mischelll
17.11.15,12:37
Pracujem v štátnej organizácii a k 30.11.2015 som dala výpoveď dohodou. Ku dňu odchodu mi ostalo cca 40 hodín nadčasov a 13 dní dovolenky. Z organizačných dôvodov som si nemohla vyčerpať ani nadčasy ani dovolenku. Problém je, že 23. 11. musím podstúpiť operáciu. Moja otázka znie, či si mám na tých 6 dní do ukončenia prac. pomeru zobrať PN? Alebo do konca čerpať nadčasy a dovolenku si nechať preplatiť, alebo opačne a preplatiť nadčasy. Samozrejme potrebujem byť čo najmenej finančne stratová. Je tu otázka čisto hypotetická, ak by bola nejaká komplikácia po operácii a ja toho 1.12. nebudem môcť do novej práce nastúpiť, existuje nejaká ochranná lehota pre mňa aj keď prac. pomer končím dohodou? A ak by som si na tých 6 dní PN zobrala z čoho sa vyratáva základ pre PN? Zamestnávateľ neberie do úvahy LV.
Katy a R
17.11.15,11:46
rozhodnutie je na tebe ... ja by som sa dala vypísať DPN .
ak tak neurobíš - a potrebovala by si neskôr, po skončení PP - tak pamätaj, že ochranná lehota je 7 dní . A platí to pre každé ukončené poistenie;) (výnimka je pre tehotné a pri kratučko trvajúcom poistení - to len pre info - teba sa netýka)
asi máš dlhodobejší PP ? - tak by sa ti mama dávka počítať z minulého roka .
a neviem čo je LV - list vlastníctva ?
mischelll
17.11.15,13:27
ďakujem za odpoveď, to LV je lekárske volno teda zákonné voľno. Trošku som sa v tom stratila, ja nemám poistenie, takže dať sa vypísať na tých 6 dní ako práceneschopná, aj tak budem v nemocnici na operácii. V pracovnom pomere som 4,5 roka a ešte som PN nemala. Takže ak si na tých 6 dní PN zoberiem zamestnávateľ mi zvyšnú dovolenku 13 dní aj nadčasy asi 35 hodín musí preplatiť? Bolo by škoda o to prísť.
Ako si teda vypočítať koľko budem v mínuse za tých 6 dní PN. Dosť ma to súri nemôžem prísť o peniaze pretože mám dcéru na vysokej škole. Dakujem za odpoved.
mzdarka renca
17.11.15,14:50
Pre teba je isto najvýhodnejšie ísť na PN lebo:
1. máš naplánovanú operáciu
2. nevyčerpaná dovolenka a aj nadčasy ti musí v zmysle zákonníka práce zam-ľ zaplatiť vo výplate za 11/2015 , čo ti slušne navýši tvoju čistú mzdu aj napriek tomu, že budeš PN.
3. pravdepodobne od 23.11.2015 budeš PN, čo je 8 kalendárnych dní do skončenia PP. tieto dni budeš mať zaplatených od zam-ľa ako náhradu príjmu pri dočasnej PN, ktorá bude vypočítana z príjmu z roku 2014. Ak bude PN pokračovať aj po skončení PP, tak dávku z nemocenského poistenia ti bude vyplácať sociálna poisťovňa, maximále 1 rok od vzniku PN.
4. Ako píšeš LV, čo je vlastne návšteva lekára, tak pri plánovanej operácií nepríchádza do úvahy, na to slúži práve dávka z nemocenského poistenia. Návšteva lekára slúži na nevyhnutné ošetrenie, alebo vyšetrenie v zdrav. zariadení, čo nie je tvoj prípad.
Katy a R
17.11.15,15:56
každý zamestnanec má poistenie ;)
len sa ty daj vypísať ... DPN môže trvať dovtedy, kým budeš potrebovať , nielen 6 dní :) a dovolenku ti preplatia
karinôčka
20.11.15,07:15
Ak sa dáš vypísať od 23.11.2015, nebudeš veľmi finančne stratová ako píšeš, pretože náhradu príjmu máš vyplácanú za kalendárne dni, nie za pracovné (spadá ti tam teda aj víkend). Aj keď náhrada príjmu za prvé tri dni je 25% vym.základu a za ostatné 55% vym.základu (ak nemáte kolektívnu zmluvu) je to v podstate z hrubej mzdy z roku 2014 ako uviedla mzdarka renca a po druhé z tohto príjmu neplatíš odvody a daň.
Nadčasy a dovolenka by mali byť preplatené a nemusíš dávať pozor na ochrannú lehotu...
mischelll
21.11.15,12:11
Dakujem, ešte sa chcem opýtať na tú ochrannú lehotu, v prípade že toho 1. 12. ešte nebudem môcť nastúpiť k novému zamestnávateľovi (už som ho informovala) a PN potiahnem na tých 10 dní, bude stále platiť PN predchádzajúci zamestnávateľ i ked už nie som jeho zamestnancom? Dakujem.
karinôčka
23.11.15,07:57
So zamestnávateľom končíš PP dohodou k 30.11.2015 a od 1.12.2015 ti bude nemocenské vyplácať Sociálna poisťovňa, pobočka ku ktorej patril zamestnávateľ. Tam by si mala potom odovzdávať aj Preukaz o trvaní pracovnej neschopnosti.