Dzuraj
16.11.15,18:39
Mám stavebnú firmu. Na niektoré odborné práce je v sezóne takmer nemožné zohnať schopných pracovníkov, pretože sú všetci na mesiace dopredu vyťažený. Otázka je: môžem si zobrať nezamestnaných ľudí na neplatenú prax, poskytnúť im teoretické vedomosti, naučiť ich praktické zručnosti s tým, že po ukončení praxe si založia živnosť a budú podnikať už vo vlastnom mene a brať si odo mňa zákazky? Musím s nimi mať nejakú dohodu o vykonaní práce? Musím ich prihlasovať do sociálky? Koľko hodín denne môžu praxovať?
Xanti
16.11.15,17:49
Prepáč, nelegálna práca ... a dalšia vec, myslíš že by tí ludia makali zadarmo? Ako si dobrý, zadarmo ani kura nehrabe ...

Takže ak tak pekne prihlásiť, dať im prácu na TPP alebo dohodu ... a môžu skúšať .. môžeš si ich zaučiť takto a tým najlepším dvihnúť plat po skúšobnej dobe napr. a ostatných prepustiť ... ale určite zadarmo ti nikto robiť nebude.... ani ty by si nerobil
buchač
16.11.15,17:49
Tak na túto otázku som fakt zvedavý na odpoveď.
Hlavne toto ma veľmi zaujíma :

..." že po ukončení praxe si založia živnosť a budú podnikať už vo vlastnom mene a brať si odo mňa zákazky? "

Lebo podľa mňa je to hajzlovina prvého rangu.
Také niečo ani Široký nerobil a to je teda ober hovado.
Janiela
16.11.15,17:53
si dobrý :))))
Dzuraj
16.11.15,18:01
Práve to je to. Ak si dobrý. A tí dobrí dostávajú veľmi pekné peniaze. Ale tí nezamestnaní často nevedia robiť nič. Nie to ešte tie konkrétne odborné práce.

Moja otázka nebola či to niekto bude robiť alebo nie. Ale či je to možné. Študenti praxujú celé mesiace. Koncipienti robia zadarmo aj roky. Takže nevidím dôvod prečo by to nešlo. Je to len o tom čo sa dá po praxi očakávať.
Dzuraj
16.11.15,18:07
Ľudia za odborné školenia platia nemalé peniaze. Získať bezplatnú prax a naučiť sa zručnosti, ktoré ti umožnia zarobiť nadpriemerný zárobok je podľa mňa služba tým nezamestnaným.

S tým Širokým si už úplne mimo na to sa fakt ani neoplatí reagovať.
Janiela
16.11.15,18:10
"Ak nezamestnaní často nevedia nič robiť, nie to ešte konkrétne odborné práce" to som citovala, potom prečo si nezoberieš tých dobrých, ak opäť citujem " A tí dobrí dostávajú veľmi pekné peniaze"?
Xanti
16.11.15,18:12
Prepáč, skús to urobiť, skús s takou požiadavkou prísť na UP a vysmejú ťa, a hned ti pošlú na kontrolu inšpektorát práce s podozrením na nelegálne zamestnávanie ... a áno študenti pracujú , ale poväčšine je to v rámci školy pár hodín denne sa poflakujú ... ak im dáš zarobiť tak vedia aj študenti maknúť ... a veľmi dobre ak majú motiváciu peniaze ...

A taký nezamestnaný, áno mnohí toho veľa nevedia, ale mnohí toho vedia až až ... len za pár šupov robiť nebudú lebo si povedia že sa im neoplatí ...

A ani koncipient nerobí zadarmo, možno sa mýlim ale aspon tú minimánlu mzdu má ...

a môžeš vziať človeka na polúväzku, alebo na celý skúšobná doba je tri mesiace, alebo na dohodu a potom na TPP so skúšobnou dobou stále sa s ním vieš rozlúčiť ak nebude schopný sa naučiť nič, a ak nemá skúsenosti tak min. mzdu ...
Anika61
16.11.15,18:13
Nooo-nenadarmo sa vraví''šikovným patrí svet....:-) :-)
buchač
16.11.15,18:15
Dzuraj (Dnes 20:07) Ľudia za odborné školenia platia nemalé peniaze. Získať bezplatnú prax a naučiť sa zručnosti, ktoré ti umožnia zarobiť nadpriemerný zárobok je podľa mňa služba tým nezamestnaným.
===========================
Reaguj na napísané...to znamená :

1. Nezamestnaných ľudí na neplatenú prax ?
BERIEM
2. Poskytnutie vedomostí ?
BERIEM
3. Praktické zručnosti ?
BERIEM
4. Makanie zadarmo počas tej "praxe" ?
BERIEM

Otázka je ale to následné podnikanie...AJ TO BERIEM.

