jarchinella
17.11.15,14:51
Dobrý deň, chcela by som sa vás spýtať, či niekto mal problém s vodomerom, totižto v januári 2015 mi menili vodomer a od vtedy mám oveľa vyššie faktúry. Prvá od januára do mája bola 64 kubíkov a teraz (dnes ) prišli odpisovať stav vodomera , čiže od mája do novembra 98. Na jednu osobu dosť veľa, nakoľko pri prepočte a spravení priemeru na 1 deň ešte so starým vodomerom som mala okolo 245 l a podľa nového 464 l na deň. Tak mi to nedalo a išla som do šachty odfotila som vodomer, naplnila som krhlu 10l a vodomer mi načítal 22l skúsila som ešte raz a znova 22 l a pritom som odobrala len 10!!! Ako je to možné, ako si môžu dovoliť robiť takéto podvody, sú si istí, že si to nebudeme kontrolovať? Ja som to mala už dávno spraviť, len mi to ani nenapadlo, že by mohli byť také svine a robiť takéto podvody! Má s týmto niekto skúsenosti, už sa to niekomu stalo? Prosím Vás o radu ako mám postupovať, bojím sa totiž toho, aby to nejako nezmanipulovali , keď mi pošlú nejakého kontrolóra. Ešte doplním, že nikde neuniká, vodomer pri neodbere sa nehýbe, záchody nám netečú, jedná sa o rodinný dom, polievame studničnou vodou. Ďakujem .
misoft
17.11.15,13:58
Ak nesúhlasíš - máš možnosť si dať na vlastné náklady ho dať preveriť. Avšak faktúru zaplatiť musíš tak či tak.
Ak sa zistí, že vodomer je chybný, môžeš podať reklamáciu na vyúčtovanie pre chybný vodomer. Vtedy náklady za overenie vodomeru idú na vrub dodávateľa vody, inak na vrub zákazníka/odberateľa.
P.S. Vodomery však overuje akurát ten, ktorý účtuje vodu, teda ten, komu vodomer patrí...... pochopila si?
arizona
17.11.15,14:25
jarchinella
17.11.15,15:12
ďakujem za odpovede, určite podám reklamáciu, len mám obavy, že to zmanipulujú a všetko bude v ich prospech!
arizona
17.11.15,16:10
ďakujem za odpovede, určite podám reklamáciu, len mám obavy, že to zmanipulujú a všetko bude v ich prospech!
Ked pridu technici z vodarni,tak trvaj na kontrole mnozstva,ako si opisala tu. Ziadaj,aby sa to zapisalo do protokolu,ktori vypisu.
Nie vzdy odmietnu reklamaciu. Aj ja som reklamovala zavadu meraca,bez problemov vymenili. Dokonca som sa od ich pracovnikov dozvedela,ze viac ako polovica meracov ma nejaku zavadu,vraj nakupili nejake lacne smejdy ,takze su na reklamacie zvyknuti.
jarchinella
17.11.15,17:14
ďakujem za odpovede, určite podám reklamáciu, len mám obavy, že to zmanipulujú a všetko bude v ich prospech!
Ked pridu technici z vodarni,tak trvaj na kontrole mnozstva,ako si opisala tu. Ziadaj,aby sa to zapisalo do protokolu,ktori vypisu.
Nie vzdy odmietnu reklamaciu. Aj ja som reklamovala zavadu meraca,bez problemov vymenili. Dokonca som sa od ich pracovnikov dozvedela,ze viac ako polovica meracov ma nejaku zavadu,vraj nakupili nejake lacne smejdy ,takze su na reklamacie zvyknuti.
" Arizona ďakujem za radu .
arizona
17.11.15,19:21
Niet za co. Spriemeruj si tu nadbytocnu vodu oproti poslednym meraniam a ziadaj,aby ti ju odratali v buducich meraniach. Ja som si to "vyhubovala" a vyhoveli mi. Stala som si za svojim,ze chyba bola v meraci,takze nemienim platit to co som neminula. Posli im svoju ziadost pisomne.
sito
18.11.15,07:55
Odber vody z verejného vodovodu je možné dohodou medzi dodávateľom a odberateľom, ktorá musí byť v súlade so Zákonom 442/2002. Čo sa týka merania odobratého množstva? Podstatný je § 29, ods.1.

