Veronika7777
17.11.15,09:04
Dobrý deň mám záujem dovážať tovar - oblečenie z Ukrajiny, máte nejake rady, ktoré by mi mohli pomocť. Pre tovar by som si chodila sama, nvm však ako je to s clom, viem len že hodnota tovaru aby nebol precleny musi byť do 150 EUR, ja však planujem väčšie nakupy. Ako to prebieha na colnici?
profesional
22.11.15,14:37
Ak chceš tovar dovážať za účelom predaja, tak tam limit nie je žiadny a DPH na vstupe ako aj clo platíš z celej hodnoty.

Takže okrem cla zaplatíš na vstupe ešte aj DPH.

Priznám sa, že netuším či a aké veľké je clo na oblečenie. Pozri si colný sadzobník.

Ten je jednotný pre celú európsku úniu.

Ukrajina je v zmysle nášho práva tzv. tretia krajina.

Na colnici to prebieha pomerne jednoducho. Sú tam vždy dve cedulky čo odlišujú fronty. Zelená - nič na preclenie. Červená - niečo na preclenie. Tak sa zaradíš tam, kde bude nápis "Niečo na preclenie". Následne vypíšes colný formulár, predložíš doklady z ktorých bude jasná hodnota tovaru, ktorú si za neho zaplatila - faktúra, blok z pokladnice.., predložíś doklad totožnosti, tiež doklad preukazujúci existenciu podnikateľa ak to máš za účelom ďalšieho predaja, tj. výpis z OR SR, alebo výpis zo ŽR SR a následne čakáš. Colník ťa najprv vyzve na colnú obhliadku - tj. pozrie či tovar vo formulári je ten čo skutočne prevážaš. Následne opäť čakáš a to na vystavenie Rozhodnutia v colnom konaní, Keď ti ho vystavia, nasmerujú %ta k okienku kde zaplatíš DPH na vstupe a clo. S dokladom o úhrade sa vrátiš k colníkovi a on ti dá razítko a môžeš s tovarom opustiť colnú zónu.