NEBERIEM ale to, že si uzurpuješ nejaké to právo v zmysle, že budú MUSIEŤ BRAŤ od Teba ZÁKAZKY.

CAPISCI ???
Dzuraj
16.11.15,18:23
Lebo ti dobrí, ktorí vedia robiť to čo robia sú, ako som písal na mesiace dopredu vyťažení. Najradšej by som si zobral tých. Ale takí proste čas kedykoľvek nemajú. Keď chceš rožky tiež na ne nechceš čakať mesiac. Ani nechceš zaplatiť dvojnásobok aby si ich mala hneď. Toto by nemali riešiť podnikatelia ale štát. V tomto odbore nebol na západnom Slovensku už roky otvorený ani jediný ročník. Starí majstri už časom nebudú a keď chcem nezamestnaným otvoriť dvere k novým možnostiam ešte sa tu budú niektorí rozpalovať do červena...
Dzuraj
16.11.15,18:27
No chápem o čo ti ide, ale ja som nepísal že budú musieť. Skôr ide o to že budú môcť. Že budú mať zabezpečené zákazky, kapiš? ;) že neostanú bez zákazníkov a nebudú sa musieť venovať oslovovaniu trhu.
Xanti
16.11.15,18:32
Otázka : Existuje odborná prax aj pre neštudentov?

Odpoveď : odborná prax pre neštudentov neexistuje.
buchač
16.11.15,18:40
Dzuraj (Dnes 20:27) ...že neostanú bez zákazníkov a nebudú sa musieť venovať oslovovaniu trhu.
=======================
...a Ty v tej dobročinnosti, ľudskosti a bezbrehej starostlivosti to budeš robiť zadarmo ... ;)
Dzuraj
16.11.15,19:05
No, ja za to budem mať komu tie zákazky zadať a nebudem musieť robiť všetko sám a stráviť v robote všetky víkendy a sviatky :) nie vždy je vo všetkom háčik
IIla
27.11.15,15:26
Skúste sa opýtať priamo na úrade práce. (Vraj bola možnosť pre prácu v potravinách: bezplatné zaškolenie a kto mal záujem, mohol by potom ostať v TPP. Či sa niekto z uchádzačov prihlásil, to neviem.)

Možno niekedy namiesto neplatenej praxe využijete niektorý z príspevkov pre (budúcich) zamestnancov, napríklad
na podporu rozvoja miestnej a regionálnej zamestnanosti (http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-zamestnavatela/prispevok-na-podporu-rozvoja-miestnej-a-regionalnej-zamestnanosti-50j.html?page_id=292497) alebo iný (http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-zamestnavatela.html?page_id=13119).
dmc
27.11.15,16:59
Zvecsa existuje iba rekvalifikacny kurz pre nezamestnanych - je to bezplatne -cez urad prace.

Avsak - existuje aj take nieco ako rekvalifikacia pre zamestnanych. Prave som aj ja osobne absolvoval projekt (plateny z EU) kde si zaujemca mohol spravit (ciastocnu) odbornu sposobilost - napriklad kuchar, somelier, zvarac, instalater. (Pozrite cez google "CVANU" Vyucba a prax sa realizovali v piatok poobede -sobota - nedela (prave to je vyhoda pre zamestnanych ktory pracuju od pondelku do piatku) Prihlasil som sa tam viacmenej preto ze si prerabam rodicovsky dom a rad sa ucim nove veci a otvarali v Leviciach kurz "instalater" - Voda-kanalizacia (castocna odborna sposobilost) kde sme od cca juna do oktobra 2015 chodili najskor na teoriu a potom hlavne na prax - kde boli na zaver - zaverecne skusky a po mesiaci boli skusky odbornej sposobilosti.

Takze podobne projekty existuju avsak treba na to ludi ktory sa CHCU nieco naucit. Ja osobne som to nepotreboval pre svoju prax a chodil som tam ako "hobby".

Urcite sa to vsak neda tak ze niekoho bezplatne najmem do prace a po vykonani "praxe" ziska odbornu sposobilost na remeslo.
veronikasad
27.11.15,18:14
Existuje, ak splňajú podmienky pre výkon absolventskej praxe a budeš mať uzatvorenú Dohodu s ÚPSVaR

Za absolventa sa považuje občan mladší ako 26 rokov veku, ktorý ukončil príslušným stupňom vzdelania sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a od jej ukončenia nemal pravidelne platené zamestnanie.