Iva31
16.11.15,20:16
Dobry den.
Chcela by som poradit : Podpisala som v marci najomnu zmluvu s rodinou s detmi.
Vyplatili najom za 4 mesiace a uz od jula neplatia vobec, vyhovaraju sa . On vraj nedostal vyplatu nacas , potom ze je na PN , uz 3 mesiace je doma a aj ked mu moj znami nasiel pracu vyhovara sa a nechce sa mu ist do roboty. Vraj je chory.
Do domu si nastahovali cely zverinec, maju tam 2 macky a 2 psy, o com som ani nevedela kym som sa od susedov nedozvedela, Nakolko som v zahranici, nechodim tam casto a asi su si toho vedomi.
Chcem sa opytat, ak by som poslala vypoved z najmu pre neplatenie ci im budem musiet zhanat nahradne byvanie, Co viem tak urcite nie su v hmotnej nudzi z objektivnych pricin, Ona je na materskej, on na PN a odmieta ist naspat do starej prace.
Alebo im dat vypoved za porusenie podmienok, avsak v zmluve nemam uvedene nic o tom ze nemozu chovat v dome zvierata, len som im to ustne povedala.
poradte prosim...
Kathryn
16.11.15,19:24
Náhradné ubytovanie im určite nemusíš zháňať, už to, že neplatia je dôvod na výpoveď. No a zvieratá, ešte k tomu 4, ak ich chovajú vnútri, tak ti to tam môžu zničiť tak, že budeš musieť investovať veľa peňazí do opravy domu.
Mária27
16.11.15,19:51
Pozri občiansky zákonník

§ 711
(1)
Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
d)
nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo ...
(5)
Ak nájomca, ktorý je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, pred uplynutím ochrannej lehoty (§ 710 ods. 4) zaplatí prenajímateľovi dlžné nájomné alebo sa písomne dohodne s prenajímateľom o spôsobe jeho úhrady, rozumie sa tým, že dôvod výpovede nájmu bytu zanikol.

Bytové náhrady
§ 712
(3)
Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, nájomca má právo len na náhradné ubytovanie. V iných prípadoch skončenia nájomného pomeru z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomca nemá právo na bytovú náhradu; ak ide o dôvod hodný osobitného zreteľa, má nájomca právo na prístrešie.
(4)
Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov uvedených v odseku 3 nájomcovi, ktorý sa stará o maloleté dieťa alebo o bezvládnu osobu, ktorí sú členmi jeho domácnosti, a ak to pomery prenajímateľa umožňujú, poskytne sa mu namiesto náhradného ubytovania náhradný byt. Náhradný byt môže mať horšiu kvalitu a menšiu obytnú plochu, ako má byt, ktorý má nájomca vypratať. Náhradný byt mu možno poskytnúť aj mimo obce, v ktorej sa nachádza ním vypratávaný byt. Vzdialenosť náhradného bytu musí však umožniť dennú dochádzku do práce.
(5)
Ak sa nájomný pomer skončil opätovne z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, poskytne sa nájomcovi namiesto náhradného bytu alebo náhradného ubytovania iba prístrešie.
Iva31
16.11.15,19:55
takze ak tomu rozumiem, ak by bol v hmotnej nudzi z objetivnych dovodov, tak im musim zohnat nahradny byt ktory moze byt mensi.
Otazka je co hmotna nudza z objetivnych dovodov vlastne je? hladala som to, no nie celkom tomu rozumiem