Ak VK je súčasne predmetom umorovacieho konania, s vkladom na VK sa môže disponovať až po skončení umorovacieho
konania.
kasiopeja01
17.11.15,07:17
Dakujem za odpoved
kasiopeja01
17.11.15,07:24
Dakujem za info
kasiopeja01
17.11.15,07:24
Dakujem
ivka70
17.11.15,09:27
ak nie je mozne urcit, aka suma na knizke patrila mame a aka tebe, tak polovica financii na nej spada do dedicskeho konania.
Na druhej strane ak bol byt mamou sestre darovany riadnou darovacou zmluvou, mozs ziadat tento dar vyssej hodnoty zapocitat do podielu sestrinho dedicstva.
Potom by sestra z penazi dedila len rozdiel medzi jej podielom a cenou bytu
Oliwa
17.11.15,16:12
Alebo by nededila nič...
ivka70
17.11.15,18:25
Ano, ten rozdiel moze byt aj nulovy alebo minusovy....
kasiopeja01
18.11.15,19:54
Cize ak tomu dobre rozumiem, pri dedicskom konani sa moze brat do uvahy aj byt, ktory bol darovany pred smrtou majitela? Na knizke je menej penazi, ako je cena bytu.
ivka70
19.11.15,06:22
Musis o to poziadat, aby byt, ktory sestra dostala darom, bol zapocitany v dedicstve - pri prerokovavani dedicstva.
Oliwa
19.11.15,08:25
Presne tak. Byt má sestra na LV? A má k nemu darovaciu zmluvu? Lebo ak áno, podľa opísaného je malá pravdepodobnosť, že bude hlásiť notárke - pani notárka, ja som dostala už byt, odrátajte mi ho z môjho dedičského podielu... :D
kasiopeja01
20.11.15,08:34
Ivka a mozete mi povedat, ci o to zapocitanie bytu treba ziadat vopred alebo staci pocas dedicskeho konania?
misoft
20.11.15,09:15
Rozumnejšie - vopred. Aby sa pri dedičskom konaní už na to prihliadalo a protistrana nemohla "náhodou" na to zabudnúť.
Oliwa
20.11.15,09:21
A ušetrí Vám to minimálne jedno sedenie u notárky, prípadne deň dovolenky, ak to nemáte v mieste bydliska... Kto vybavoval pohreb? Lebo spravidla ten je vyzvaný, aby doložil majetkové pomery, týkajúce sa pozostalosti a nahlasuje aj mená a adresy ostatných dedičov... všetky aktíva a pasíva poručiteľa... darovanie bytu je spravidla dar neobvykle veľkej hodnoty, ktorý má byť do dedičského podielu dediča zahrnutý. Len o tom notárka musí vedieť.
kasiopeja01
20.11.15,18:07
Ako vybavovatel je pisana sestra, kedze byva v mieste pohrebu. Da sa nejako zistit, aky notar to ma nastarosti, neviete? Lebo sestra tvrdi, ze to nevie, ale skor nepovie :(
ivka70
20.11.15,18:14
Dolozis to vtedy, ked ti pride vyzva na dedicske konanie ... a ta ti prist musi, kedze sestra VK nahlasila, bude co dedit.
Nemusis sa kvoli tomu stresovat, sestru prekvapis :)
Oliwa
21.11.15,09:10
Zatiaľ si môžeš pozrieť v miestnych inzerátoch a realitkách, ako sa pohybujú ceny bytov, ktorý sestra dostala, aby ste vedeli určiť "hodnotu daru". Samozrejme treba zohľadniť, či do bytu investovala svoje peniaze a v akej výške... A mala by to vedieť preukázať... Ale najprv by som pozrela na www.katasterportal.sk. Tam okrem vlastníka bytu nájdeš aj spôsob nadobudnutia... Notár/ka prehľad o cenách bytov má, to si môžeš byť istá, ale je dobre ísť na DK pripravený, inak je to strata času a ďalší termín môže byť o pár mesiacov... Záleží od veľkosti mesta a počtu notárov...
Oliwa
21.11.15,09:27
Notárovi prípad prideľuje súd. Nevieme, koľko času ubehlo od pohrebu, takže v tomto štádiu to sestra možno naozaj netuší. Môže to trvať aj tri mesiace, kým Vás notár osloví...
kasiopeja01
21.11.15,10:48
Dakujem velmi pekne za vase rady. Velmi mi pomohli. Je to smutne, ze deti pridu o rodicov a miesto toho, aby drzali spolu...
Oliwa
21.11.15,16:31
Niet za čo... veď si predsa na PORADE...:D Ono existuje taký "vtip":
"My sme taká veľká súdržná rodina! "
"To u Vás ešte nikto nezomrel? "