Meranie množstva vody dodanej verejným vodovodom zabezpečuje vlastník verejného vodovodu svojím meradlom.

Ak sa meradlo nepozdáva odberateľovi môže is uplatniť svoje právo na základe § 30, odsek 1 až 4.



(1) Ak má odberateľ pochybnosti o správnosti údajov meradla alebo zistí poruchu na meradle, má právo požiadať vlastníka verejného vodovodu o jeho preskúšanie. Vlastník verejného vodovodu je povinný do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti zabezpečiť preskúšanie meradla podľa osobitného predpisu.( Zákon 142/2000, § 9, ods. 8. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-442#f5973703)

Kalibráciu vykonáva

a) ústav,
b) určená organizácia,

c) akreditované kalibračné laboratórium,

d) kalibračné laboratórium, ktoré má preukázateľne zabezpečenú nadväznosť etalónov na národné etalóny, ostatné etalóny alebo na etalóny zahraničných subjektov s porovnateľnou metrologickou úrovňou.)

Výsledok preskúšania vlastník verejného vodovodu neodkladne písomne oznámi odberateľovi.

(2) Ak sa pri skúške meradla vyžiadanej odberateľom zistí, že

a) meradlo je nefunkčné z dôvodu, že nespĺňa požiadavky stanovené osobitným predpisom18) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-442#f5973703) alebo že jeho údaje sa odchyľujú od skutočnosti viac, ako pripúšťa osobitný predpis,(Vyhláška 210/2000, § 2, ods.7 Na základe výsledkov posúdenia návrhu na certifikáciu referenčného materiálu vyrobeného v Slovenskej republike ústav vydá alebo nevydá certifikát referenčného materiálu. V prípade vydania dostane žiadateľ o certifikáciu referenčného materiálu originál certifikátu a ústav počas platnosti archivuje jeho kópiu.)

uhradí ten, komu bola odchýlka podľa odseku 4 na prospech, druhej strane finančný rozdiel, a to odo dňa posledného odpočtu meradla uskutočneného pred podaním žiadosti; v tomto prípade náklady na preskúšanie a výmenu alebo opravu meradla hradí vlastník verejného vodovodu,

b) meradlo spĺňa požiadavky stanovené osobitnými predpismi18) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-442#f5973703) alebo jeho údaje sa neodchyľujú od skutočnosti viac, ako pripúšťa osobitný predpis,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-442#f5973704) uhradí náklady spojené s preskúšaním meradla odberateľ.

(3) Ak bola nefunkčnosť alebo poškodenie meradla spôsobená nedostatočnou ochranou meradla odberateľom alebo zásahom odberateľa, ktorý spôsobil poškodenie meradla, náhradu škody a náklady spojené s výmenou alebo opravou meradla hradí odberateľ.

(4) Žiadosť o preskúšanie meradla nezbavuje odberateľa povinnosti zaplatiť v určenej lehote vodné. Ak nemožno presne zistiť množstvo odberu vody za čas poruchy meradla, vypočíta sa množstvo odberu vody za príslušné obdobie alebo jeho časť podľa odberu vody v porovnateľnom období minulého roku. Ak ide o nový odber alebo zmenu v odberových pomeroch, podľa množstva dodávanej vody v nasledujúcom porovnateľnom období, prípadne iným spôsobom dohodnutým s odberateľom.

Takže písomne požiadať dodávateľa o overenie, kalibráciu vodomeru s dohodou dátumom výmeny, odberu vodomeru na kalibráciu s vašou prítomnosťou, spísať preberací protokol, fotodokumentáciu, atď. A počkať na výsledok kalibrácie. Následky výsledku kalibrácie sú opísané v zákone, prípadne aj v zmluve o odbere vody z verejného vodovodu.