Jana S.
16.11.15,17:36
V zmysle zákona o DzP §2 písm. n) a OZ §116 a 117 je závislou osobou manžel sestry? Ide o obchodnú transakciu medzi švagrami - dve jednoosobové s.r.o. Písala som otázku na FS, prišla mi odpoveď vo forme citátov zákonov.
mondes
16.11.15,18:00
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel . Pre príbuzenstvo v priamom rade je rozhodujúci vzťah predok – potomok. Tiež sa za osoby sebe navzájom blízke považujú inéosoby v rodinnom alebo obdobnom pomere, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu. Iným prepojením je obchodný vzťah vytvorený predovšetkým na účely zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty.



Takže podľa mňa aj švagor je závislou osobou.
Jana S.
16.11.15,18:34
Ďakujem za odpoveď. Aj ja si to myslím. Budem rada, keď svoj názor vyjadria viacerí. Možno aj veľa subjektov netuší, že sa ich to týka.
misomiso
16.11.15,18:59
Toto ti v zivote nikto nezodpovie. Stat zamerne vytvara vagne zakony, aby niktonevedel, ako si ich ma vysvetlovat. Potom pride danovy uradnik a vysvetli si to po svojom.

Nech by to k tomu ktokolvek cokolvek povedal alebo napisal. je ti to uplne na prd. Asi tusis ze by to potom prislusneho uradnika velmi netrapilo.
noviza
11.03.16,14:08
jasne, aj švagor je závislá osoba!
TomasBugiy
11.03.16,15:06
Mňa by strašne zaujímalo, ako by mi chcel niekto dokázať, že ak sa mi stane nejaká ujma, tak môj švagor ju bude pociťovať ako ujmu vlastnú. Zas nebuďme paranoidní. Neviem si predstaviť ani len to, že by daňovák hľadal, že sme švagrovia.
TomasBugiy
11.03.16,15:12
Podľa môjho názoru nejde o blízke osoby, nakoľko ide o vzťah medzi dvomi právnickými osobami. To, že osoby v orgánoch spoločnosti sú si navzájom blízke v tomto prípade nehrá rolu. Jednotlivé právnické osoby nie sú ekonomicky ani personálne prepojené, nakoľko ani jeden zo spoločníkov / konateľov nemá účasť na majetku, kontrole alebo riadení druhej spoločnosti.
Jarka 1
11.03.16,15:34
Tiež si neviem v praxi predstaviť, ako by daňovák zisťoval pri kontrole u každej firme, či tam je nejaké prepojenie. Napr. dve vydaté sestry s iným priezviskom, adresou a ich spoločnosti, ktoré vzájomne obchodujú. Ak budú ešte aj za bežné ceny.
raikkonenka
04.04.16,10:50
Súhlas
Orsz
28.04.16,09:24
A čo fakturácia z s.r.o. súkromnej osobe za službu (opravu majetku), pričom spoločník s.r.o. a tá súkromná osoba sú bratia ?
TomasBugiy
28.04.16,10:02
Podľa môjho názoru (opäť opakujem túto frázu, nakoľko je to môj výklad zákona - ja si za týmto výkladom stojím, ale neviem aký výklad majú daňoví kontrolóri) nejde o závislé osoby - UPRESNÍM: Zákon o dani z príjmu v § 2 písm. n) hovorí, že závislou osobou je blízka osoba (s odvolávkou na § 116 a § 117 Občianskeho zákonníka) alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba. V písmene o) je definované je definované personálne alebo ekonomické prepojenie: ekonomickým alebo personálnym prepojením účasť osoby na majetku, kontrole, alebo vedení inej osoby alebo vzájomný vzťah medzi osobami, ktoré sú pod kontrolou alebo vedením tej istej osoby alebo v ktorých má táto osoba priamy alebo nepriamy majetkový podiel. V písmene n) je zároveň definované iné prepojenie.....

Dvaja bratia sú síce podľa občianskeho zákonníka blízke osoby, ale spoločnosť s.r.o. a zákazník (občan) nie - takže nepôjde o blízke osoby.
Orsz
28.04.16,10:48
veľmi super vysvetlené! veľmi chválim túto odpoveď a mnohokrát ďakujem! :)