Katka01
18.11.15,08:25
Dobrý deň, idem predávať tovar na vianočné trhy, prvý krát takže nemám skúsenosti. Idem si kúpiť registračnú pokladňu a keby mi niekto vedel poradiť, ako tam mám nahodiť položky, teda aké musia byť názvy, bola by som mu vďačná. Predávame rôzne veci, v prvom rade textil, rôzne tričká, pulóvre, bundy, nohavice a iné, kabelky a peňaženky. Potom predávame aj výživové doplnky a kozmetiku. ďalej budeme predávať biolampy, vonné oleje, proste je toho dosť. Chcem sa spýtať, ako majú byť tie veci nazvané, aby mi nedali pokutu. Moja mama, s ktorou mám s.r.o. a bude tam predávať so mnou tvrdí, že stačí, keď kúpim 10 položkovú pokladňu a všetok textil budem blokovať len ako textil. Kozmetika sú rôzne druhy, pár krémov, bahenná maska, niekoľko druhov deodorantov, 5 parfémov atď. To chce mama všetko blokovať ako kozmetika. Vonných olejov je veľa duhov, všetko chce blokovať ako vonné oleje, bez upresnenia názvu (levandulový, citrónový a pod.) Chcem sa spýtať, či je to možné, či je to v súlade so zákonom a či mi za to nemôžu napariť pokutu, že to nemám viac rozpísané. A ak viac rozpísané, tak stačí tam mať položky ako napr. džínsy, pulóver, tričko a pod. bez nejakého podrobnejšieho popisu, lebo budeme mať napr. dosť veľa rôznych tričiek. Ďakujem pekne.
vango
18.11.15,09:26
Zákon hovorí, že tovar musí byť pomenovaný tak, aby sa nedal zameniť s iným tovarom. Čiže čo najpresnejšie označenie tovaru je najlepšie. Označenie "textil" je riadne všeobecné, za to by vám mohli dať pokutu.
Napr. tričko, by sa dalo rozpísať na tričko dlhý rukáv, tričko krátky rukáv, poprípade rozčlenenie na dámske, pánske, detské...Kozmetika ak je rôznych značiek, tiež rozpísať, takisto parfémy rozpísať podľa názvu...atď
Kupovať pokladnicu s dôrazom aj na budúcnosť. 10 položková pokladnica sa v budúcnosti nedá rozšíriť na viac položiek. Ponuka tovaru sa Vám môže časom rozšíriť a potom by Vám takáto pokladnica bola na dve veci. :)
sosak
18.11.15,09:53
Mimo témy, si myslím, že sortiment ako kozmetika, textil nie je moc vhodná na vianočné trhy. Vianočné trhy by nemali byť bazár, ale mali by sam tam predávať produkty spájané s vianocami. Predaj drobných predmetov domácej výroby a bižutérie
- ľudovo-remeselnícke, upomienkové, ozdobné a darčekové predmety z dreva, kovu, textilu, kameňa, keramiky, kože, šúpolia, prútia, čečiny- perníky a medovníky vlastnej výroby- vianočné prírodné stromčeky, pohostinské služby - predaj jedál a nápojov na priamu konzumáciu- varené víno, grog, medovina, vianočný punč- pečenie donutiek, pečenie trdelníkov.
Kozmetické krémy by nemali byť vystavené mrazu, džínsy, tričko, pulóver si nikto nevyskúša v zime.
Vianočné trhy sú pouličné trhy spojené s oslavou Vianoc počas adventu, hlavne štyri týždne pred Štedrým dňom. Pôvod majú v Nemecku a Rakúsku, odkiaľ sa rozšírili do celého sveta.
Katka01
18.11.15,10:35
Ďakujem obom za odpoveď. Na Vianočné trhy idem do Incheby a tam sa predáva všetko možné, nielen textil. Asi som sa nepresne vyjadrila, pardon.
terezamaria
18.11.15,11:12
10 položkovú pokladnicu by som nekupovala. Pokiaľ pridelíš ku každému tovaru kód a budeš účtovať cez ten, budeš mať priamo napísané na bloku, čo dotyčný kupoval....samozrejme predtým si to tam zadáš. Textil netreba deliť na krátky a dlhý rukáv, jednoducho stačí tričko, pulóver.....čistiace potreby, kozmetika, vonné oleje....
Budeš určite predávať aj naďalej, takže pokladnicu využiješ i na budúce obdobie.
vango
07.01.16,08:49
Podľa zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice, § 8 ods.3, ktorý znie:
Označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby.