JaroTec s.r.o.
17.11.15,07:49
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, prípadne zaslať vzor vnútropodnikovej smernice pre práva a povinnosti zamestnanca?Ďakujem.
ivka70
17.11.15,07:07
Neviem o tom, ze by sme v podniku taku smernicu mali.
JaroTec s.r.o.
17.11.15,07:12
Ivka, moja otázka bola asi zle štylizovaná, mal som na mysli smernicu pre doplnenie pracovných povinností, ktoré pribudli zamestnancom časom a niesu súčasťou pracovnej zmluvy. Riaditeľ nechce tento stav riešiť dodatkom k pracovnej zmluve, ale všeobecnou smernicou.
ivka70
17.11.15,07:46
A maju zamestnanci popis pracovneho miesta a napln prace? Tam mi pripada logickejsie to doplnit.
Aj tak musi kazdy zamestnanec potvrdit (podpisat), ze s dalsimi povinnostami bol oboznameny, ak ich chcete vymahat.
Taku smernicu asi nema ziadna firma, to som chcela povedat prvym komentarom, lebo to je specificke, nie az tak vseobecne.
Dav
17.11.15,07:51
Ak ide o nové povinnosti bez dodatku k pracovnej zmluve, je vhodné vypracovať Katalóg pracovných miest. Tam napísať kto, kedy vydal, odkedy platí a kedy boli ZC oboznámení s Katalógom. V Katalógu bude uvedené pracovné miesto a zovšeobecňujúci popis toho, čo má zamestnanec v pracovnej náplni : napr. asistentka : varí kávu, vedie knihu pošty, 1x týždenne vynáša smetný kôš, čiže to, čo robí zamestnanec bežne + nové povinnosti, ktoré mu pribudli. A čarovná formulka znie "a vykonáva ďalšie práce podľa pokynov nadriadeného". Ďalšie práce by mali byť v súlade s kvalifikáciou a tým, čo má ZC v pracovnej zmluve. Potom je to už o preradení na inú prácu, alebo o kumulovanej funkcii a to už je na zmenu konkrétnej pracovnej zmluvy. K smernici Práva a povinnosti zamestnanca - vhodnejší názov je Pracovný poriadok, a tam je uvedené napr. do koľko dní má hlásiť ZC práceneschopnosť, čo konkrétne sa považuje za dôvod pre okamžité zrušenie PP, čo je závažné porušenie disciplíny, čo menej, čo musí zamestnávateľ urobiť pre ZC - OOPP napr. kedy a aké, preškolenie, všetko podľa charakteru činnosti firmy.
terezamaria
17.11.15,07:51
Každá organizácia /podnik/ by mala mať organizačný poriadok, pracovný poriadok a kolektívnu zmluvu. Pokiaľ k všeobecným úlohám ktoré sú stanovené, sa niektoré pridávajú, robí sa to doplnkom k pracovnej náplni pracovníka, ktorú musí /nemusí/ podpísať pracovník. Je to viac roboty, ale konkrétne každý pracovnú náplň má mať so všetkými bodmi pre neho určenými u seba, aj v spise.